Αντιστάθμιση, αισθητήρας Λ & δοχείο αδράνειας

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27093 από gatos20vt

dmtr έγραψε:

Asteris έγραψε: Αν βράσεις ένα ποτήρι νερό στους 100 βαθμούς και ένα άλλο στους 70 και τα αφήσεις σε θερμοκρασία 20 βαθμούς, μετά από 15 λεπτά το πρώτο θα έχει 60 βαθμούς και το δεύτερο 45. Το πρώτο έχασε πιό γρήγορα ενέργεια (λόγω μεγαλύτερης ΔΤ με το περιβάλλον) και ξοδέψαμε και παραπάνω ενέργεια να το ζεστάνουμε στους 100.

Αυτήν είναι η φιλοσοφία της αντιστάθμισης, να ζεστάνουμε τα νερά του λέβητα στην ελάχιστη δυνατή θερμοκρασία που θα μας κάνει την δουλειά μας (να ζεστάνει τον χώρο μας). Όταν ο καιρός είναι καλός, δεν ανεβάζει την θερμοκρασία λειτουργιας στους 75, αλλά στους 65 πχ, οπότε κερδίζουμε και από την χαμηλότερη ενέργεια πουι δώσαμε στα νερά και από τις μικρότερες απώλειες που χάνουμε (λόγω μικρότερου ΔΤ από το περιβάλλον). Μικρό κέρδος, δεν λέω, αλλά κέρδος.


Αστέρη,

Έχω την εντύπωση ότι η αντιστάθμιση επεμβαίνει στην τρίοδη για να μην στέλνει πολύ ζεστό νερό στα σώματα και όχι στη θερμοκρασία του λέβητα. Βέβαια όταν παίρνει λιγότερο νερό από τον λέβητα ο καυστήρας ανάβει πιο αραιά με αποτέλεσμα την οικονομία.
Ίσως να το έχω καταλάβει λάθος, αλλά έτσι νομίζω ότι δουλεύει.


Δουλεύει και ετσι όπως ακριβώς το λες (με τρίοδη) αλλά μπορεί να δουλέψει και επεμβαίνοντας στο λέβητα απευθείας!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27101 από umeca74

asfet έγραψε: Είχα ξεχάσει να κάνω link τη κατατοπιστικότατη παρουσίασης αντιστάθμισης του Φαντάκη, οπότε το ξαναβάζω: Αντιστάθμηση


κι αυτός όπως το wikipedia μιλάει για όταν δεν υπάρχει θερμοστάτης. Δες τι λέει στην πρώτη σελιδα!

αν ο οποιοσδήποτε controller επιφέρει βελτίωση 30% εγώ θα φάω το πτυχίο μου. Άμα σε δόσει 3% πάλι καλά θα είναι. Μη πιστεύετε ότι λένε σε site πωλήσεων. Τέτοιες βελτιώσεις έρχονται από αναβάθμιση εξοπλισμού μόνο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27105 από Τάκης

umeca74 έγραψε: ....

αν ο οποιοσδήποτε controller επιφέρει βελτίωση 30% εγώ θα φάω το πτυχίο μου. Άμα σε δόσει 3% πάλι καλά θα είναι. Μη πιστεύετε ότι λένε σε site πωλήσεων. Τέτοιες βελτιώσεις έρχονται από αναβάθμιση εξοπλισμού μόνο


Αν για θέματα που δεν είσαι ειδικός, όπως έγραψες, και πιθανόν έχεις ελλιπή γνώση πρόκειται να φας το πτυχίο σου, που επίσης δεν έχει σχέση με το θέμα, σε βλέπω πολύ σύντομα χωρίς πτυχίο.
Όταν αναφέρθηκα σε μηχανολογικά σάιτ δεν έλεγα για σάιτ πωλήσεων. Πχ στο www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=3651
συζητούν διάφοροι μηχανολόγοι και άλλοι επαγγελματίες του χώρου που λύνουν απορίες τους και δίνουν τις εμπειρίες τους. Σαν πιο ειδικοί και έμπειροι θα μπορούσαν να σου δώσουν μερικές γνώσεις με τα συστήματα θέρμανσης, και την αντιστάθμιση, ώστε να κρατάς πιο χαμηλούς τόνους και επιφυλάξεις.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ