Μόνωση υφιστάμενης καμινάδας λέβητα βιομάζας

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148158 από thanasisv

vag1234 έγραψε:

jonnas έγραψε: κόστος υλικού??γιανα δούμε τελικά αν συμφαίρει η διπλή καμινάδα ή αυτή η διαδικασια!!


Δεν συμφέρει .. Τελικά έβαλα aritherm και το έπιασα εξωτερικά με κοτετσοσυρμα .. Μέχρι τωρα καλά παει !!


Καλημέρα και καλο χειμώνα να έχουμε
Ξεθάβω το θέμα για να ρωτήσω την εμπειρία σου από τη χρήση του aritherm για μόνωση καμινάδας. Ετοιμάζομαι να κάνω ακριβώς την ίδια δουλειά, έψαξα διαφορα υλικά (πετροβαμβακας, υαλοβάμβακας) αλλά το πρόβλημα είναι η στεγανωση που είναι μάλλον αδύνατο να πετύχει. Σε τι θερμοκρασίες αντέχει το υλικό αυτό; Σκέφτομαι να πάρω πάπλωμα aritherm με επένδυση αλουμινίου και να το τυλίξω περιμετρικά. Θα πετύχει;
Ευχαριστώ
Θανασης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148294 από vag1234

thanasisv έγραψε:

vag1234 έγραψε:

jonnas έγραψε: κόστος υλικού??γιανα δούμε τελικά αν συμφαίρει η διπλή καμινάδα ή αυτή η διαδικασια!!


Δεν συμφέρει .. Τελικά έβαλα aritherm και το έπιασα εξωτερικά με κοτετσοσυρμα .. Μέχρι τωρα καλά παει !!


Καλημέρα και καλο χειμώνα να έχουμε
Ξεθάβω το θέμα για να ρωτήσω την εμπειρία σου από τη χρήση του aritherm για μόνωση καμινάδας. Ετοιμάζομαι να κάνω ακριβώς την ίδια δουλειά, έψαξα διαφορα υλικά (πετροβαμβακας, υαλοβάμβακας) αλλά το πρόβλημα είναι η στεγανωση που είναι μάλλον αδύνατο να πετύχει. Σε τι θερμοκρασίες αντέχει το υλικό αυτό; Σκέφτομαι να πάρω πάπλωμα aritherm με επένδυση αλουμινίου και να το τυλίξω περιμετρικά. Θα πετύχει;
Ευχαριστώ
Θανασης

Μια χαρά δουλεύει το aritherm. Εμένα 2 χρονιές μου δούλεψε αψογα.Καθόλου υγροποίησεις και δεν μου κόστισε η μόνωση της καμινάδας πάνω από 100€. Το σημαντικό προτέρημα του είναι ότι δεν έχει πρόβλημα με βροχή (0% απορροφητικότητα) ή μούχλα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148305 από etsa67
Εγώ την μονώνω με πετροβάμβακα και μετά τυλίγω με λαμαρίνα γαλβανιζέ 0,45 μμ και ξεκινάω απο κάτω προς τα πάνω και το πρώτο καλύβεται.
Θα έχεις μία πολύ καλή και μονωμένη καπνοδόχο.
Τις ενώσεις με συλικόνη και δεν θα έχεις το παραμικρό με διαρροές.
Η λαμαρίνα κοστίζεις 5 ευρώ το τρέχον.
Ο πετροβάμβακας άλλα 5 ευρώ.
Τα 5 μέτρα θα στοιχίσουν 53 ευρώ με τη σιλικόνη.
Τις βασικές ενώσεις για να στεραιωθεί η ένωση της λαμαρίνας που κάνει κύλινδρο με τρυπάνι και λαμαρινόβιδες.
Χρειάζεται και δεύτερο άτομο.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148554 από thanasisv
Έστω και καθυστερημένα, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ρώτησα σε μια εταιρεία που εμπορεύεται μονωτικά στη Θεσσαλονίκη και μου είπαν ότι το aritherm, όπως όλα τα ινώδη μονωτικά θα έχει θέμα με την υγρασία σε 2-3 χρόνια. Αντέχει μεν περισσότερο από τα άλλα, τελικά όμως και αυτό χρειαζεται προστασία. Έτσι, μάλλον καταλήγουμε στη λύση του φίλου etsa67, με πετροβάμβακα και λαμαρίνα.
Ευχαριστώ και πάλι τους 2 φίλους που απάντησαν στην ερώτησή μου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148588 από stergiosbik
'Η στα ειπε αναποδα ή εσυ καταλαβες λαθος.
Ο πετροβαμβακας δε συμπαθει το νερο και οχι το aritherm.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #148874 από vag1234

thanasisv έγραψε: Έστω και καθυστερημένα, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ρώτησα σε μια εταιρεία που εμπορεύεται μονωτικά στη Θεσσαλονίκη και μου είπαν ότι το aritherm, όπως όλα τα ινώδη μονωτικά θα έχει θέμα με την υγρασία σε 2-3 χρόνια. Αντέχει μεν περισσότερο από τα άλλα, τελικά όμως και αυτό χρειαζεται προστασία. Έτσι, μάλλον καταλήγουμε στη λύση του φίλου etsa67, με πετροβάμβακα και λαμαρίνα.
Ευχαριστώ και πάλι τους 2 φίλους που απάντησαν στην ερώτησή μου

Προσωπικά 3 χρόνια είναι το aritherm στην καμινάδα δεν έχει πρόβλημα. Τεσπα ότι σου είπαν..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ