Ετήσιος έλεγχος δοχείου διαστολής σε εγκαταστάσεις Στερεών Καυσίμων

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123255 από vag1234

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135634 από glf
Το ΔΔ συνδεέται με κλασικό ηλιακό κιτ σε συλλέκτες στη στέγη.

Στην παρούσα φάση οι ενδείξεις μιλάνε. Το κύκλωμα δεν έχει πίεση και δεν υπάρχει ροή.
Πίεση δεν έχει λόγω εμφανών διαρροών, οκ. Και για τη ροή θα δούμε τον κυκλοφορητή.
Αλλά το παράξενο είναι που ανοίγει ελαφρώς την βαλβίδα ασφαλείας των 6bar!

Οπότε θέλω να τσεκάρω και το δοχείο διαστολής. Στην εικόνα φαίνεται, έχει και μια βάνα για να κλείσει και να μπορεί να βγει από το κύκλωμα.

Έτσι για το γρήγορο της υπόθεσης, με 0 bar πίεση κυκλώματος (κλειστός κυκλοφορητής επίσης) μέτρησα από τη βαλβίδα στο ΔΔ ένδειξη 2 bar.
Δε ξέρω αν ισχύει, αλλά αφού έχω 0 bar στο μπαρόμετρο του κυκλώματος, η πίεση που διαβάζω στο ΔΔ είναι η εργοστασιακή (2 bar λεει το ταμπελάκι)
αλλά τι έγινε η υψομετρική διαφορά; είναι σχεδόν 10 μέτρα από το κιτ μέχρι τους συλλέκτες

για την καλύτερη μέτρηση, κλείνω τη βάνα επάνω από το ΔΔ και ανοίγω το σπιράλ;


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135679 από χρηστος8
Διαβασα τις 3 σελιδες αυτου του νηματος και ειδα πολυς λογος να γινεται για το αν τα δοχεια διαστολης πρεπει να εχουν αερα η αζωτο...αυτο το ερωτημα ειναι πραγματικα δευτερευον οπως ειπαν και οι προλαλησαντες, οταν τα περισσοτερα δοχεια ειναι ξεφουσκωτα... ισως και εντελως αδεια.

Ενα καλορυθμισμενο (και σωστα επιλεγμενο σε μεγεθος) δοχειο με σωστη πιεση αερα θα δουλεψει πολυ περισσοτερο χρονο, απο ενα δοχειο που εχει αζωτο σε πιεση οτι να ναι...η ακομα χειροτερα λαθος διαστασιολογημενο.

Διαβαστε λεπτομερειες παρακατω... Στην πράξη αυτή (η πληρωση του δοχειου) σπάνια γίνεται με άζωτο, λόγω της δυσκολίας προμήθειας και χρήσης, σε σύγκριση με το κομπρεσέρ του βενζινάδικου. Ο λόγος χρήσης αζώτου από τους κατασκευαστές είναι η αποφυγή εισαγωγής υγρασίας με τον ατμοσφαιρικό αέρα, για λόγους προστασίας από τη διάβρωση. Με τη χρήση του αέρα το πλεονέκτημα αυτό χάνεται, αλλά η σημαντικότητά του στην πράξη αμφισβητείται.


www.e-heat.gr/index.php?threads/%CE%94%C...%BD%CF%83%CE%B7.137/


Σαν υδραυλικος εχω κι εγω ο ιδιος καποια ερωτηματα, και ζητω απαντησεις απο εμπειροτερους απο μενα... αρκετες φορες.

Θετω κι εγω καποια ασχετα (με τα δοχεια διαστολης) ερωτηματα προς ολους οσους διαβαζουν που τα θεωρω πραγματικα ζωτικης σημασιας σε μια εγκατασταση υδρευσης.

Τι πιεση εχει το δικτυο υδρευσης σε καθε περιοχη της Ελλαδας;;;

Εχουν μειωτη πιεσης τα εσωτερικα υδραυλικα δικτυα του καθενος απο μας;;;

Για ενημερωση σε οσους δεν γνωριζουν...υπαρχουν περιοχες που εχουν δικτυα με πολυ χαμηλες πιεσεις 1 και 2 bar...υπαρχουν και περιοχες με πιεσεις ανω των 10 bar.

Στην πρωτη περιπτωση η πιεση ειναι πολυ χαμηλη και χρειαζομαστε πιεστικο - δεξαμενη ωστε να την αυξησουμε και να τροφοδοτηθει σωστα το σπιτι.

Στην δευτερη περιπτωση ομως;;;

Πολλοι μαλιστα πελατες μου χαιρονται που εχουν πιεση στο δικτυο τους σαν τα λαστιχα της πυροσβεστικης.

Αρνουνται πεισματικα να τοποθετησουν μειωτη πιεσεως, γιατι μετα οταν πλενουν το μπαλκονι το λαστιχο δεν σκοτωνει :lol: .

Κι ομως...ιδανικη πιεση σε ενα εσωτερικο δικτυο υδρευσης μιας μονοκατοικιας πχ ειναι τα 5 με 6 bar το πολυ.

Σε αυτες τις πιεσεις το εσωτερικο δικτυο υδρευσης εχει σαφως περισσοτερη μακροζωια...ιδιως τα πολυαιθυλενια (πλαστικα).

Οι βρυσες του σπιτιου το ιδιο...

Τα φλωτερ των καζανακιων το ιδιο...

Τα μποιλερ οπως και τα ηλιακα το ιδιο...

Και φυσικα οι βαλβιδες ασφαλειας, των μποιλερ και των ηλιακων δεν σταζουν καθε τοσο.

Αν δειτε τις προδιαγραφες λειτουργιας, ωστε να ισχυουν και οι εγγυησεις των παραπανω το γραφουν και το τονιζουν (οι περισσοτεροι).

Γιατι δεν ανεφερα καθολου την εγκατασταση θερμανσης;;;

Σωματα - λεβητας - εγκατασταση θερμανσης εχουν τον δικο τους μειωτη...τον αυτοματο πληρωτη φυσικα.

Ποσο εχει ενας μειωτης;;;

Απο 25 μεχρι και 60 ευρω ενας πολυ καλος 1/2...μπαινει πανευκολα απο οποιον πιανουν τα χερια του.

Η εγκατασταση μας ποσο στοιχιζει;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #170815 από meletis
Ερώτηση θέλω και εγώ να ελέγξω τα δοχεία διαστολής.
Η ερώτηση μου είναι η εξής :
Υπάρχει παράλληλη σύνδεση δηλ. Ξυλολεβητας - Πετρέλαιο
Στο πετρέλαιο απλώς έχω κλείσει τις βάνες .
Μετράμε και στα 2 δοχεία διαστολής αέρα ;
Είναι ένα 100λτ και αντίστοιχα στο ξυλολεβητα 50 λτ
Βάνες σε κανένα δεν έχει βάλει .οπότε πρέπει να αδειάσω τα νερά όλου του κυκλώματος .
Και μέτρηση πάντα με κρύα εγκατασταση
Από τα προηγούμενα μηνύματα κατάλαβα ότι πρέπει η πίεση να είναι στα δοχεία διαστολής να είναι 0,2 λιγότερο από ότι είναι ρυθμισμενος ο αυτόματος πλήρωσης .

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής
Last edit: 3 Χρόνια 4 Μήνες πριν by meletis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171612 από meletis
Κάθησα σήμερα και είδα και τα 2 δύο δοχεία διαστολής. Εχώ παράλληλη σύνδεση. Ξυλολεβητας και πετρέλαιο (δεν χρησιμοποιείται).
Άδειασα το κύκλωμα , έδειξε ο αυτόματος πλήρωσης 0 bar . Ξεσυνδεσα και τα 2 δοχεία διαστολής . Και τα 2 δοχεία είχαν 0,1 bar.
Τα φούσκωσα στο 1,5 bar και τα 2 , τα σύνδεσα και το αυτόματο πλήρωσης το ρύθμισα στο 1,7 bar .

Δεν τη γνώριζα τη διαδικασία και κάνεις δεν είχε καθήσει να τα κάνει έλεγχο από όσους έχουν περάσει. Και ούτε αυτός που πέρασε το ξυλολεβητα πριν 5 χρόνια μου είπε ότι χρειάζεται κάθε χρόνο έλεγχο.
Ο κατασκευαστής βέβαια αναφέρει με άζωτο .


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171622 από burnit40
τώρα που αδειασες το κύκλωμα έβαλες βάνες τουλάχιστον?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ