Καίγεται η καμινάδα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45741 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Καίγεται η καμινάδα;
Υπάρχει περίπτωση να έχει καιρό να καθαριστεί και να άρπαξε καμιά ψιλοφωτιά που δεν την πήρες χαμπάρι? Δεν είναι ανάγκη να έκαιγε για ώρα, 3-4 λεπτά φτάνουν να την τσιτώσουν έτσι.

Γιατί τα χρώματα αυτά, είναι ένδειξη ότι πλησίασε τους 250-300 βαθμούς...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45749 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Απ: Καίγεται η καμινάδα;
Οπως τα λετε μπορει πραγματι να υπαρχει στραγγαλισμος λογω μικροτερης επιφανειας των ανοιγματων τη παγωδας απο οσο θα επρεπε. Μειωση διαμετρου παντως δεν υφισταται οπως προείπα. Και οσο για τις θερμοκρασιες, επαναλαμβανω οτι μετα τη σομπα τα μπουρια ειναι οκ, στα 5+ μετρα μακρυα να ανεβασε θερμοκρασιες? και στο βορεινο τμήμα? Μονωση ειχαν οι αγωγοι κανονικα, οσο μπορεσα να δω και στα δύο ακρα τους.
Αντε αναμενω φωτογραφιες.

ΥΣ. τι φωτια ρε Αστερη, η καμιναδα ειναι καινουργια, φετινή.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45866 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Απ: Καίγεται η καμινάδα;
Πόσα μέτρα είναι μέχρι πάνω ; για 180 μου φαίνεται στενή , ίσως έπρεπε να βάλεις μετά από 2 ή 3 μέτρα μεγαλύτερη διατομή ;

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45931 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Απ: Καίγεται η καμινάδα;
4 μετρα καμιναδα Φ180 και 1μιση μετρο καθετο μπουρι Φ150 με ενα ταυ μονο. Οριζοντιο δεν υπάρχει, η καμιναδα ειναι οριακα οσο πρέπει.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46173 από Δημήτριος
Απαντήθηκε από Δημήτριος στο θέμα Απ: Καίγεται η καμινάδα;
Σε όσες καπνοδόχους έχω δε,ί σε διπλή μονωμένη σωλήνα μπαίνει αντίστοιχο καπέλο. Απ ότι κατάλαβα έχεις κλείσει με κάποιο τρόπο το κενό μεταξύ της εξωτερικής και εσωτερικής σωλήνας στο ύψος της ένωσης με το καπέλο. Εκτιμώ ότι ο καυτός αέρας που εγκλωβίζεται εκεί δημιούργεί το πρόβλημα. Πρέπει να βγάλεις το καπέλο για να δείς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46184 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Απ: Καίγεται η καμινάδα;

GeoTa έγραψε: Άυριο αν μπορέσω θα βγαλω φωτο την καμινάδα απο τη ξυλόσομπα που έχω η οποία και εμενα ειναι μονωμένη αλλά καταλήγει σε κινέζικο καπέλο με διάμετρο όμως όσο η εξωτερική της μονωμένης..

Δε θυμάμαι αν έχει μαυρίσει και εμένα έτσι θα το δουμε αυριο

Δημήτριος έγραψε: Σε όσες καπνοδόχους έχω δει σε διπλή μονωμένη σωλήνα μπαίνει αντίστοιχο καπέλο. Απ ότι κατάλαβα έχεις κλείσει με κάποιο τρόπο το κενό μεταξύ της εξωτερικής και εσωτερικής σωλήνας στο ύψος της ένωσης με το καπέλο. Εκτιμώ ότι ο καυτός αέρας που εγκλωβίζεται εκεί δημιουργεί το πρόβλημα. Πρέπει να βγάλεις το καπέλο για να δεις.


Δυστυχώς δεν προλαβα να βγαλω φώτο, μόλις γύρισα. Αλλά απ'οσο διακρίνω δεν έχω τέτοιο μαυρισμα. Θεωρώ πολύ πιθανό ολόγος να ειναι αυτό που σου γράφουμε με κόκκινα γραμματα εγω και ο Δημήτριος
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ