Γεννήτρια ή UPS για αυτονομία ξυλολέβητα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39829 από pantelis1973
Με αφορμή την εγκατάσταση ξυλολέβητα και σκεπτόμενος την θωράκιση απο θέμα ασφαλειας,ειμαι μπερδεμένος στο θέμα της πτωσης ή διακοπής του ρευματος.
Απο συζητήσεις μου είπαν ότι ένα UPS σαν αυτά των Η/Υ είναι ΟΚ, εντούτοις, μετά από ψάξιμο ημερών, είδα κατ' επανάληψη ν' αναφέρεται ότι ο κυκλοφορητής θα μπορούσε να έχει πρόβλημα με ένα απλό UPS για Η/Υ. Διαβάζοντας κατάλαβα πως ο κυκλοφορητής, επειδή είναι μοτέρ, χρειάζεται UPS καθαρού ημιτόνου,αλλιως ειναι πολυ πιθανό ο κυκλοφορητης να πάθει ζημιά.
Διάβασα επίσης οτι αγοράζοντας ενα UPS για PC αλλά τοποθέτοντας ανάμεσα στο UPS και στο λέβητα έναν τροποποιητή καθαρού ημιτόνου, μπορεί το πρόβλημα να λυθεί και να ερθει και οικονομικότερα μιας και αυτό ειναι αρκετά ακριβό.

Μπορείτε να βοηθήσετε επ' αυτών; Χρειάζεται όντως UPS καθαρού ημιτόνου ενας λέβητας; Μπορεί οντως να γίνει συνδεση απλού UPS με τροποποητή; Αν ναι τι χρειάζετε; και ποιό ειναι το κόστος ενος τροποποιητή;
Στην περίπτωση των UPS εαν επανέλθει το ρευμα τι θα συμβεί;

Από την άλλη διάβασα και το τόπικ για τις γεννήτριες και ομολογω οτι δεν το ειχα σκεφτεί και μου φαίνετε πολυ καλή ιδέα.Ρωτόντας ομως μου είπαν οτι οι διχρονες αποκλείονται λόγω μεγάλης περιόδου αχρηστίας,και πλέον κατάλληλες είναι οι τετραχρονες ή οι πετρελαίου.
Σε περίπτωση που κοπει το ρευμα,εντάξει τραβάμε την μαναβέλα και πέρνει εμπρός.¨Οταν επανέλθει το ρευα όμως τι θα συμβέι; ποιός ο τρόπος να το αντιμετωπίσουμε; Κάτι διάβασα για μεταγωγικούς διακόπτε και βάλε,αλλα ειδικός δεν είμαι οπότε..
Με το γεγονός οτι κατά τους καλοκαιρινούς μήνες ισως μου είναι χρήσιμή η γεννήτρια δεν μπορεί τελικά να είναι η ενδεδειγμένη λύση;
Παρακαλώ τα φώτα σας..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39839 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Γεννήτρια ή UPS;
αναφορικα με τα ups η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι γενικα ειναι ακαταλληλα για για χωρουε οπως τα λεβητοστασια (υψηλη υγρασια ,θερμοκρασια και ρυποι)

μαι και θεσ την γεννητρια ευκολομετακινητη η απλη λυση ειναι η μπριζα δηλ... στο καλωδιο τροφοσιας του πινακα του λεβητα βαζεις ενα φισ (βιομηχανικου τυπου κατα προτιμηση) αυτο μπαινει καυθειαν στην γεννητρια ....για την δεη... αφου βαλεις μια σφαλεια αν δεν υπαρχει... βαζεισ την παροχη της δεη σε μια μπριζα κι κει συνδεεις τον λεβητα
οταν γινει διακοπη της δεη...βαζεις μπροστα την γεννητρια και μολις πιασει τις στροφες της βαζεις εκει το το καλωδιο του λεβητα ...οταν επανελθει η δεη δεν γινετε τιποτα,,,ο λεβητας λειτουργει με την γεννητρια.. . κλεινεισ τον λεβητα και κανεις την αντιστροφη διαδικασια ...η διαδικασια ειναι απλη και δνε γινετε να κανεις λαθη... ο μεταγωγικος διακοπτης ειναι κατι αναλογο οπου αντι να βαζεις και να βγαζεις φισ κανεις μιση περιστροφικη κινηση :) ...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40152 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Γεννήτρια ή UPS;
Κανείς άλλος;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40162 από mastoras
Παντελή υπάρχουν γεννήτριες που έχουν ενσωματωμένο σύστημα για εναλλαγή με το δίκτυο της ΔΕΗ.

Είναι λίγο ακριβότερες από τις απλές γεννήτριες, και μεγάλες σε ισχύ [πχ 6kw και άνω] που εγώ νομίζω ότι είναι η ασφαλέστερη επένδυση, όσο και να κοστίζουν.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40165 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: Γεννήτρια ή UPS;

pantelis1973 έγραψε: Κανείς άλλος;




Φυσικα γεννητρια...μπορει το UPS να σου δωσει την αυτονομια μιας γεννητριας που μπορει να δουλευει για οσες ωρες θελεις;
Το πως συνδεεται το εξηγησε αναλυτικα ο φιλος dimlyk.
Προσωπικα θα εβαζα μια γεννητρια πετρελαιου τοση σε ισχυ ωστε να σηκωνει την εγκατασταση θερμανσης και μονο...οτιδηποτε παραπανω σε ισχυ θα εχει και μεγαλυτερη καταναλωση.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40175 από dimlyk

mastoras έγραψε: Παντελή υπάρχουν γεννήτριες που έχουν ενσωματωμένο σύστημα για εναλλαγή με το δίκτυο της ΔΕΗ.

Είναι λίγο ακριβότερες από τις απλές γεννήτριες, και μεγάλες σε ισχύ [πχ 6kw και άνω] που εγώ νομίζω ότι είναι η ασφαλέστερη επένδυση, όσο και να κοστίζουν.



κοντα στα 100 κιλα βαρος και γυρω στα 1500 ευρω :)
στα 4.8 kw

αν ειναι να βαλεις τετοιο βαζεις για ολο το σπιτι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ