Καθαρισμός πίσσας

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50746 από dhmv2001
Απαντήθηκε από dhmv2001 στο θέμα Καθαρισμός πίσσας
Mε τις θερμοκρασίες των ημερών αυτών αναμμένος ο λέβητας συνέχεια με τον θερμοστάτη στους 20-21C
καίει ένα σακί την ημέρα περίπου 25 κιλά. Από το ελειουργείο που πήρα το πηρυνόξυλο μου είπε μέρα νύχτα ανοιχτό στην ίδια θερμοκρασία και με κρύο καιρό το πιο πολύ που θα κάψει είναι 2 σακιά.
Οπότε με 130-150€ τον τόνο που το αγοράζω είμαι πολύ ευχαριστημένος κι ας καταναλώσει και λίγο παραπάνω, τον λέβητα προς το παρόν τον έχω ρυθμίσει να κόβει στους 80C και αργότερα αν δεν με καλύπτει ανεβάζω κι άλλο την καμπύλη μέσω εγκεφάλου (στους 90C κόβει μόνος του για προστασία).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50747 από TSITAX69
Απαντήθηκε από TSITAX69 στο θέμα Καθαρισμός πίσσας

valsam έγραψε: Παιδια για να καταλαβω οταν μιλαμε για πισσα για τι παχος στα τοιχωματα πρεπει να ανησυχουμε,εγω μεχρι στιγμης τον εχω αναψει τον ξυλολεβητα μου καμια 12ρια φορες και εχει αποκτησει μια γυαλαδα ολος ο θαλαμος,ουτε τρεξιματα ουτε ματζουνια κ.τ.λ οπως εχει ο vitoligno του κουμπαρου, παρα μονο σε 2-3 σημεια εχω κατι μικρουλες ξεραμενες φουσκιτσες,σημερα πηγα να τον ξυσω και οι φουσκιτσες με το που τις ακουμπισα θρυψαλιστικαν,επεμενε στο να ξυσω την γυαλαδα με ενα μακρη σιδερο που στην ακρη εχει ενα 10ποντο σιδερο σαν σπατουλα και το μονο που καταφερα ηταν να φυγει αυτη η φλουδιτσα και να φανει το αβαφο σιδερο απο κατω,η φλουδα που ειχε το παχος ουτε καν φυλου τυροπιτας (πως ξεφλουδιζει η μπογια απ'τα καγκελα καπως ετσι ηταν)με το που την επιασα αυτη την φλουδα στο χερι θριψαλιστηκε,μπας καζι δεν ειναι πισσα αυτη η γυαλαδα και ειναι η μπογια του λεβητα που με την θερμοκρασια εχει αποκτησει αυτη την γυαλαδα,αλλα και εστο και ειναι πισσα σε τετοιο παχος μπορει να επηρεασει την αποδοση ενος μηχανηματος?


Καλησπερα και απο εμενα..Ακριβως το ιδιο αντιμετωπιζς και εγω..
Κατοχος ενος Vigas 40 εδω και 15 μερες που τον αναβω τα βραδια μπορω να πω οτι εχει σχηματιστει ενα πολυ λεπτο στρωμα γυαλαδας-πισσας στα τοιχωματα του λεβητα. Αυτο βεβαια ηταν απο το πρωτο κιολλας αναμα. Τα ξυλα που καιω ειναι ξερα (μετρημενα με υγρασιομετρο).
Βεβαια ειχα κανει το λαθος να βαλω καμιναδα μονο τοιχωματος αμονωτη την οποια μολις κρυωσε ο καιρος και μου εκανε υγροποιησεις την πεταξα και εβαλα τελικα διπλου τοιχωματος μονωμενη.
Το θεμα ειναι οτι με αυτη την καμιναδα τωρα μπορω να πω οτι εχει φυγει η πισσα που ειχε κατσει οταν σχηματιστηκε απο της ηγροποιησεις της μονησ καμιναδας..αλλα παλι αυτη η γυαλαδα που ειναι σαν μπογια πινελου δεν φευγει..Να σημειωσω οτι εχω και ladommat και Δοχειο Αδρανειας..
Να κατσω να την ξυσω και να το παρακολουθησω η να το αφησω ετσι και βλεπουμε...Κανενας ειδικος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50750 από drifter
Απαντήθηκε από drifter στο θέμα Καθαρισμός πίσσας

LEONAS έγραψε:

dhmv2001 έγραψε: Σε εμένα το καθάρισε ο τεχνικός με ξύστρα αφού έπιασε 80C, εδώ και 4 μέρες καίω πυρηνόξυλο και αφού ρυθμίστηκε ο λέβητας για μονοξείδια κτλ το μόνο που αφήνει τώρα είναι μια λευκή πούδρα στα τοιχώματα.

Η καύση βέβαια γινεται με αρκετό αέρα για να μην εχω υπολείματα ακαυτα.




Αν εχεις πολυ αερα απο οτι πρεπει θα εχεις και τεραστια καταναλωση
σε καυσιμο.


Leona ο πλεονάζων αερας τι επιπτωσεις εχει στα καυαερια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50752 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Καθαρισμός πίσσας
Αν και ρωτάς το LEONA, να σου απαντήσω κι εγώ με τα λίγα που ξέρω. Ο πλεονάζων αέρας διώχνει τα ζεστά καυσαέρια από το θάλαμο καύσης. Ουσιαστικά, διώχνει ζέστη από την καμινάδα, ενώ θα μπορούσε να αξιοποιηθεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50756 από dhmv2001
Απαντήθηκε από dhmv2001 στο θέμα Καθαρισμός πίσσας
Ο αέρας έχει ρυθμιστεί από τον τεχνικό με ειδική συσκευή που σταθεροποίησε τα μονοξείδια
εγώ τη σύγκριση του αέρα την κάνω σε σχέση με τα pellets που εκαιγα πριν και βλεπω τη διαφορά στο άνοιγμα του βεντιλατερ για να τραβαει περισσότερο αερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50757 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Καθαρισμός πίσσας

dhmv2001 έγραψε: Σε εμένα το καθάρισε ο τεχνικός με ξύστρα αφού έπιασε 80C, εδώ και 4 μέρες καίω πυρηνόξυλο και αφού ρυθμίστηκε ο λέβητας για μονοξείδια κτλ το μόνο που αφήνει τώρα είναι μια λευκή πούδρα στα τοιχώματα.

Η καύση βέβαια γινεται με αρκετό αέρα για να μην εχω υπολείματα ακαυτα.


Δεν θέλω να σε απογοητεύσω όμως με τον πυρήνα θα ξανά δημιουργηθεί κ πάλι. Καλό καθάρισμα γενικότερα.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ