ΙΝΟΧ και γαλβανισμενα υλικα για καμιναδες

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117130 από ghost

lefteris έγραψε: Για λέβητα λοιπόν...με θερμοκρασίες οπου ακόμα και τα inox μπουριά χωρίς μόνωση μαυρίζουν το γαλβανιζέ δεν είναι λύση ανάγκης.

Θα χρησιμοποιούσες αμίαντο ή άλλο ακατάλληλο υλικό, μόνο και μόνο επειδή θα ήταν ανάγκη?

Έτσι και το γαλβανισμένο μπουρί δεν είναι ανάγκη, βάλε μαύρο και ντύστο με πετροβάμβακα και θα είναι καλύτερο.

Ποιός το κάνει από μαστόρους αυτό όμως?

Ποιός λέει στον πελάτη από την αρχή τι προβλήματα θα έχει αν δεν κάνει το σωστό?

Ποιός λέει στον πελάτη να βάλει μονού τοιχόματος inox και να την ντύσει με πετροβάμβακα?

Κανείς δεν αναφέρθηκε παραπάνω για άλλες χρήσεις των γαλβανισμένων μετάλλων ή εργασίες που αναφέρεις.

Το θέμα όπως το άνοιξες είναι οι καμινάδες και η καταλληλότητα των υλικών για τη χρήση αυτή. Όχι τι γίνεται στο ορυχείο, στο εργοστάσιο κατασκευής, στην τοποθέτηση.

Τον πελάτη τον ενδιαφέρει η ασφαλή χρήση και λειτουργία, και αν ακόμη δεν το έχει συνειδητοποιήσει ή δεν το έχει ιεραρχήσει ψηλά στη λίστα, είναι υποχρέωση του εγκαταστάτη να κινείται με αυτόν τον γνώμονα.


Καλημερα φιλε λευτερη.
Σωστα ολα αυτα που μου λες ξεχνας ομως πως και το ανοξειδωτο ακομη ειναι σε πολλες ποιοτοτες.
Το μονο σιγουρο ειναι πως τα ανοξειδωτα ελασματα που πουλιονται στην αγορα για την κατασκευη μπουριων και καμιναδων δεν ειναι δα και απο 316.

Μεσα σε κακης ποιοτητας ανοξειδωτα υπαρχουν πολλα επιβλαβη για την υγεια συστατικα.

Πριν πολλα χρονια αν θυμαστε ειχε γινει και μεγαλος ντορος για τον υαλοβαμβακα(οτι εναι καρκινογονος ),το θυμαμαι γιατι στην περιοχη μας πολλοι αλλαξαν τοτε την μονωση της σκεπης του και τον αντικαταστησαν με πετροβαμβακα.
Σπανια βλεπεις ομως λαβητα με μονωση πετροβαμβακα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117144 από dimlyk
τι σημαινουν αυτα τα ανυποστατα που γραφεις ?
μαλλον θαπρεπε να ξερεις αφου κατεργαζεσαι μεταλα οτι το 316 πχ δεν ειναι καλυτερο για ολες τις εφαρμογες απο το 314
ναι ο υαλοβαμβακας ειναι καρκινογονος ,,,το ιδιο λεγοταν και για τον πετροβαμβακα ....μονο που καρκινογοινα γινεται μια ουσια κατω απο καποιες συνθηκες ...πχ εισπνοη , καταποση ,επαφη,,,αναλογα ...κι οχι γενικα κι αοριστα αρα καλα καναν και το ωαζαν μια κι εχει και καποιες καλυτερες ιδιοτητες απ τον πετροβαμβακα
τι σημαινει λοιπον οτι μεσα στο ανοξειδωτο υπαρχουν επιβλαβη στοιχεια ?...και στο σιδερο υπαρχουν και στο μαντεμι και στο τσιμεντο (εκει να δεις τι υπαρχει !!!) κλπ κλπ
αν εχεις καποιο στοιχειο οσο αφορα το ανοξειδωτο (αναφορικα παντα με την καυση)μια κι ενδιαφερει ολους μας το θεμα ειναι ευπροσδεκτο
μην δημιουργεις ομως λαθεμενες εντυπωσεις ,,,ουτε ολοι γνωριζουν ουτε ολοι "ψαχνονται"

και να σου δωσω κι ενα λογο για να μη βαζεις γαλβανισμενες περα των οσως ειπατε
αν ειναι ν αλλαζει καποιος την γαλβανιζε καθε 2-3 χρονια στο τελος ερχεται ακριβοτερη
κι επειδη εν δυναμει παντα υπαρχει ο κινδυνος φωτιας στις καμιναδες αυτο που εγω θα περιμενα ν ακουσω απο ενα σωστο τεχνιτη ειναι οτι και το 0,4 παχος του inox ειναι λιγο ποσο μολλον το 0,5 του γαλβανιζε

απο σενα ομως μια και ειπες πολλα για την αμερικανικη τεχνοτροπια λεβητων θα περιμενα να μας πεις και για την αμερικανικη νοοτροπια κατασκευης και τοποθετησης καμιναδων :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117174 από ghost

dimlyk έγραψε: τι σημαινουν αυτα τα ανυποστατα που γραφεις ?
μαλλον θαπρεπε να ξερεις αφου κατεργαζεσαι μεταλα οτι το 316 πχ δεν ειναι καλυτερο για ολες τις εφαρμογες απο το 314
ναι ο υαλοβαμβακας ειναι καρκινογονος ,,,το ιδιο λεγοταν και για τον πετροβαμβακα ....μονο που καρκινογοινα γινεται μια ουσια κατω απο καποιες συνθηκες ...πχ εισπνοη , καταποση ,επαφη,,,αναλογα ...κι οχι γενικα κι αοριστα αρα καλα καναν και το ωαζαν μια κι εχει και καποιες καλυτερες ιδιοτητες απ τον πετροβαμβακα
τι σημαινει λοιπον οτι μεσα στο ανοξειδωτο υπαρχουν επιβλαβη στοιχεια ?...και στο σιδερο υπαρχουν και στο μαντεμι και στο τσιμεντο (εκει να δεις τι υπαρχει !!!) κλπ κλπ
αν εχεις καποιο στοιχειο οσο αφορα το ανοξειδωτο (αναφορικα παντα με την καυση)μια κι ενδιαφερει ολους μας το θεμα ειναι ευπροσδεκτο
μην δημιουργεις ομως λαθεμενες εντυπωσεις ,,,ουτε ολοι γνωριζουν ουτε ολοι "ψαχνονται"

και να σου δωσω κι ενα λογο για να μη βαζεις γαλβανισμενες περα των οσως ειπατε
αν ειναι ν αλλαζει καποιος την γαλβανιζε καθε 2-3 χρονια στο τελος ερχεται ακριβοτερη
κι επειδη εν δυναμει παντα υπαρχει ο κινδυνος φωτιας στις καμιναδες αυτο που εγω θα περιμενα ν ακουσω απο ενα σωστο τεχνιτη ειναι οτι και το 0,4 παχος του inox ειναι λιγο ποσο μολλον το 0,5 του γαλβανιζε

απο σενα ομως μια και ειπες πολλα για την αμερικανικη τεχνοτροπια λεβητων θα περιμενα να μας πεις και για την αμερικανικη νοοτροπια κατασκευης και τοποθετησης καμιναδων :)


DIMLYK ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΤΙ ΜΑΣ ΤΑ ΕΚΑΝΕΣ ΤΣΟΥΡΕΚΙΑ????
1)Αν νομιζεις οτι αυτα που γραφω ειναι ανυποστατα,τοτε τεκμηριωσε τις παπαριες και τις ασυναρτησιες που λες!
2)το 316 ειναι καθαροτερο ανοξειδωτο απο το 304 για αυτο ακριβως χρησιμοποιειται και συην βιομηχανια τριφιμων και γαλακτος,ιδιαιτερα οπου υπαρχουν οξυνα υλικα (ντοματα)
Υπαρχει και το 316L το οποιο ειναι πιο ευκαμπτο!
3)την καθαροτητα του γνησιου ανοξειδωτου πρακτικα την δοκιμαζουμε με τον μαγνητη,ΔΕΝ το <<πιανει>>.
4)Η καλυτερη ιδιοτητα του υαλοβαμβακα στην μονωση απο εναν πετροβαμβακα 55κιλα το κυβικο ειναι μονο η τιμη ΑΣΧΕΤΕ!
Αν εισαι σχετικος και γνωστης, πες μου εσυ τις""καλυτερες ιδιοτητες""του υαλοβαμβακα και μην μου λεσ αοριστα πραγματα ,
5)Κανεις μας δεν γνωριζει τα παντα και για αυτον τον λογο επειδη ολοι πρεπει να ψαχνονται=
περιμενουμε και την γνωμη απο κανεναν ειδικο και οχι απο τον καθε κακοπροεραιτο ξερολιδη που μας αναμασαει τα ηδη δεδομενα ,για να μας πει οτι κατι μας ειπε και επι της ουσιας κανει μια τρυπα στο νερο!!!!!!!
6)Μαλλον εσενα δεν σε εχει πιασει κριση φιλε μου ,
Για καποιον που δουλευει ολη μερα για να παρε 35 ευρωπουλα
και εχει να ταισει παιδια,να πληρωσει φροντιστηρια και τα χαρατσια και που στην τελικη
εχει να παρει καινουργιο παντελονι να βαλει στον κωλο του πανω απο 3 χρονια.
Η ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΟΧΙ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ !!!!!!!!!!!!!!

Ειναι αναγκη και για την γιαγια που με 280 ευρω συνταξη δεν την φτανουν για την δεη και τα φαρμακα της,και απο το στερημμα της θα κανει το σκατο της παξιμαδι για να αγορασει καινουργια ΓΑΛΒΑΝΙΣΜΕΝΑ μπουρια να βαλει στην φουφου της να πυρωθει το κοκκαλο της!!!!

7)αφου λοιπον ειναι ακαταλληλα τα γαλβανιζε γιατι δεν βγηκε καποιος να απαγορεψει την κυκλοφορια τους!
Μηπως εισαι εμπορακος και πουλας μπορια οποτε και θιχτηκαν τα συμφεροντα σου?

8)ξεφυγαμε τελειως απο το θεμα!
Το θεμα βεβαιως και ανοιχτηκε για να ενημερωθει ο κοσμος για κατι που γινεται και κανεις δεν δινει οπως ειπε και ο φιλος LEYTERIS την πρεπουσα σημασια.
9)Θελουμε το ξαναλεω να ακουσουμε ολες τις γνωμες για το καλο ολων αυτο σημαινει οτι ειναι ο καθενας ελευθερος να πει την γνωμη του .

Eσυ δικε μου μαλλον προσωπικα εχεις μαζι μου !!!!!
Eχεις γινει και πολυ ενοχλητικος λεμε απο την ημερα που σου εγραψα την τελευταια απαντηση στο τοπικ για τον kiturami.
To ποσο γατονι και σχετικος εισαι το καταλαβα οταν μετα απο 5 σελιδες αναλυση για τον με 1000 λιτρα λεβητα πιστευες οτι ακομη σου μιλαω για τον kiturami.
Επρεπε να σου την πει και οπατριωτης μου στα ισια για να το καταλαβεις οτι με το ολο σκηνικο γινεσαι ρεζιλι?
Τι προσπαθεις να αποδειξεις ?
Εχεις υπαρξιακα και θες μασα απο την ειρωνεια να αυτοπροβληθεις?
Ερε βιτσια που εχει οκοσμος!!!!

10)τελος επειδη ειμαι λιγο περιεργος αναλυσε μου εσυ την¨¨Αμερικανικη νοοτριπια κατασκευης και τοποθετησης καμιναδων ""γιατι εμενα μου διαφευγει................

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117292 από electron
Παιδιά ψυχραιμία :dry:
Άντε και καλή (βροχερή) Κυριακη να εχουμε!
(σορρυ για το offtopic)


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117302 από dimlyk
ghost
δεν πεφτω στο επιπεδο σου κι απο δω και περα φροντισε να μιλας καλυτερα
το οτι εισαι ημιμαθης και κατ επεκταση επικινδυνος εφ οσον ασχολεισαι με το θεμα ειναι πασιφανες

δεν ειναι εδω σχολειο για νασε μαθω ποσα ειδη ανοξειδωτα υπαρχουν
το ποτε και αν θα μιλησω δεν θα μου το επιβαλλεις ουτε εσυ ουτε κανεις
αν εχεις επιχειρηματα πες τα ,,,αν εχεις αποριες εσπισης (που δεν το φανταζομαι μια και κατεχεις τα παντα )


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117325 από ghost

dimlyk έγραψε: ghost
δεν πεφτω στο επιπεδο σου κι απο δω και περα φροντισε να μιλας καλυτερα
το οτι εισαι ημιμαθης και κατ επεκταση επικινδυνος εφ οσον ασχολεισαι με το θεμα ειναι πασιφανες

δεν ειναι εδω σχολειο για νασε μαθω ποσα ειδη ανοξειδωτα υπαρχουν
το ποτε και αν θα μιλησω δεν θα μου το επιβαλλεις ουτε εσυ ουτε κανεις
αν εχεις επιχειρηματα πες τα ,,,αν εχεις αποριες εσπισης (που δεν το φανταζομαι μια και κατεχεις τα παντα )


Εχω καποιες αποριες=

1)Πες μου σε παρακαλω τα πλεονεκτηματα του υαλοβαμβακα εναντι του πετροβαμβακα (55κιλα στο κυβικο)
στην θερμομωνωση !
Και τις καλυτερες ιδιοτητες που προανεφερες.

2)Σχολειο για τον φιλομαθη ειναι ολοκληρη η ζωη του .
Πολυ ενδιαφερον θα ηταν να κανεις μια μικρη αναφορα στα ειδη των ανοξειδωτων!
Μπορει να μαθω κατι περισσοτερο απο αυτα που διδαχτηκα στην σχολη,γιατι οχι?

3)Βεβαιως και ειμαι ημιμαθης και εγω και ολοι μας ,η γνωση δεν σταματαει ποτε!!!!!!

4)Με το θεμα ασχοληθηκα για τον μονο λογο οτι συμβαινει καθημερινα,ουτε εμπορας ειμαι ουτε συμφεφοντα εχω.
Σκοπος μου ειναι μεσα απο την γνωση ολων να βγουν συμπερασματα που θα βοηθησουν ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ