Καίγεται η καμινάδα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #70188 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Καίγεται η καμινάδα;
καλησπέρα,

Ξανά-ανοίγω το θέμα καθώς πιστεύω ότι έχω βρει για το τι φταίει για το κάψιμο της καμινάδας του φίλου!

Πρόσφατα έβαλα έναν λέβητα βιομάζας με 3μ καμινάδα inox διπλού τοιχώματος μονωμένη Φ150/200. Χρησιμοποίησα και τσιμούχες σιλικόνης για απόλυτη στεγανότητα μεταξύ των κομματιών (3 στο σύνολο χωρίς κάθετα & Τ). Ενώ έβαλα κινεζικό καπέλο αντιανεμικό.

Την πρώτη μέρα λειτουργίας και χωρίς να έχω υψηλά καυσαέρια (μέγιστα 200c) το επόμενο πρωί παρατήρησα το ίδιο κάψιμο με τον φίλο.

Αμέσως απόρησα πως μπορεί να καεί η καμινάδα αφού δεν έχει ψηλά καυσαέρια και είναι και 2πλου τοιχώματος ?

Πήρα λοιπόν ένα wettex και με ένα κουβαδάκι νερό και διαπίστωσα ότι αυτό το μαύρο-γαλάζιο πράγμα που μοιάζει με κάψιμο βγαίνει σαν ένας λεκές!

Συμπέρασμα.

Έχω παρατηρήσει ότι ορισμένες φορές όταν έχει βοριάδες κυρίως ένα μέρος από τον καπνό φεύγει προς τα κάτω και έχει σαν αποτέλεσμα να γλύφει το τελείωμα της καμινάδας. Ίσως αν είναι ζεστά τα καυσαέρια μπορεί να κάνει αυτό το “γαλάζιο” που είναι σαν κάψιμο. Το θέμα είναι ότι βγαίνει με νερό ας το δοκιμάσει ο φίλος και ας μας πει εγώ το έβγαλα με νερό όταν θα ξαναγινεί να ανεβάσω μια νέα φώτο να δείτε πως είναι

Ισως να παιζει ρολο και οτι η καμιναδα ειναι 3μ, λεω να την ανεβασω κανενα μετρο ακομα να δω

Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with Android


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #70196 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Καίγεται η καμινάδα;
Πραγματι κατι τετοιο πρεπει να ειναι, το εχω αναφερει και καπου αλλου. Μιας και δειχνει να εχει φύγει τώρα ή να μειωθει λογω καιρου φανταζομαι!

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #70215 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Καίγεται η καμινάδα;
Επίσης το καπέλο σου καλό θα ήταν να πιάνει και την εξωτερική διάμετρος της καμιναδας γιατί μπορεί να μπαίνουν νερά εκεί στην μόνωση του διπλού τοιχώματος και να σου δημιουργήσει πρόβλημα με τον καιρό.

Εγώ στην αρχή είχα πάρει ένα κινεζικό καπέλο χωρίς να είναι αντιανεμικό αλλά επειδή δεν μου άρεσε το άλλαξα με αυτό που φαίνεται στην φώτο πριν ανάψει ο λέβητας


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #71102 από giorgos3924
Απαντήθηκε από giorgos3924 στο θέμα Καίγεται η καμινάδα;
εχω ενα λέβητα με καμινάδα 3μ διαγωνια φ180 + 6μ φ180 καθετη ανοξειδωτη. είναι δυνατόν από μεγάλη θερμοκρασία να μαυρίσει η γωνία που συνδέει το διαγωνιο κομμάτι με το καθετο? πιο λογικό δεν θα ήταν να καιγοταν η αρχη της καμιναδας? είναι βέβαια λίγο μαυρισμένη αλλα εντύπωση μου έκανε το οτι προχτες φουντωσε ο λεβητας στους 100 βαθμούς αλλα η αρχη της καμιναδας δεν χειροτερεψε καθόλου αλλα μαυρισε η γωνία που συνδέει τη διαγωνια με την κάθετη. είναι διαγωνια γωνία και οχι ταφ. αλλα γιατί να καει εκεινο το κομμάτι 3μ μακρια και οχι η αρχη που κουμπώνει στο λεβητα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #71106 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καίγεται η καμινάδα;
μηπως εκει εχει μαζεψει σταχτη ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ