Αντιστάθμιση

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131755 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Αντιστάθμιση
Δηλαδή μ αυτόν τον ελεγκτή και με μία τρίοδη έχεις αντιστάθμηση ακόμη και σε ένα παλιό λέβητα πετρελαίου με μία υποθετική οικονομία ας πούμε περίπου 20%;Αξίζει σε μία τέτοια περίπτωση;Ρωτάω γιατί από το καλοκαίρι και μετά θα μείνω σε ένα σπίτι που αλλάχτηκαν πρόσφατα τα κουφώματα και έγινε θερμοπρόσοψη και η μέχρι τώρα κατανάλωση σε πετρέλαιο είναι περίπου 800 λίτρα.Πρίν ήθελε κοντά στους 3 τόνους.Ξεφεύγω λίγο από το θέμα αλλά αξίζει άραγες αυτό με ένα καλό συμμάζεμα της εγκατάστασης(καλύτερη μόνωση σωληνώσεων και ένα θερμοστάτη με PID);

ΥΓ:θερμοστάτης με PID μάλλον δεν χρειάζεται...

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131756 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Αντιστάθμιση
Σαφεστατα και αξιζει! Και φυσικα σε καταναλωσεις 800 λτ πετρελαιου, ειναι ολιγον τι ακυρο να επενδυσεις σε λεβητες και σομπες κτλ ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131757 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αντιστάθμιση
απο τους λεβητες πετρελειου ξεκινησε και το 35% που αναφερθηκε σ αυτους αναλογει
προυποθεση ομως η συνεχχης λειτουργια μια και η σημαντικη οικονομια ειναι στις ζεστες ωρες της ημερας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131758 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Αντιστάθμιση
Επειδή τα βήματα μου γίνονται ένα-ένα βλέπω το κάθε βήμα τι διαφορές έχει με το προηγούμενο, δυστυχώς λόγω πανικού με το πετρέλαιο και οικονομικού από την άλλη ξεκίνησα ανάποδα παραμερίζοντας τελείως το θέμα θερμομόνωσης. Παρά τις αμφιβολίες που είχα στο κατά πόσο η θεωρία ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα αποδείχτηκε ότι πράγματι οι μικρές παρεμβάσεις που κάνω οδηγούν σε καλύτερα αποτελέσματα είτε στην οικονομία είτε στην πιο ομαλή θέρμανση του χώρου μου.
Εκ των υστέρων έμαθα πως κατά κανόνα οι λέβητες αερίου έχουν αντιστάθμιση και δυστυχώς βλέπω πως τους βάζουν να δουλεύουν με την παλιά γνωστή λογική τουλάχιστον σε φίλους που είδα.

theoilia ναι η αντιστάθμιση μπορεί να εφαρμοστεί σε οποιοδήποτε μέσον θέρμανσης με τις κατάλληλες διατάξεις, η οικονομία είναι δεδομένη το πόσο δεν μπορώ να πω με σιγουριά ακόμη, τουλάχιστον σε μένα, θα το τονίσω πάλι όμως πως η αίσθηση άνεσης στο χώρο βελτιώνεται απίστευτα.

ΥΓ
Ένας "έξυπνος θερμοστάτης" χώρου είναι αναπόσπαστο κομμάτι μιας αντιστάθμισης

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by SakiSystem.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131760 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Αντιστάθμιση
Πάντως αν είναι να έχω καταναλώσεις μέχρι 1-1,2 τόνους πετρέλαιο τον χρόνο και υπάρχει τρόπος με αντιστάθμηση να μειωθεί αυτή η ποσότητα άλλο ένα 20% με βλέπω να ψάχνω να πουλήσω την σομπούλα μου του χρόνου... :)
Θα μιλήσω με ένα γνωστό μου μηχανολόγο για να δούμε τι θα μου πει και αυτός.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131761 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Αντιστάθμιση

dimlyk έγραψε: απο τους λεβητες πετρελειου ξεκινησε και το 35% που αναφερθηκε σ αυτους αναλογει
προυποθεση ομως η συνεχχης λειτουργια μια και η σημαντικη οικονομια ειναι στις ζεστες ωρες της ημερας


Αλλά Δημήτρη ένας λέβητας πετρελαίου έχει συνεχή ον-οφ,πως θα δουλεύει με συνεχή λειτουργία;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ