Καίγεται η καμινάδα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45931 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Απ: Καίγεται η καμινάδα;
4 μετρα καμιναδα Φ180 και 1μιση μετρο καθετο μπουρι Φ150 με ενα ταυ μονο. Οριζοντιο δεν υπάρχει, η καμιναδα ειναι οριακα οσο πρέπει.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46173 από Δημήτριος
Απαντήθηκε από Δημήτριος στο θέμα Απ: Καίγεται η καμινάδα;
Σε όσες καπνοδόχους έχω δε,ί σε διπλή μονωμένη σωλήνα μπαίνει αντίστοιχο καπέλο. Απ ότι κατάλαβα έχεις κλείσει με κάποιο τρόπο το κενό μεταξύ της εξωτερικής και εσωτερικής σωλήνας στο ύψος της ένωσης με το καπέλο. Εκτιμώ ότι ο καυτός αέρας που εγκλωβίζεται εκεί δημιούργεί το πρόβλημα. Πρέπει να βγάλεις το καπέλο για να δείς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46184 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Απ: Καίγεται η καμινάδα;

GeoTa έγραψε: Άυριο αν μπορέσω θα βγαλω φωτο την καμινάδα απο τη ξυλόσομπα που έχω η οποία και εμενα ειναι μονωμένη αλλά καταλήγει σε κινέζικο καπέλο με διάμετρο όμως όσο η εξωτερική της μονωμένης..

Δε θυμάμαι αν έχει μαυρίσει και εμένα έτσι θα το δουμε αυριο

Δημήτριος έγραψε: Σε όσες καπνοδόχους έχω δει σε διπλή μονωμένη σωλήνα μπαίνει αντίστοιχο καπέλο. Απ ότι κατάλαβα έχεις κλείσει με κάποιο τρόπο το κενό μεταξύ της εξωτερικής και εσωτερικής σωλήνας στο ύψος της ένωσης με το καπέλο. Εκτιμώ ότι ο καυτός αέρας που εγκλωβίζεται εκεί δημιουργεί το πρόβλημα. Πρέπει να βγάλεις το καπέλο για να δεις.


Δυστυχώς δεν προλαβα να βγαλω φώτο, μόλις γύρισα. Αλλά απ'οσο διακρίνω δεν έχω τέτοιο μαυρισμα. Θεωρώ πολύ πιθανό ολόγος να ειναι αυτό που σου γράφουμε με κόκκινα γραμματα εγω και ο Δημήτριος
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46191 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Απ: Καίγεται η καμινάδα;
Δεν υπαρχει στραγγαλισμος ή στενωση. Το κενο μεταξυ εσωτερικης και εξωτερικης επιφανεις της μονωμενης πράγματι εχει κλείσει με μια προσαρμογη απο μονωμενο σε απλό για να μπει στο τελος το καπέλο.
Αυτο με τον εγκλωβισμενο θερμο αερα θα ισχυει φαντάζομαι αν το "φαινομενο" υπηρχε 360ο. Εδ απλα περιοριζεται σε λιγότερο απο 180ο και σε βορεινη πλευρά. Ανεβηκα σήμερα στο σημειο πάλι και διαπιστωσα οτι τα καυσαέρια τείνουν, μετα την εξοδο απο το καπέλο, να κινηθουν προς τα κάτω. Σε συνεργασεια με πιθανό αερα που κινηται Νοτια->Βορεια, τοτε αυτά "πεφτουν" πανω στο πρωτο μέτρο της καμιναδας. Ετσι, μιας και οσες φορες εχω ανεβει εκει παντα φύσαγε έτσι, ποντάρω στο οτι σε καποιο πιθανο δυνατό αναμα της σομπας τα καυσαερια είχαν αρκετα υψηλη θερμοκρασια η οποία προκάλεσε το φαινόμενο, συν την οποια παρουσια καπνου και πισσας. Μιας και εκτος απο το "καψιμο" εχει μια εξωτερικη "καπνια" πίσσα στο σημείο αυτό. Και ετσι ακριβώς ειναι και εσωτερικά το καπελο.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46201 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Καίγεται η καμινάδα;
Άμα έχεις τόσο ζεστά καυσαέρια, βάλε κάναν εναλλάκτη να πάρεις καμιά θερμίδα μέσα, μην τα πετάς τζάμπα στον αέρα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46664 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Απ: Καίγεται η καμινάδα;
τα ειχα μετρησει καποτε στην εξοδο, αλλα δεν θυμαμαι θερμοκρασια' δεν πρεπει να ηταν πανω απο 150oC Σε καποιο δυνατο τουρμπισμα θα τα ξαναμετρησω να δούμε.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ