Συχνότητα εκκίνησης καυστήρα pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34016 από Grecu_
Μαλλον την αντισταση που εχει μεσα το boiler ζεστων νερων χρησης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34141 από tsoukase
Εννοώ φυσικά την αντίσταση που εκκινεί τον καυστήρα και όχι βέβαια την ηλεκτρική του boiler που έτσι κιαλλιώς δεν είναι συνδεδεμένη. Για pellet μιλάμε, όχι για ρεύμα.

Η σύνδεση με το boiler είναι απλή με δικό της κυκλοφορητή που κρατάει το νερό στους 55 C. Εχω κάνει τις βέλτιστες ρυθμίσεις στον καυστήρα ώστε να μειώσω τον αριθμό των εκκινήσεων, αλλά και πάλι κάθε φορά που πέφτει η θερμοκρασία του boiler, ο καυστήρας αναγκάζεται να εκκινήσει. Η κατανάλωση είναι νομίζω μικρή (περίπου 15kg/3-4 ημέρες) με τον καυστήρα να δουλεύει γύρω στη μία ώρα/εκκίνηση. Αυτό που με ανησυχεί, είναι η καταπόνηση του συστήματος έναυσης του καυστήρα και κυρίως της αντίστασής του, που έχει καεί ήδη δύο φορές στον ένα χρόνο λειτουργίας.

Επαναλαμβάνω την ερώτηση: υπάρχει ένα προτεινόμενο ανώτερο όριο στις εκκινήσεις/24ωρο ενός καυστήρα pellet (ανεξάρτητα αν είναι για θέρμανση ή ζεστό νερό); Μπορεί δηλαδή να αναβοσβήνει πχ 50 φορές χωρίς να καταπονείται, όπως μπορεί ένας πετρελαίου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34145 από KERBEROS

tsoukase έγραψε: Εννοώ φυσικά την αντίσταση που εκκινεί τον καυστήρα και όχι βέβαια την ηλεκτρική του boiler που έτσι κιαλλιώς δεν είναι συνδεδεμένη. Για pellet μιλάμε, όχι για ρεύμα.

Η σύνδεση με το boiler είναι απλή με δικό της κυκλοφορητή που κρατάει το νερό στους 55 C. Εχω κάνει τις βέλτιστες ρυθμίσεις στον καυστήρα ώστε να μειώσω τον αριθμό των εκκινήσεων, αλλά και πάλι κάθε φορά που πέφτει η θερμοκρασία του boiler, ο καυστήρας αναγκάζεται να εκκινήσει. Η κατανάλωση είναι νομίζω μικρή (περίπου 15kg/3-4 ημέρες) με τον καυστήρα να δουλεύει γύρω στη μία ώρα/εκκίνηση. Αυτό που με ανησυχεί, είναι η καταπόνηση του συστήματος έναυσης του καυστήρα και κυρίως της αντίστασής του, που έχει καεί ήδη δύο φορές στον ένα χρόνο λειτουργίας.

Επαναλαμβάνω την ερώτηση: υπάρχει ένα προτεινόμενο ανώτερο όριο στις εκκινήσεις/24ωρο ενός καυστήρα pellet (ανεξάρτητα αν είναι για θέρμανση ή ζεστό νερό); Μπορεί δηλαδή να αναβοσβήνει πχ 50 φορές χωρίς να καταπονείται, όπως μπορεί ένας πετρελαίου;


Δεν ξέρω αν ο λέβητάς σου έχει προγραμματισμό λειτουργίας για συγκεκριμένες ώρες. Αν έχει, μπορείς έτσι να καθορίσεις εσύ τον αριθμό των εναύσεων σε μεγάλο βαθμό.
Εγώ πέρισυ το έκανα στον δικό μου με αφορμή άλλο ζήτημα, αλλά φέτος σκέφτομαι είτε για νερά χρήσης είτε για μέρες με λίγο κρύο να τον λειτουργώ έτσι, ώστε να περιορίσω τις εναύσεις και προφανώς έτσι να κρατήσει παραπάνω η αντίσταση, την οποία άλλαξα στο τέλος της σεζόν.
Στο πολύ κρύο έτσι κι αλλιώς οι εναύσεις είναι λιγότερες λόγω συνεχούς καύσης.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34185 από Nasikas
....κάτσε να δείξω το νημα σε εναν δικό μου στην Λαρισα που γκρίνιαζε επειδή με τις ίδιες συνθηκες στον λεβητα που του βαλαμε αναβει 3 φορες την ημερα.....

Σιγουρα ειναι λαθος ρυθμίσεις φίλε μου.

Μια καλή δουλεια για ζεστα νερα είχε κανει περυσι ο Μιχαλης στον Αγ Παντελεημονα



Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34316 από tsoukase
Ο καυστήρας μου έχει προγραμματισμό με ωράριο και είναι μια πολύ καλή ιδέα. Πχ να διατηρεί το νερό ζεστό μόνο την ημέρα και το βράδυ πάλι θα υπάρχει ικανή ποσότητα αν χρειαστεί, γιατί το boiler είναι μεγάλο. Ετσι οι εναύσεις θα γίνουν 4 ή και λιγότερες.
Θα δείξω τη φωτογραφία σε 1-2 υδραυλικούς αλλά δε νομίζω να καταλάβουν και πολλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ