Συχνότητα εκκίνησης καυστήρα pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33833 από tsoukase
Λέβητας-καυστήρας pellet μάρκας OPOP χρησιμοποιείται, εκτός από οικιακή θέρμανση, και για ζεστό νερό χρήσης σε σύνδεση με boiler των 300 lt. Κατά τους θερινούς μήνες, ο λέβητας εκκινεί 7 φορές/24ωρο ώστε να διατηρεί το νερό στο boiler. Ηθελα να ρωτήσω αν αυτή είναι φυσιολογική συχνότητα λειτουργίας ή είναι μεγάλη και επιβαρύνεται ο καυστήρας (πχ η αντίσταση). Ποια είναι τα προτεινόμενα όρια της συχνότητας εκκίνησης ενός τέτοιου συστήματος για την αποφυγή καταπονήσεων;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33844 από jnet
Ενδιαφέρουσα ερώτηση.
Να και μια δική μου σχετική πάνω στον καυστήρα Viking Bio.
Και εγώ για ΖΝΧ χρησιμοποιώντας τον κάποιες μέρες παρατήρησα την μεγάλο χρόνο από την στιγμή που πέφτει το pellet και ξεκινάει ή αντίσταση να λειτουργεί μέχρι να υπάρχει έναυση. Αυτός είναι στα 8 λεπτά και επικοινωνώντας με τον αντιπρόσωπο μου είπε οτι του φάνηκε πολύ αλλά να μην ανησυχώ. Βέβαια ανησυχώ και για το τι ρεύμα καταναλώνετε αυτά τα λεπτά όχι φυσικά για τώρα με μονο το ΖΝΧ -οπου οντως οι εναύσεις είναι λιγες για 80λτ νερού - αλλά για όταν έρθουν τα κρύο όπου οι εναύσεις είναι πάρα πολλές μέσα στην ημέρα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33863 από giogud

tsoukase έγραψε: Λέβητας-καυστήρας pellet μάρκας OPOP χρησιμοποιείται, εκτός από οικιακή θέρμανση, και για ζεστό νερό χρήσης σε σύνδεση με boiler των 300 lt. Κατά τους θερινούς μήνες, ο λέβητας εκκινεί 7 φορές/24ωρο ώστε να διατηρεί το νερό στο boiler. Ηθελα να ρωτήσω αν αυτή είναι φυσιολογική συχνότητα λειτουργίας ή είναι μεγάλη και επιβαρύνεται ο καυστήρας (πχ η αντίσταση). Ποια είναι τα προτεινόμενα όρια της συχνότητας εκκίνησης ενός τέτοιου συστήματος για την αποφυγή καταπονήσεων;


Με 300l boiler, θα έπρεπε να το δουλεύεις για 2 ώρες κάθε μέρα και μετά κλείσιμο. Βεβαίως αυτόματα όλα αυτά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33869 από egglezos
στο σπίτι μου ο λέβητας μου εκκινεί περίπου 2 φορές την ημέρα για μπόιλερ 150 λίτρων.

τσέκαρε τα διαφορικά σου στον πίνακα οργάνων ή τον τρόπο εγκατάστασης...συνήθως κάποιο υδραυλικό λάθος μπορεί να οδηγήσει σε τέτοια συμπεριφορά.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by egglezos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33929 από mourgos
Φίλε μου εγω με τον karmek 34w έχω συνδέσει μποιλερ λεβητοστασιου 160 και ανάβει αν όχι 7 φορές που λες, σίγουρα πέντε. Έχεις μετρήσει τι καταναλωση έχεις απο καυσιμο? γιατι και εγω βλέπω οτι καίει αρκετα. Θα ανέβασω και φωτογραφίες της σύνδεσης να δούμε τι παίζει. Φυσικά την αντίσταση δεν την έχω συνδέσει γιατι ποιος ο λόγος αφού ζεστενει το νερό καίγοντας πελλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34013 από γιαννης-δραμα

mourgos έγραψε: Φυσικά την αντίσταση δεν την έχω συνδέσει γιατι ποιος ο λόγος αφού ζεστενει το νερό καίγοντας πελλετ.

Εννοουν την αντισταση του καυστηρα που αναβει το πελλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ