Μετατροπη ατομικη μοναδα πετρελαιου σε πελλετ

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113783 από γιαννης-δραμα
Εγω παντως εχω δει και ευχαριστημενους ανθρωπους που εχουν κανει αυτη την πατεντα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113793 από xrysafis72

stratis 1 έγραψε: Εσυ Χρυσαφη πληρωνεις το πελλετ στο κοστος του και δεν σε πειραζει που θα κανεις και δυο μηνες να καθαρισεις αυτα τα μαντεμενια εξογκώματα.
Καποιος ομως που το αγοραζει 270 και πανω για να πετυχει οικονομια , θα πρεπει να καθαριζει πολυ ποιο συχνα.
Και αυτο στο μαντεμι ειναι προβλημα
Η γνωμη μου ειναι οτι καλύτερα να δωσει ενα χιλιαρικο για εναν ξυλολεβητα απο λαμαρίνα και να του κατσει επανω εναν καυστηρα πελλετ,παρα να κανει μετατροπη που θα του στοιχισει 200-300 ευρω σε πετρελαιολεβητα.
Αν ο πετρελαιολεβητας ειναι 30 χιλιάδες θερμιδες ,με τη μετατροπη θα πεσει στις 10 χιλιαδες θερμιδες.



στρατη φιλε μου περσι εκανα την μετατροπη και εκαιγα RZ PELLETS προς 350 ευρο τον τονο.και καθαριζα την σταχτη καθε 2 με 3 ημερες και μια φορα την εβδομαδα το καθαριζα με συρματοβουρτσα!!
και εκαψα περσι 4 τονους σε 120τμ με θερμοκρασια στου 24 με επιδαπεδια θερμανση


ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113797 από stratis 1

xrysafis72 έγραψε:

stratis 1 έγραψε: Εσυ Χρυσαφη πληρωνεις το πελλετ στο κοστος του και δεν σε πειραζει που θα κανεις και δυο μηνες να καθαρισεις αυτα τα μαντεμενια εξογκώματα.
Καποιος ομως που το αγοραζει 270 και πανω για να πετυχει οικονομια , θα πρεπει να καθαριζει πολυ ποιο συχνα.
Και αυτο στο μαντεμι ειναι προβλημα
Η γνωμη μου ειναι οτι καλύτερα να δωσει ενα χιλιαρικο για εναν ξυλολεβητα απο λαμαρίνα και να του κατσει επανω εναν καυστηρα πελλετ,παρα να κανει μετατροπη που θα του στοιχισει 200-300 ευρω σε πετρελαιολεβητα.
Αν ο πετρελαιολεβητας ειναι 30 χιλιάδες θερμιδες ,με τη μετατροπη θα πεσει στις 10 χιλιαδες θερμιδες.



στρατη φιλε μου περσι εκανα την μετατροπη και εκαιγα RZ PELLETS προς 350 ευρο τον τονο.και καθαριζα την σταχτη καθε 2 με 3 ημερες και μια φορα την εβδομαδα το καθαριζα με συρματοβουρτσα!!


Να λοιπόν ο λόγος που έγινες πελλετοπαραγωγος!!!
Για να μη καθαρίζεις συνεχώς αυτόν τον λέβητα. :P :P :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113798 από kosmidis80
Παιδια χωρις λογο γινεται ολη η κουβεντα, καθως τα μικρα ατομικα λεβητακια πετρελαιου δεν γινονται μετατροπη. Δεν υπαρχει πορτα σ αυτα για καθαρισμο και αυτο ειναι το βασικο.

Φυσικα και εχουν γινει πολλες μετατροπες ως τωρα και θα γινουν και στο προσεχες μελλον, αλλα ειναι ημιμετρο οπως και να το κανουμε.

Εγω ξερω οτι στον ξυλολεβητα μεχρι τωρα εχω καψει με τους πειραματισμους μου κοντα στα δυο σιλο απο διαφορα πελλετ - συμπεριλαμβανομενου και του δικου μου και μεχρι τωρα δεν εχω καθαρισει λεβητα ή τασακι συλλογης σταχτης, αυτο οπως το βλεπω θα χρειαστει καθαρισμα σε κανα μηνα ή διμηνο. Το μονο καθαρισμα που εκανα στην μπουκα ηταν μονο οταν εκαψα το δικο μου για να βλεπω αν πιανει κλινκερ ή την ποσοτητα της σταχτης (που οντως ηταν αυξημενη).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113811 από xrysafis72
δεν εχω αντιθετη αποψη θοδωρη αλλα ο καθενα οπως μπορει προσπαθη να την βγαλει ποιο φθηνα.στρατη φιλε μου πελλετοφτιαχτης εγινα για πελλετ ζωοτροφη απο δικα μου αγροτικα προιοντα.
και για πελλετ ξυλου(απο ελατο σαν αυτο που πληρωνα)για τον λογο που ολοι εχουν σκεφτη και μπηκαν στο παιχνιδι πελλετοπρεσσα ;)

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113828 από LEONAS

stratis 1 έγραψε:

LEONAS έγραψε: Δηλαδη αν παρει εναν ξυλολεβητα θα εχει καλυτερη αποδωση ??


Αν το σπιτι του χρειαζεται πχ 30 χιλιαδες θερμιδες και εχει πετρελαιολεβητα 30χιλιαδων θερμίδων και τον μετατρεψει σε πελλετολεβητα,τοτε θα γινει περιπου 10000 θερμ.

Αν παρει εναν ξυλολεβητα 30.000 θερμ θα πληρωσει κανα χιλιαρικο παραπανω αλλα θα ερθει σε αντιστοιχια με τις αναγκες του σπιτιου του.
Ο ξυλολεβητας ειναι φτιαγμενος για συχνο καθαρισμα.
Σίγουρα η απόδοση του ξυλολεβητα θα ειναι καλυτερη απο τον τροποποιημενο λεβητα πετρελαίου




Πως εισαι τοσο σιγουρος οτι θα εχει καλυτερη αποδωση με ξυλολεβητα ??

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ