Franke - Ιδιοκατασκευή λέβητα by Eliasger

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #31570 από tileolo
εκπληκτικό εγχείρημα. Δυο απορίες αν μπορείς να απαντήσεις.
Έχεις καθόλου ιδέα ποσό ζυγίζει;
Τι δουλειά κάνεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #31578 από γιωργος

eliasger έγραψε:

kostas1 έγραψε: MΠΡΑΒΟ!!! Κώστα σε ευχαριστώ.

Δεν διαφέρει κατασκευαστικά από του εμπορίου.Μην τρελαθούμε κιόλας , μια ιδιοκατασκευή είναι από κάποιον άσχετο .Πολλή καλή δουλειά και με μεράκι.Πόσο σου πήγαν τα υλικά και από εργατοώρες?

Στον μηχανουργό για το βαρέλι με τα τούμπα έδωσα 200€ χωρίς φπα,μοτέρ καυσαερίων 120 κάτι€ , μοτέρ για το πέλλετ (γύρου) νομίζω 23€ ,ο κοχλίας αν θυμάμαι καλά ήταν 2 μέτρα 15€ ,να έδωσα 180€ για σίδερα κόλλες υαλοκόρδονα χρώματα ηλεκτρόδια δισκάκια βίδες κλπ ; Πετροβάμβακας νομίζω 15€ ,το αναλλογικό controller μαζί με το κύκλωμα ισχύος τους προσαρμογείς των αιςθητήρων , θερμοστατη , χρονικά γύρω στα 50€ και πολλά λέω .
Το ψηφιακό controller που έχω δρομολογήσει ( θα είναι πιο έυκολο στις ρυθμίσεις και με πιο πολλες δυνατότητες ) δεν ξέρω πόσο θα φτάσει αλλά θα σας ενημερώσω όταν είναι η ώρα του .Πολλή καλή δουλειά και με μεράκι.Πόσο σου πήγαν τα υλικά και από εργατοώρες?

Εργατοώρες δεν το λες γιατί άμα τις κοστολογήσω θα πάθω εγκεφαλικό .
Ένα θα σου πω σκεφτόμουν 10 ώρες και δούλευα μισή , δες το σαν χόμπι ή ψυχοθεραπεία που το έβλεπα εγώ .
[/quote

φιλε μου θα ηθελα να μου πεις περισσοτερα στοιχεια για μοτερ γυρου , βατ, στροφες, που αγορασες ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #31659 από orfpap
Ηλία καλησπέρα και απο μένα!! Η χαρά της δημιουργίας είναι κάτι το απίστευτο, ψυχοθεραπεία που είπες και συ λίγο παραπάνω!!. Νομίζω οτι τελικά εδώ μέσα (fresh boarder) θα βρω αρκετές ανήσυχες ψυχές!! Θα ήθελα αν μπορείς να μας εξηγήσεις λίγο τη λειτουργία του αισθητήρα λ και του θερμοστάτη καυσαερίων που έχεις τοποθετήσει.Και κάτι ακόμα. Το πιστόλι θερμού αέρα κάνει απο μόνο του έναυση χωρίς αντίσταση; Ευχαριστώ!!

δε θα μας φάνε αυτοί, εμείς θα τους φάμε!!!
η κρίση θέλει εφευρετικότητα!!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by orfpap.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33075 από hunters1977
Καλησπερα και απο εμενα και καλως σας βρηκα. Επειδη βρισκομαι κι εγω σε παρομοια κατασκευη θα ηθελα αν ειναι ευκολο να μου πειτε απο που θα βρω τον κοχλια και μαλιστα στην τιμη που λεει ο Ηλιας, μονο 15 ευρω? Απο που?

Η εναυση ΝΑΙ γινεται μονο με θερμο αερα ευκολα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33090 από nivosgr
Ηλία τι εγινε; Δούλεψε το μηχανημα; Για γραψε τιποτα να μαθουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34830 από eliasger
Καλησπέρα σας και συγνώμη για την απουσία μου , αλλά μου έτυχαν πολλά και δεν είχα χρόνο για τίποτα τώρα πλέον πιστεύω ότι θα έχω χρόνο για να τα λέμε .

Νίκο το Σάββατο τον βάζω μπροστά μια και είναι όλα έτοιμα για να ξεκινήσω να το δουλεύω , θα σε πάρω τηλέφωνο να βρεθούμε .

hunters 1987 κατ'αρχήν καλή επιτυχία για την κατασκευή σου .
Τον κοχλία τον είχα πάρει από κάποιον που πουλουσε σίδερα και υλικά για μηχανουργεία ήταν στο ποτάμι (εάν είσαι από αθήνα και ξέρεις στο ύψος περίπου των Αγίων Αναργύρων) περνούσα από εκεί και είδα έναν τεράστιο κοχλία στην ταράτσα του και έτσι τον βρήκα αλλά αυτός ο άνθρωπος είχε σοβαρό προβλημα υγείας και το έκλεισε μπορείς να πάρεις τηλέφωνο όμως και αυτούς

www.alexandris.gr/gr/product_sub_cat.php...en=Conveyor%20Screws

Εάν δεν βρείς και θέλεις μου έχει μείνει ένα κομμάτι 20 περίπου εκατοστά . Το πάχος της λάμας είναι 5 mm η εξωτερική διάμετρος 55mm και η εσωτερική περίπου 23mm αριστερόστροφος.
Να ξέρεις ότι επειδή το πάχος του είναι πολύ θέλει τρόχισμα για να μην μαγκώνει .

orfpap για το πιστόλι σου απάντησε ο hunters , για τον αισθητήρα λ και θερμοκρασίας καυσαερίων όπως είχα γράψει θα τους παραμετροποιήσω αφού γίνει η εγκατάσταση και δουλέψει καλά ο λέβητας ( με το αναλογικό controller που έχω φτιάξει τώρα ) , και αφού συλλέξω όσα δεδομένα χρειάζονται θα περαστούν στον κώδικα του ψηφιακού που είναι πιο εφεικτό .( σε δουλειά να βρισκόμαστε )

Γίωργο το μοτεράκι το πήρα από την Αθήνα είναι 25w και νομίζω 4,3 rpm εάν γκουγκλάρεις μοτέρ γύρου θα σου βγάλει διάφορα μοτεράκια από 1,8 rpm και πάνω προσοχή στην φορά του να είναι ίδια με του κοχλία.

tileolo δυστυχώς δεν τον ζύγισα αλλά με έναν φίλο που τον μεταφέραμε με το παλετοφόρο στο αυτοκίνητο
και από εκεί στο σπίτι μας έπεσε το νεφρί .
Το επάγγελμα μου έιναι ηλεκτρονικός με εξειδίκευση στην ταλαιπωρία .

Μόλις έχω νέα από τις πρώτες μέρες λειτουργίας του σε κανονικές πλέον συνθήκες θα σας ενημερώσω .

tzavars @ yahoo.gr
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιωργος, orfpap, hunters1977

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ