Αντιστάθμιση

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131777 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αντιστάθμιση

theoilia έγραψε:

dimlyk έγραψε: απο τους λεβητες πετρελειου ξεκινησε και το 35% που αναφερθηκε σ αυτους αναλογει
προυποθεση ομως η συνεχχης λειτουργια μια και η σημαντικη οικονομια ειναι στις ζεστες ωρες της ημερας


Αλλά Δημήτρη ένας λέβητας πετρελαίου έχει συνεχή ον-οφ,πως θα δουλεύει με συνεχή λειτουργία;


συνεχη λειτουργια ενοουμε 16 ωρες την μερα ...τα on-off τα κανει μονος του
αν ομως τον αναβεις 5 ωρες το βραδυ ξεχνα την αντισταθμιση μια και ο εξωτερικος θερμοστατης δεν θα δωσει ποτε εντολη
στην ουσια ενα μεγαλο κοματι που εκμεταλευεται η αντισταθμιση ειναι τα θερμικα κερδη απο τον ηλιο (αν δεν απατωμαι τα θερμικα κερδη ειναι της ταξης του 50% των απωλειων ενος κτηριου)
ενα επιπλεον κερδος προερχεταιο απ το να δουλευει ο λεβητας σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες (οχι οι πολυ παλιοι λεβητες ομως μια και πεφτει η αποδοση τους)
προσοχη χρειαζεται και στην θεση του θερμοστατη γιατι μπορει οντως να κρυωνει το σπιτι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131781 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Αντιστάθμιση

jnet έγραψε: Σήμερα που μιλούσα στον γειτονά μου μου είπε ο γιος του ο οποίος δουλεύει σε καποιο συνεργείο υδραυλικών οτι δε κατι λεβητες αερίου που βαζουν αντιστάθμιση παραπονιούνται οι χρήστες οτι δεν νοιωθουν καλά την ζέστη ιδιαίτερα τις ζεστες σχετικά ημέρες με πολύ υγρασία. Δεν κατάλαβα το γιατί βεβαια μια και θα μπορούσαν να ανεβάζουν κανενα βαθμό τον θερμοστάτη αλλά είπα να σας το πω. Την νεα χρονιά που θα δουλεύω και εγώ με αντιστάθμιση θα σας πω τις δικές μου εντυπώσεις.


Γεώργιε αυτό το θέμα το έχω και εγώ, ενώ με κρύο έξω ο θερμοστάτης χώρου είναι 22.6 C° με τα νερά στους 50-55 C° δεν έχουμε θέμα όταν όμως έξω παίζει 12-15 C° και παρόλο που κατεβάζω τα νερά 40 C° κάποιες φορές τα σώματα πάλι κρυώνουν και ενώ όλα τα θερμόμετρα δείχνουν κοντά 22.6 το αίσθημα άνεσης πάει περίπατο, έτσι βάζω τον θερμοστάτη 23 C° και όλα καλά. Αυτά όμως συμβαίνουν σε μία υποτυπώδη αντιστάθμιση.
Αν και δεν έχω περιεργαστεί ελεγκτές αντιστάθμισης που έχουν τον πλήρη έλεγχο του συστήματος πιστεύω πως και γιαυτό το φαινόμενο θα έχει προνοηθή κάποια ρύθμιση.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131784 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Αντιστάθμιση

dimlyk έγραψε:
συνεχη λειτουργια ενοουμε 16 ωρες την μερα ...τα on-off τα κανει μονος του



Τι εννοεις 16 ωρες την ημερα;;; εξηγησε το λιγο dimlyk γιατι ισως δεν καταλαβα κατι.
Εννοεις 16 ωρες ανοιγμα του θερμοστατη χωρου το 24ωρο, η 16 ωρες λειτουργια καυστηρα το 24ωρο;;;
Σε καθε περιπτωση ο θερμοστατης χωρου πρεπει να να ειναι ανοιχτος ολο το 24ωρο με την θερμοκρασια που μας παρεχει ανεση και την επιλεγουμε εμεις.
Βαση του παραπανω η λειτουργια του καυστηρα επισης δεν ειναι στανταρ...μπορει να δουλεψει οντως 16 ωρες την ημερα, μπορει και 2, η και 10.
Η αντισταθμιση λειτουργει και εχει οφελη ολο το 24ωρο, επειδη η τριοδη προσαρμοζει την θερμοκρασια των νερων που φευγουν προς σωματα (η επιδαπεδια), αναλογως τις μεταβολες της εξωτερικης θερμοκρασιας.
Ετσι μια χειμωνιατικη μερα με εξωτερικη θερμοκρασια στις 8 το πρωι 0 βαθμους, μπορει να δινει στα σωματα 75 βαθμους.
Αντιστοιχα στις 2 το μεσημερι με εξωτερικη θερμοκρασια 5 βαθμους, μπορει να δινει στα σωματα 70 βαθμους.
Κατα τον ιδιο τροπο στις 8 το βραδυ ξανα με 0 βαθμους να δινει στα σωματα 75 βαθμους.
Τελος στις 2 τα ξημερωματα με εξωτερικη θερμοκρασια -5 να δινει στα σωματα 80 βαθμους.
Τα νουμερα αυτα μεταβαλλονται και δεν ειναι στανταρ...ως παραδειγμα τα εδωσα.
Αρα η χρησιμοτητα της αντισταθμισης ειναι ολο το 24ωρο οπως και τα οφελη αυτης.
Τελος δεν ξερω καποιον να εχει οικονομια 35% που υποσχεται η αντισταθμιση...ενα 20% ομως ναι εχει.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131785 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Αντιστάθμιση
Να βάλω έναν παράγοντα ακόμη προσπαθώντας να εξηγήσω το φαινόμενο που συμβαίνει, μήπως φταίει η υπερδιαστασιολόγιση των σωμάτων ;

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131786 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Αντιστάθμιση
Εγω παλι σκεφτομαι οτι αν βαλουμε εμεις που εχουμε δοχεια αδρανειας δεν θα πρεπει να ανεβασουμε τα νερα στο δοχειο 80? Για να μπορει η τριοδη να κανει μιξη και αντιστοιχα να δουλευει πχ απο 45-70 τα νερα προς τα σωματα?

Και ρωταω, μηπως τελικα αυτη η επιπλεον ενεργεια για να ανεβασουμε τα νερα πχ στους 80 ειναι μια η αλλη με την ενεργεια που θα γλυτωσουμε απο την αντισταθμιση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131789 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Αντιστάθμιση
Δεν χρειάστηκα ούτε καν 60 C° να πάω τα νερά στα σώματα ήταν περίπου 50-55 C°, ακόμη και τις μέρες που χιόνισε 2-3 C° τα νερά του λέβητα τα είχα 68 C° και το δοχείο κυμαίνονταν ανάλογα το φορτίο 64-68 C°

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ