Μικρόβιο "Λεγιονέλλα" ή ¨Λεγεωνέλλα"

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42985 από Τάκης

jnet έγραψε: ..... μου είπε οτι βρεθηκε και καποιος αλλος που του το εκανε οταν δουλευε σε χαμηλες θερμοκρασίες για ΖΝΧ.
Η Αλήθεια είναι οτι και εγώ τον θερμοστάτη του λέβητα τον είχα στο 50. Με το που γυρισα Καρδία πηγα τον θερμοστάτη στα 60. Εριξα και αλλο SAVA.
.....


Αφορμή για το σχόλιο μούδωσε ένα παλιότερο σχόλιο του aithio ή του Χρήστου 8, δεν θυμάμαι ακριβώς και να με συγχωρήσουν, σχετικά με τους κινδύνους που εγκυμονεί το νερό κάποιου μπόιλερ που είναι στάσιμο για αρκετό καιρό. Το συνδύασα και με το manual του λέβητά μου που προτρέπει για ΖΝΧ νάχουμε ελάχιστη θερμοκρασία 60 βαθμούς για αποφυγή δημιουργίας του μικροβίου Λεγιονέλλα ή λεγεωνέλλα. Τόψαξα λίγο και είδα ότι αυτό εξοντώνεται στους μεν 60 βαθμούς Co μέσα σε 32 λεπτά στους δε 66 βαθμούς σε 2 λεπτά. Στους 70 και πάνω ακαριαία.
Επειδή λοιπόν πολλοί φίλοι αυτό τον καιρό θα γυρίσουν τα ΖΝΧ από τους ηλιακούς στους λέβητες ας τόχουν υπόψη να κάνουν αρχικά, πριν τη χρήση, απολύμανση του μπόιλερ με μια υψηλή θερμοκρασία.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Τάκης.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43019 από DOOM_NX
Αυτό έχει νόημα όταν έχεις ξεχωριστή δεξαμενή για ΖΝΧ. Σε λέβητες όπως ο δικός μου που απλά ζεσταίνουν μια σερπατίνα, το νερό δε μένει στάσιμο.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43157 από aithio

Τάκης έγραψε:

jnet έγραψε: ..... μου είπε οτι βρεθηκε και καποιος αλλος που του το εκανε οταν δουλευε σε χαμηλες θερμοκρασίες για ΖΝΧ.
Η Αλήθεια είναι οτι και εγώ τον θερμοστάτη του λέβητα τον είχα στο 50. Με το που γυρισα Καρδία πηγα τον θερμοστάτη στα 60. Εριξα και αλλο SAVA.
.....


Αφορμή για το σχόλιο μούδωσε ένα παλιότερο σχόλιο του aithio ή του Χρήστου 8, δεν θυμάμαι ακριβώς και να με συγχωρήσουν, σχετικά με τους κινδύνους που εγκυμονεί το νερό κάποιου μπόιλερ που είναι στάσιμο για αρκετό καιρό. Το συνδύασα και με το manual του λέβητά μου που προτρέπει για ΖΝΧ νάχουμε ελάχιστη θερμοκρασία 60 βαθμούς για αποφυγή δημιουργίας του μικροβίου Λεγιονέλλα ή λεγεωνέλλα. Τόψαξα λίγο και είδα ότι αυτό εξοντώνεται στους μεν 60 βαθμούς Co μέσα σε 32 λεπτά στους δε 66 βαθμούς σε 2 λεπτά. Στους 70 και πάνω ακαριαία.
Επειδή λοιπόν πολλοί φίλοι αυτό τον καιρό θα γυρίσουν τα ΖΝΧ από τους ηλιακούς στους λέβητες ας τόχουν υπόψη να κάνουν αρχικά, πριν τη χρήση, απολύμανση του μπόιλερ με μια υψηλή θερμοκρασία.


Σωστός!!!

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43158 από aithio

DOOM_NX έγραψε: Αυτό έχει νόημα όταν έχεις ξεχωριστή δεξαμενή για ΖΝΧ. Σε λέβητες όπως ο δικός μου που απλά ζεσταίνουν μια σερπατίνα, το νερό δε μένει στάσιμο.


Και εσύ σωστός!!!

Gregori
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43248 από ELECTRICALCHIEF
εχω ενα μποιλερ που εχει νερα εδω και χρόνια...
σκεφτομουν να του ριξ λιγη χλωρινη για απολμανση. Αλλα εδω διαβαζω οτι σε μιση ωρα με θερμανση θα απολυμανθει. Επειδη μου ειναι δύσκολο να "τραβηξω" ρευμα σε αυτο μιας και δεν εχει γραμμη, η χλωρινη θα κανει κατι? αλλος τροπος υπάρχει?

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43276 από Asteris
Και το νερό του δικτύου χλωριωμένο είναι. Άστο να τρέξει για μισή ώρα, ώστε να μπει μέσα φρέσκο νερό, ζέστανέ το στους 70-75 βαθμούς, ξανακάνε άλλες 1-2 φορές την ίδια δουλειά και νομίζω θα είσαι εντάξει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ