Franke - Ιδιοκατασκευή λέβητα by Eliasger

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29481 από sakic
μπραβο ...
εισαι φοβερος
Μ αρεσει που χρησιμοποιεις οτι υλικο εχεις διαθεσιμο ή μπορεις να βρεις οικονομικα

Νομιζω οτι και αυτος ειναι ο σκοπος της ιδιοκατασκευης
Διαφορετικα αν ψαξεις να βρεις ειδικα εξαρτηματα (για οποιαδηποτε ιδιοκατασκευη) το κοστος ισως να ειναι και μεγαλυτερο απο μια ετοιμη κατασκευη.

Ευχομαι να στεφθει απο επιτυχια το πειραμα και αν δεν εισαι ικανοποιημενος 100% μην απογοητευθεις
Ο δευτερος θα ειναι καλυτερος ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29589 από eliasger

sakic έγραψε: μπραβο ...
εισαι φοβερος
Μ αρεσει που χρησιμοποιεις οτι υλικο εχεις διαθεσιμο ή μπορεις να βρεις οικονομικα

Νομιζω οτι και αυτος ειναι ο σκοπος της ιδιοκατασκευης Πρώτα από όλα η οικονομία γιατί λεφτά πλέον δεν περισσεύουν σε κανέναν μας νομίζω.
Ενας άλλλος λόγος που ξεκίνησα τον λέβητα είναι ότι είχα μάθει μια ζωή να δουλεύω 6 ή και 7 μέρες την εβδομάδα και εδώ και ένα χρόνο δουλεύω 4 ημέρες και έχω και έναν τετράχρονο γιο που κάθε απόγευμα ακόμα και το Σάββατο κάνω babysitting ( σήμερα η συζυγος είχε πρόβλημα με το χέρι της , δεν πήγε στην δουλειά , έκατσε με το παιδί και βρήκα χρόνο να γράψω ), για να μην τρελαθώ λοιπόν το έριξα στις κατασκευές.
Θα έπρεπε βέβαια να πω ότι το επάγγελμα μου είναι ηλεκτονικός και δουλέυω σε μια εταιρία 21 χρόνια και παράλληλα από το 1996-2004 είχα και ένα εργαστήριο όπου έκανα επισκευές και εγκαταστάσεις , μέχρι που κοντευα να κλατάρω .
Στην εταιρία σαν προιστάμενος παραγωγής στην ευθύνη μου είναι και το μηχανουργείο , και μετά από 21 χρόνια πολύ καλής συνεργασίας με τα αφεντικά έχω το ελέυθερο ( την εμπιστοσύνη ) από τα αφεντικά να χρησιμοποιώ τους χώρους της εταιρείας για τις κατασκευές μου .
Το κακό είναι ότι δεν είχα ούτε έναν άνθρωπο να μου κρατά να κολλήσω δυό σίδερα , απίστευτη ταλαιπωρία ( ότι αμαρτίες έχω κάνει τις πλήρωσα ).



Διαφορετικα αν ψαξεις να βρεις ειδικα εξαρτηματα (για οποιαδηποτε ιδιοκατασκευη) το κοστος ισως να ειναι και μεγαλυτερο απο μια ετοιμη κατασκευη.

Ευχομαι να στεφθει απο επιτυχια το πειραμα ( μακάρι Παναγία μου )και αν δεν εισαι ικανοποιημενος 100% μην απογοητευθεις ( μόνο η χώρα μας μα απογοητεύει )
Ο δευτερος θα ειναι καλυτερος ;)

Κάτι τέτοιο δεν παίζει , θέλω να ξεμπερδέψω με τον λέβητα γιατί τον χειμώνα έχω να ασχοληθώ με κάποια πράγματα γύρω από το επάγγελμα μου .

tzavars @ yahoo.gr
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by eliasger.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sta1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #29590 από sta1
Διαγραφή :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29591 από eliasger
Αυτός είναι ο λέβητας 100 λίτρων βαμμένος και μονωμένος






Το αισθητήριο θερμοκρασίας καυσαερίων και ο αισθητήρας λ ( που μετά την εγκατάσταση έχω σκοπό να παίξω λίγο μαζί του , τον έβαλα τώρα και κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να τον παραμετροποιήσω )



Το μοτέρ των τούμπο ( αυτό το βρήκα από φίλο που το είχε για πέταμα )






Το μοτέρ καυσαερίων ( αυτό το πλήρωσα )



Τίς υπόλοιπες φωτογραφίες τις έχω σε ένα στικάκι στην δουλειά και θα τις βάλω μάλον από Δευτέρα .

Χαρά μου θα είναι να μπορέσω να βοηθήσω ( με τις λιγοστές εμπειρίες και όχι γνώσεις που αποκόμισα ) όποιον θέλει να κάνει παρόμοια κατασκευή .

tzavars @ yahoo.gr
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by eliasger.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29613 από kostas1
MΠΡΑΒΟ!!!
Δεν διαφέρει κατασκευαστικά από του εμπορίου.Πολλή καλή δουλειά και με μεράκι.Πόσο σου πήγαν τα υλικά και από εργατοώρες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29650 από eliasger

kostas1 έγραψε: MΠΡΑΒΟ!!! Κώστα σε ευχαριστώ.

Δεν διαφέρει κατασκευαστικά από του εμπορίου.Μην τρελαθούμε κιόλας , μια ιδιοκατασκευή είναι από κάποιον άσχετο .Πολλή καλή δουλειά και με μεράκι.Πόσο σου πήγαν τα υλικά και από εργατοώρες?

Στον μηχανουργό για το βαρέλι με τα τούμπα έδωσα 200€ χωρίς φπα,μοτέρ καυσαερίων 120 κάτι€ , μοτέρ για το πέλλετ (γύρου) νομίζω 23€ ,ο κοχλίας αν θυμάμαι καλά ήταν 2 μέτρα 15€ ,να έδωσα 180€ για σίδερα κόλλες υαλοκόρδονα χρώματα ηλεκτρόδια δισκάκια βίδες κλπ ; Πετροβάμβακας νομίζω 15€ ,το αναλλογικό controller μαζί με το κύκλωμα ισχύος τους προσαρμογείς των αιςθητήρων , θερμοστατη , χρονικά γύρω στα 50€ και πολλά λέω .
Το ψηφιακό controller που έχω δρομολογήσει ( θα είναι πιο έυκολο στις ρυθμίσεις και με πιο πολλες δυνατότητες ) δεν ξέρω πόσο θα φτάσει αλλά θα σας ενημερώσω όταν είναι η ώρα του .Πολλή καλή δουλειά και με μεράκι.Πόσο σου πήγαν τα υλικά και από εργατοώρες?[/quote]
Εργατοώρες δεν το λες γιατί άμα τις κοστολογήσω θα πάθω εγκεφαλικό .
Ένα θα σου πω σκεφτόμουν 10 ώρες και δούλευα μισή , δες το σαν χόμπι ή ψυχοθεραπεία που το έβλεπα εγώ .

tzavars @ yahoo.gr
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by eliasger.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ