Χαμένος στην μετάφραση...

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113465 από jnet
Χαμένος στην μετάφραση... δημιουργήθηκε από jnet

Achalast έγραψε: Παιδια καλησπερα και συγχαρητηρια για το φορουμ! Κατ αρχας να σας πω ποσο χρησιμοι ειστε ολοι με τις γνωσεις και τις αποψεις σας. Σας βρηκα μεσω πολλων search στο ιντερνετ για το πιο φλέγον θεμα του χειμωνα ….την φθηνη θερμανση μέσω ξυλολεβητα!
Το ξερω ότι είναι χιλιοειπωμένο το ερωτημα, το ξερω ότι είναι κουραστικο να λετε στον κάθε νέο, τα ιδια και τα ιδια, αλλα πιστεψτε με ότι είναι τοσο πολυδιαστατο το θεμα επιλογης του καταλληλου ξυλολεβητα που καποια στιγμη πελαγωνεις και δεν ξερεις τι να κανεις και ποιον να εμπιστευτεις…! Για το θεμα εμπιστοσυνης στην επιλογη του μηχανολογου – εμπορου δεν θα επεκταθω μιας και το δευτερο συνθετικο στο επαγγελμα, τα λεει όλα… (δεν είναι ολοι το ιδιο)! Για να μην μακρηγορώ σας δινω καποια στοιχεια για την περιπτωση μου και οποιος θελει - μπορει μου απαντα.
• Σπιτι 5χρονων μεζονετα 200τ.μ στην Αρτα, δεν υπαρχουν γυρω αλλα σπιτια για να ‘κοβει ο αερας’, πολύ υγρασια.
• Κατωτερη θερμοκρασια χειμωνα -3. ανωτερη 8-9
• Μονωσεις υαλοβαμβακα στους τοιχους sandwich και fibran 5cm στα χωνευτα πορτοπαραθυρα, διπλα τριπλεξ αθερμικα τζαμια, μονωμενη πλακα & από επανω μονωμένη κεραμοσκεπή.
• Οι θερμιδες των σωματων μου είναι 3800044Kw
• Λεβητας μαντεμενιος πετρελαιου 75 KW 110 Lt ανοξείδωτη μονωμένη καμιναδα 200Φ
• Το ηλιακο σύστημα υποβοηθά το συστημα θερμανσης (επιλεκτικές πλακες πανω και 200Lt μποιλερ κάτω στο λεβητοστάσιο) 3 Kw. Αρα οι αναγκες μου είναι : 44Kw + 3 Kw 47 Kw
Δεν εχω δικα μου ξυλα οποτε τα αγοραζω και δεν μπορω να δωσω παραπάνω από 2000-2300 κομπλε
Για πυρολυσης ουτε λογος μιας και ουτε ξυλα με σωστη υγρασια βρισκω, ουτε την υψηλη τιμη τους αντεχω. Στην αρχη ο μηχανολογος μου προτεινε ιταλικο μαντεμενιο φυσικης ροης καυσαεριων με την λογικη ότι από τα ‘ζουμια’ των ξυλων δεν θα τρυπησει όπως κανουν οι χαλυβδινοι μετα από 6-7 χρονια. Για τη φυσικη ροη μου ειπε ότι είναι καλυτερη σε σχεση με τον ανεμιστηρα γιατι ο ανεμιστηρας όταν αρχισουν να σιγοκαινε τα ξυλα στελνουν σταχτη και σπαταλάνε ολη τη θερμότητα στην καμιναδα. Σε άλλη συζητηση μας, καταληξαμε να μιλαμε για τον Χαλυβδινο, ανεμιστηρατο (Mavil eco 45) που αποδιδει 50Kw με 100Lt νερου! Θα συνδεσουμε τους 2 λέβητες παράλληλα χρησιμοποιώντας ενα 80αρι διαστολής, χωρις buffer, με χρήση των 100Lt νερου του καυστήρα πετρελαίου {οποτε συνολο ζεστων νερων από τους λεβητες 200 λιτρα} και θα χρησιμοποιησουμε την ιδια καμιναδα χωρις προσθετο εξοδο. Αυτή ηταν και η προσφορα που μου εκανε.
Στα ιδια χαρακτηριστικά και με ιδιο τροπο συνδεσης σκεφτομαι και τον Thermostahl MCL 50 που και φθηνοτερο τον βρισκω και 145 λιτρα νερου εχει σε σχεση με τα 100 του Mavil.
Βοηθειστε Χριστιανοι : είναι σωστος ο τροπος συνδεσης ? Με καλύπτουν οι θερμιδες από αυτους τους λεβητες? Η χρηση της ιδιας καμιναδας είναι Οκ? Βλεπετε κατι λαθος στον ολο συλλογισμό? Και κατι τελευταιο…ο μηχανολογος μου εγγυαται ότι δεν προκειτε να καψω πανω από 5-6 τονους ξυλα τον χρονο!!! Είναι εφικτο ??? Μην νομίσετε ότι βαρέθηκα να διαβάσω παρόμοια totic στο φορουμ απλα επειδη τα διαβασα όλα εχω πλεον μπερδευτει τοσο που σκεφτομαι να τα παρατησω και να μην κανω τιποτε!
Ευχαριστω εκ'των προτερων για το ενδιαφερον και συγνωμη για το μακροσκελες ποστ.


Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113467 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Χαμένος στην μετάφραση...
την μελετη την εχει κανει μηχανολογος κι εβγαλε αυτα τα σωματα και τον λεβητα ?
αν δεν χρησιμοποιεις το πετρελαιο ... γιατι παραλληλα μ αυτο τον τροπο ?
καθε λεβητας θελει δικο του δοχειο διαστολης και κανονικα δικη του καμιναδα
επισης με τον τροπο που λετε εκτος του οτι τα νερα του πετρελαιολεβητα ειναι πολυ λιγα για την δουλεια που τον χρησιμοποιεις αυξανονται οι απωλειες ....με λιγα λογια το δοχειο αποθηκευσης ειναι απαραιτητα τοσο για ασφαλεια οσο και οικονομια .
για την καταναλωση που λες ας το παμε αναποδα 6000 κιλ ξυλα σε 150 ημερες και 10 ωρες την μερα μας δινουν 4 κιλα την ωρα ο λεβητας που αναφερεις καιει καμμια 10αρια κιλα την ωρα οποτε μαλλον χλωμο το βλεπω να φτανουν .
απο πετρελαιο ποσο καταναλωνες καθε χρονο ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Achalast

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113499 από Achalast
Απαντήθηκε από Achalast στο θέμα Χαμένος στην μετάφραση...
Πρωτα απ'ολα ευχαριστω για την αμεση απαντηση! :) Δευτερον, την μελετη για τον ξυλολεβητα και τον τροπο συνδεσης την εχει κανει ο μηχανολογος που μου εκανε την μελετη & εγκατασταση των καλοριφερ & του πετρελαιολεβητα. Οποτε οι 38000 θερμιδες που αναφερω ειναι απο τα σωματα των καλοριφερ και αλλες 2500 ειναι απο το ηλιακο συστημα που δεν ειναι τριπλης ενεργειας αλλα (δεν ξερω ακριβως πως λεγεται) οι πλακες στελνουν κατω στο λεβητοστασιο σε 200αρι μποιλερ,"με σερπαντινα", ζεστα νερα και υποβοηθούν τον πετρελαιολεβητα να μην καψει πολυ σε μια κρυα αλλα ηλιόλουστη χειμωνιατικη ημερα...! Το τί ισχυει ακριβως δεν ξερω, μηχανολογος δεν ειμαι...! Οσο για το δοχειο διαστολης εννοείται οτι ο πετρελαιολεβητας εχει δικα του δοχεια διαστολης και το 80αρι που ανεφερα προορίζεται για τον ξυλολεβητα μονο,δεν ξερω βεβαια αν θα χρησιμοποιησει και το 200αρι μποιλερ ως εξτρα ασφαλεια...! πέρυσι δεν καψαμε πολυ το καλοριφέρ και η καταναλωση μας περιορίστηκε παααααρα πολυ, σε 200 λιτρα πετρελαιο αλλα πολυ air condition πρόπερσι που ειχαμε λεφτα :P καψαμε 1τονο αλλα και παλι δεν ζεσταθήκαμε ιδιαιτερα! Την παράλληλη συνδεση την θελω για να εχω την επιπλεον δυνατοτητα χρησης του πετρελαιου σε περιπτωση που μεινω απο ξυλα ή που βαρεθω μια μερα να μπω στη διαδικασια. Τι να πω δεν ξερω και επισης δεν ξερω αν ειναι σωστη η ολη λογικη της συνδεσης και οι υπόλοιπες επιλογές...τί λετε εσεις που το κατεχετε το θεμα??? Οποια βοηθεια σας, κυριολεκτικά, πολύτιμη μιας και το λαθος κοστιζει ακριβα σε αυτες τις περιπτωσεις...! :(
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Achalast.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113507 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Χαμένος στην μετάφραση...
απο την στιγμη που σου εκανε μελετη για τον πετρελαιολεβητα για 75000 θερμιδες πως επεσε στις 45000 ?
αν εννοεις την παραλληλη συνδεση σαφως και γινεται αλλα πρεπει οταν δουλλευει ο ενας λεβητας ο αλλος να απομονωνεται κι οχι να ζεσταινει ο ενας τον αλλο .το 200αρι μποιλερ θα πρεπει να το χρησιμοποιησει για ναχεις ζεστα νερα αλλα για ασφαλεια ειναι μικρο .χρειαζεσαι τουλαχιστον 1000 λιτρα για αυτο κι επιπλεον προσφερει και οικονομια .
χοντροειδως παντως και ο 50000 θερμιδες μεγαλος φαινεται λογικα και 35000 θα επρεπε να αρκουν
η σωστη λυση ειναι μια μελετη θερμικων απωλειων κι οχι με βαση τα σωματα η οτιδηποτε αλλο
τα σωματα σου λογικα ειναι ηδη υπερδιαστασολογημενα με βασει την λογικη που ειχαμε για τους πετρελαιολεβητες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimlyk.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Achalast

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113526 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Χαμένος στην μετάφραση...
Γατα ο μηχανολογος που σου τα ειπε αυτα εγω σου προτεινω να
βρεις αλλον μηχανολογο B)

Το ζητας το τσιπας !!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Achalast

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113529 από Achalast
Απαντήθηκε από Achalast στο θέμα Χαμένος στην μετάφραση...

dimlyk έγραψε: απο την στιγμη που σου εκανε μελετη για τον πετρελαιολεβητα για 75000 θερμιδες πως επεσε στις 45000 ?
αν εννοεις την παραλληλη συνδεση σαφως και γινεται αλλα πρεπει οταν δουλλευει ο ενας λεβητας ο αλλος να απομονωνεται κι οχι να ζεσταινει ο ενας τον αλλο .το 200αρι μποιλερ θα πρεπει να το χρησιμοποιησει για ναχεις ζεστα νερα αλλα για ασφαλεια ειναι μικρο .χρειαζεσαι τουλαχιστον 1000 λιτρα για αυτο κι επιπλεον προσφερει και οικονομια .
χοντροειδως παντως και ο 50000 θερμιδες μεγαλος φαινεται λογικα και 35000 θα επρεπε να αρκουν
η σωστη λυση ειναι μια μελετη θερμικων απωλειων κι οχι με βαση τα σωματα η οτιδηποτε αλλο
τα σωματα σου λογικα ειναι ηδη υπερδιαστασολογημενα με βασει την λογικη που ειχαμε για τους πετρελαιολεβητες

Ωωωωχ! Τωρα το σκεφτηκα...λες οτι για 38000 θερμιδες-->47Kw ο πετρελαιολεβητας των 75Kw ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ οποτε γι'αυτο μου καιει και πολυ πετρελαιο ανα ωρα...??? :unsure: Τελοςπαντων οτι εγινε εγινε με τον πετρελαιου, το θεμα ειναι με τον ξυλολεβητα τί γινεται! Εσυ λες δηλαδη οτι για τα σωματα μου αρκει ενας ξυλολεβητας 40 Kw με 1000αρι διαστολης χωρις την χρηση των 100 λιτρων νερου του πετρελαιου??? Με την ιδια καμιναδα θα εχω θεμα??? Τελικα καλυτερος ο χαλυβδινος με blower ή ο μαντεμενιος φυσικης ροης???Ισχυει οτι οι πυρολυσης ειναι πολυ εξειδικευμενοι στο να καινε μονο πολυ ξερα ξυλα?Και τελος ποια ειναι η φυσιολογικη καταναλωση ξυλων, (οι 6 τονοι του μηχανολογου πανε περιπατο απ'οτι καταλαβα), για ενα μονωμενο σπιτι σαν το δικο μου που στην ουσια λειτουργει απο μεσημερι & μετα? Χιλια συγνωμη για τις τοοοσες ερωτησεις αλλα οπως καταλαβαινεις ειναι δυσκολη η αποφαση και η επενδυση με τα σημερινα δεδομενα, μεγαλη. :( Ευχαριστω και παλι ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.180 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ