Χαμένος στην μετάφραση...

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113530 από Achalast
Απαντήθηκε από Achalast στο θέμα Χαμένος στην μετάφραση...

LEONAS έγραψε: Γατα ο μηχανολογος που σου τα ειπε αυτα εγω σου προτεινω να
βρεις αλλον μηχανολογο B)

Μιλα ρε συ LEONAS μην κολλας ουτε συγγενη τον εχω τον ανθρωπο & τις υποχρεωσεις μου τις εχω βγαλει...!μη με αφηνετε στο σκοταδι εσεις που ξερετε...! Τα δεδομενα τα ξερεις τι προτεινετε για το σπιτι μου στην τιμη των 2000-2300€ ολα κομπλε???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113535 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Χαμένος στην μετάφραση...
αυτο που λεω ειναι οτι ακομα και τα 40 που σου ειπα μπορει να ειναι πολλα .... αυτο ομως δεν ειναι το πίο βασικο αρκει να μην καταφευγουμε σε υπερβολες.
η καμιναδα σου μια χαρα ειναι ...στην πραξη θα δεις αν χρειαστει κατι
οσο για τους λεβητες δεν ειμαι ο πιο καταλληλος να σου πω
για τους πυρολυσης που ρωτας ομως θελουν ξερα ξυλα αλλα δεν σημαινει οτι δεν καινε και τα χλωτα αν και θεωρητικα ξυλο με 20% υγρασια και πανω ειναι ακαταλληλο για καυση γενικα .
ριχνοντας μια ματια στο φορουμ μπορει να βρεις αρκετες περιγραφες απο παραλληλους λεβητες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Achalast

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113538 από kostasd
Απαντήθηκε από kostasd στο θέμα Χαμένος στην μετάφραση...
Φίλε μου δεν νομίζω πως έχεις πάει σε μηχανολόγο-έμπορο αλλά σε ΕΜΠΟΡΟ-μηχανολόγο.

Η εγκατάσταση σου είναι υπερδιαστασιολογημένη παντού.

Σε οικοδομή 5 ετών με σωστές μονώσεις θα έπρεπε να έχεις περίπου τις μισές θερμίδες στα σώματα.

Με αυτά τα σώματα θα έπρεπε να έχεις ένα καυστήρα περίπου των ίδιων θερμίδων.

Απευθύνσου σε μηχανολόγο μελετητή να σου κάνει πλήρη μελέτη απωλειών. Παίζει να καταλήξεις πως πρέπει να αγοράσεις ξυλολέβητα των 20KW.


Γενικά η περίπτωση σου κάνει κρα πως πρόκειται για λάθος σύστημα με λάθος ρυθμίσεις. Είναι πολύ πιθανό πως με σωστές ρυθμίσεις θα έρθεις σε πολύ χαμηλότερες και πιο ανεκτές οικονομικά καταναλώσεις, χωρίς να χρειάζεται να βάλεις ξυλολέβητα και να το παίξεις Γουίλι ο μαυρος θερμαστής από το Τσιμπουτί..

Έχω δει σε περίπτωση παρόμοια με τη δική σου (τεράστιος λέβητας για το διαμέρισμα) να γίνεται ρύθμιση του συστήματος με βάση μελέτη (πραγματικού) μηχανολόγου και να πέφτει η κατανάλωση κάτω από τη μισή.

Το φθηνό κοστίζει.. το ίδιο ισχύει και για τις "δωρεάν" μελέτες των εμπόρων που μόνο δωρεάν δεν είναι. Μάλλον πιο ακριβές από τις πραγματικές βγαίνουν στην τελική...

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by kostasd.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimlyk, Achalast

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113541 από Achalast
Απαντήθηκε από Achalast στο θέμα Χαμένος στην μετάφραση...
Ωωωωωχχχ! Τί τραβαω ο μαυρος....Γουιλι λεω εγω...!Απιστευτος πονοκεφαλος να μην μπορεις να εμπιστευτεις και να πρεπει να κανεις ερευνα αγορας σε μαγαζια και ατομα που επισης δεν μπορεις να εχεις τυφλη εμπιστοσυνη! Γιατι ρε Γ@#$%^&το να μην κανουν σωστα τι δουλεια τους???Δεν μπορω να καταλαβω πως για λιγα κωλοευρω παραπανω σου δημιουργουν τετοια προβληματα με υπερδιαστασιολογημενες εγκαταστασεις και υπερμεγεθεις καταναλωσεις που τα φορτωνεσαι για μια ζωη? Ο κλεφτης και ο ψευτης τον 1ο χρονο χαίρονται, καποια στιγμη αποκαλυπτονται αλλα πλεον τι μπορεις να τους κανεις εφ'οσον τους εχεις εξοφλησει??? Τί να πω??? Σας ευχαριστω ολους για τις γνωσεις τον χρονο & το ενδιαφερον οταν και αν καταλήξω καπου θα σας ενημερώσω...ωστόσο οποιος θελει να προτεινει - προσθεσει κατι, καλοδεχουμενο και επιθυμητό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113544 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Χαμένος στην μετάφραση...
πολλα λαθη οφειλονται σε αγνοια η λαθος παραδοχες αν ομως ο μηχανικος ειναι και εμπορος τοτε χρειαζεται διπλη προσοχη .... επισης αρκετη βοηθεια θα εχεις αν βρεις ενα καλο και σωστο εγκαταστατη -υδραυλικο με εμπειρια ομως σε λεβητες ξυλου μι κι εχουν ιδιομορφιες.
οσο για τις τιμες το ιντερνετ βοηθαει αρκετα αλλα παντα ειναι προτιμοτερη η ντοπια αγορα κι ενας σωστος εμπορος που μπορει να βοηθησει αν χρειαστει.
αν ξεκινησεις το ψαξιμο,,,ξεκινα με κατι αναμεσα 30,35-40 και καλο κουραγιο :)
αν παντως βολευεσαι με τα κλιματιστικα ... ισως μια αλλαγη σε νυχτερινο να βοηθουσε


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Achalast

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ