Μετατροπη ατομικη μοναδα πετρελαιου σε πελλετ

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113798 από kosmidis80
Παιδια χωρις λογο γινεται ολη η κουβεντα, καθως τα μικρα ατομικα λεβητακια πετρελαιου δεν γινονται μετατροπη. Δεν υπαρχει πορτα σ αυτα για καθαρισμο και αυτο ειναι το βασικο.

Φυσικα και εχουν γινει πολλες μετατροπες ως τωρα και θα γινουν και στο προσεχες μελλον, αλλα ειναι ημιμετρο οπως και να το κανουμε.

Εγω ξερω οτι στον ξυλολεβητα μεχρι τωρα εχω καψει με τους πειραματισμους μου κοντα στα δυο σιλο απο διαφορα πελλετ - συμπεριλαμβανομενου και του δικου μου και μεχρι τωρα δεν εχω καθαρισει λεβητα ή τασακι συλλογης σταχτης, αυτο οπως το βλεπω θα χρειαστει καθαρισμα σε κανα μηνα ή διμηνο. Το μονο καθαρισμα που εκανα στην μπουκα ηταν μονο οταν εκαψα το δικο μου για να βλεπω αν πιανει κλινκερ ή την ποσοτητα της σταχτης (που οντως ηταν αυξημενη).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113811 από xrysafis72
δεν εχω αντιθετη αποψη θοδωρη αλλα ο καθενα οπως μπορει προσπαθη να την βγαλει ποιο φθηνα.στρατη φιλε μου πελλετοφτιαχτης εγινα για πελλετ ζωοτροφη απο δικα μου αγροτικα προιοντα.
και για πελλετ ξυλου(απο ελατο σαν αυτο που πληρωνα)για τον λογο που ολοι εχουν σκεφτη και μπηκαν στο παιχνιδι πελλετοπρεσσα ;)

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113828 από LEONAS

stratis 1 έγραψε:

LEONAS έγραψε: Δηλαδη αν παρει εναν ξυλολεβητα θα εχει καλυτερη αποδωση ??


Αν το σπιτι του χρειαζεται πχ 30 χιλιαδες θερμιδες και εχει πετρελαιολεβητα 30χιλιαδων θερμίδων και τον μετατρεψει σε πελλετολεβητα,τοτε θα γινει περιπου 10000 θερμ.

Αν παρει εναν ξυλολεβητα 30.000 θερμ θα πληρωσει κανα χιλιαρικο παραπανω αλλα θα ερθει σε αντιστοιχια με τις αναγκες του σπιτιου του.
Ο ξυλολεβητας ειναι φτιαγμενος για συχνο καθαρισμα.
Σίγουρα η απόδοση του ξυλολεβητα θα ειναι καλυτερη απο τον τροποποιημενο λεβητα πετρελαίου




Πως εισαι τοσο σιγουρος οτι θα εχει καλυτερη αποδωση με ξυλολεβητα ??

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113876 από mikel
Η βάση με ρόδες για τον καυστηρα πελλετ σε τέτοια μονάδα για να μην κανεις μετατροπες στην πόρτα που δεν έχει .
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113881 από mikel

LEONAS έγραψε:

stratis 1 έγραψε:

LEONAS έγραψε: Δηλαδη αν παρει εναν ξυλολεβητα θα εχει καλυτερη αποδωση ??


Αν το σπιτι του χρειαζεται πχ 30 χιλιαδες θερμιδες και εχει πετρελαιολεβητα 30χιλιαδων θερμίδων και τον μετατρεψει σε πελλετολεβητα,τοτε θα γινει περιπου 10000 θερμ.

Αν παρει εναν ξυλολεβητα 30.000 θερμ θα πληρωσει κανα χιλιαρικο παραπανω αλλα θα ερθει σε αντιστοιχια με τις αναγκες του σπιτιου του.
Ο ξυλολεβητας ειναι φτιαγμενος για συχνο καθαρισμα.
Σίγουρα η απόδοση του ξυλολεβητα θα ειναι καλυτερη απο τον τροποποιημενο λεβητα πετρελαίου




Πως εισαι τοσο σιγουρος οτι θα εχει καλυτερη αποδωση με ξυλολεβητα ??


στοιχεία καυσης από καυστηρα πελλετ σε χαλύβδινους λεβητες πετρελαιου


Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mikel.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ