Σωστή καμινάδα

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18161 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Οποιος σου πει ότι αυτή είναι η ιδανική τοποθέτηση εξαρτημάτων.......σίγουρα θα κάνει λάθος.

Καινούργιο προϊόν είναι η πελλετόσομπα στην αγορά, και όλοι τώρα μαθαίνουν. ;)

Για να βρεις την ιδανική λύση, χρειάζεται με την ίδια σόμπα, τις ίδιες ρυθμίσεις, τις ίδιες εξωτερικές θερμοκρασίες και ριπές αέρα, να κάνεις τις όποιες αλλαγές στα μπουριά, γωνιές, καπέλα, κτλ......για να έχεις μια σχετική άποψη ως προς τον σωστότερο τρόπο τοποθέτησης καμινάδας και εξαερισμού της σόμπας.

Απο την άλλη, κάθε σόμπα έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά και μηχανολογικά εξαρτήματα, και μερικές διαφορετικό τρόπο λειτουργίας......νομίζω. :)

Εδώ δεν έχουμε λύσει ακόμα τον γρίφο "εισπνοή της σόμπας από το εξωτερικό περιβάλλον, η μέσα από τον χώρο" :huh: :huh:

Τα manual των κινέζων λένε.....δεν είναι απαραίτητη η εισαγωγή αέρα απο έξω, οι Ιταλοί λένε το αντίθετο....όχι όμως όλοι.

Αντε βγάλτε άκρη. :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18166 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Re: Απ: Σωστή καμινάδα

mastoras έγραψε: Εδώ δεν έχουμε λύσει ακόμα τον γρίφο "εισπνοή της σόμπας από το εξωτερικό περιβάλλον, η μέσα από τον χώρο" :huh: :huh:

Τα manual των κινέζων λένε.....δεν είναι απαραίτητη η εισαγωγή αέρα απο έξω, οι Ιταλοί λένε το αντίθετο....όχι όμως όλοι.

Αντε βγάλτε άκρη. :lol:


σχετικά με τον άνωθεν γρίφο...να πώ και εγώ την γνώμη μου (δωρεάν είναι...άσε που είναι σαν τις βούρτσες...όλοι έχουν από μία... :cheer: )

αν τραβάς εξωτερικό αέρα, ο Αυστριακός μου λέει ότι οι συνθήκες λειτουργίας είναι καλύτερες και είναι προτιμότερο για δύο λόγους κυρίως: 1) καλύτερες συνθήκες υγρασίας μέσα στο σπίτι, χωρίς να ξηραίνεται η ατμόσφαιρα από την υπερβολική θερμοκρασία της σόμπας/λέβητα (στην περίπτωση μου) β) καλύτερα επίπεδα θορύβου μέσα στον χώρο.

τώρα γιατί ο Κινέζος λέει όχι ενώ ο Ιταλός λέει ναί...δεν ξέρω ακριβώς...θα πίστευα τον Ιταλό όμως γιατί την έχει δουλέψει πολλά χρόνια και σε χιλιάδες εγκαταστάσεις την σόμπα...όλοι γνωρίζουμε ότι οι σόμπες στην Ιταλία είναι κυρίαρχες στην θέρμανση βιομάζας...άρα απο θέμα εμπειρίας πάω στον Ιταλό.

Από την άλλη πλευρά, είναι και το θέμα των μετάλλων...μία σόμπα που παίρνει εξωτερικό αέρα αναπόφευκτα παίρνει και λίγη υγρασία...άν τα μέταλλα της δεν έχουν σωστή βαφή (τουλάχιστον) τότε είναι ευπαθή στην σκουριά...χωρίς να θέλω να προσβάλω τα Κινέζικα προιόντα, μία τέτοια οδηγία ίσως να σημαίνει χαμηλή ποιότητα υλικών και κατεργασίας.

όσο για το άν αυτή χαρακτηρίζεται "απαραίτητη" ή όχι...θα έλεγα καλύτερα "προτεινόμενη"...απαραίτητη σαφώς και δεν είναι γιατί όλα τα μηχανήματα μπορούν να δουλέψουν και με εσωτερικό αέρα.

Αυτά από την εμπειρία μου και τις σκέψεις μου ώς προς την δικαιολόγηση αυτής της οδηγίας και μόνο, σε καμία περίπτωση δεν θέλω να παρεξηγηθώ ότι κατηγορώ προιόντα...απλά για να φωτίσω λίγο την κατάσταση...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by egglezos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18184 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Γεια σου βρε Σαμαρά λεβεντιά. ;)

Αυτό το συμπέρασμα έβγαλα και εγώ.

"καλύτερες συνθήκες υγρασίας μέσα στο σπίτι, χωρίς να ξηραίνεται η ατμόσφαιρα από την υπερβολική θερμοκρασία της σόμπας"

Με το να λέει ο Κινέζος δεν είναι απαραίτητη ενώ στην ουσία όλες του οι φωτογραφίες στο manual [σκιτσα] δείχνουν παροχή αέρα από έξω, εννοεί ότι μπορεί να παρακάμψεις της οδηγίες χρήσεως, και να ακολουθήσεις την συμβουλή των Ιταλών.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18319 από pamgias
Απαντήθηκε από pamgias στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Παιδιά βάλτε φωτο από τα δοκιμαστικα που κάνετε να δούμε πως θα προετοιμαστούμε για φέτος το χειμώνα, τι λέτε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18411 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Πληροφορία της ημέρας. :)

Τα ανοξείδωτα μέταλλα, και λαμαρίνες άρχισαν να παίρνουν τον ανήφορο.....τώρα καλοκαιριάτικα !!!!

Τον χειμώνα θα "δουλέψει σύννεφο" το μαύρο το μπουρί.

Προτείνω να κάνετε έρευνα αγοράς τώρα για ανοξείδωτα μπουριά, και δώστε και κανένα link γιατί το τοπικό μου κατάστημα [θέρμανση-υδραυλικά] ετοιμάζει την νέα του βιτρίνα για τον χειμώνα, και φυσικά αναμοχλεύει και τις τιμές του !!!! :angry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18413 από akis kyriakidis
Απαντήθηκε από akis kyriakidis στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
mastoras mail me , να σου δώσω extra "φώτα" για τις καμινάδες που ψάχνεις ..

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. , www.promitheas.org.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ