Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

ΘΕΜΑ: Καθαρισμός πίσσας

Καθαρισμός πίσσας 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2598

• mastoras
  • Το Άβαταρ του/της mastoras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες568
    • Κάρμα: 23
Αγαπητοί φίλοι της καύσης του ξύλου. Γνωρίζει κανείς με ποιόν τρόπο απομακρύνεται η πίσσα από τα τοιχώματα του λέβητα ?

Έχω δοκιμάσει όλους τους μεθόδους απόξεσης με φλόγιστρο, σπάτουλα, συρματόβουτσα, αλλά είναι κουραστικός και επίπονος. Χώρια που σε πολλά σημεία τα εργαλεία δεν χωράνε, και έτσι η πίσσα παραμένει στον λέβητα. Και μιλάμε για χυτοσίδηρο λέβητα, όχι με λεία επιφάνεια όπως είναι οι ατσάλινοι.

Κανείς από τα ορεινά της Δράμας ? Μου είπαν ότι εκεί έλυσαν το πρόβλημα με το θειάφι, μια κουταλιά το πρωί στο άναμμα, ένα Μπάμ.....και η πίσσα σκόνη. :woohoo: .......... η με κορόιδεψαν λέτε :(

Κάθε πρωί κοιτώ την φωτιά, και το κουτάλι με το θειάφι :evil: ......αλλά δεν τολμώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καθαρισμός πίσσας 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2608

• ΜΑΡΙΑ
  • Το Άβαταρ του/της ΜΑΡΙΑ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες7
    • Κάρμα: 1
Mastoras,δέν μπορῶ νά σοῦ πῶ ἄν πρέπει- ἤ ὄχι- νά χρησιμοποιήσης θειάφι :woohoo:

μπορῶ ὅμως σίγουρα νά σοῦ πῶ:συνέχισε νά γράφης,εἶσαι ἀπόλαυση :lol:

Υ.Γ.

ἔχεις σκεφτεῖ νά ρωτήσης, μήπως μέ κάποια οἰκονομική πατέντα μπορεῖς νά μετατρέψης τόν
λέβητά σου σέ πελλετολέβητα;;;
ὁ δικός μου εἶναι ξύλου-πέλλετ καί ὅλη ἡ ἀλλαγή γίνεται ἁπλῶς ἀλλάζοντας πορτάκι.....
....τίποτε ἀλλο.

Καθαρισμός πίσσας 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2617

• Nasikas
  • Το Άβαταρ του/της Nasikas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες326
    • Κάρμα: 34
το παν είναι η ΠΡΟΛΗΨΗ. Να φροντίσεις δηλαδή να μην δημιουργείται πίσσα.= ΞΕΡΑ ΚΑΥΣΟΞΥΛΑ.

Θειάφι σου είπανε; Αυτός που σου το είπε....το δοκίμασε; Πήγαινε να σου δείξει στον δικό του λέβητα. Μπορεί και να κάνει δουλειά.
Όταν όμως το κάνεις, προσπάθησε να μην εισπνεύσετε στο επόμενο άναμα- φυγετε για κανενα μισάωρο- ιδιως τα παιδιά.

- Τον καθαρισμό τον κάνεις με υπέρθερμο-ζεστούστικο-χλιαρό ή κρύο λέβητα; Δοκίμασε να καθαρίσεις σε θερμοκρασία μηδεν 0-50-70 βαθμών (ή σε διάφορες θερμοκρασίες)

Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα μιλούσα για τον ξενομανή ΕΛΛΗΝΑ.
Τελευταία διόρθωση: 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν από Nasikas.

Καθαρισμός πίσσας 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2663

• mastoras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
ΜΑΡΙΑ έγραψε:
Mastoras,δέν μπορῶ νά σοῦ πῶ ἄν πρέπει- ἤ ὄχι- νά χρησιμοποιήσης θειάφι :woohoo:
ὁ δικός μου εἶναι ξύλου-πέλλετ καί ὅλη ἡ ἀλλαγή γίνεται ἁπλῶς ἀλλάζοντας πορτάκι.....
....τίποτε ἀλλο.

Μαρία θα σου είμαι ευγνώμων εάν μου έλεγες τον τύπο του λέβητα σου. Από εκεί και μετά θα βρω άκρη.

Υ.Γ Ευχαριστώ για το κοπλιμέντο :cheer: μόνο ευχάριστα μπορώ να δω την καθημερινή μου ταλαιπωρία, αλλιώς θα πρέπει να ξαναγυρίσω στο διαμέρισμα στην πόλη......και αυτό σίγουρα δεν θα το αντέξω.

Nasikas έχω δοκιμάσει όλους τους τρόπους. Χειρωνακτικά εννοώ, και σε κάθε θερμοκρασία. Εχω βρεί την λύση :silly: ....λύση να την πει κανείς. Κάψιμο με το επαγγελματικό φλόγιστρο κομματάκι-κομματάκι, μέχρι να σου βγει η ψυχή .....με λίγη πίσσα.

Θα την βρω την άκρη όμως σύντομα....έστω και με μπαρούτι :evil: ......τζάμπα ξύλο καίει ο σατράπης ο λέβητας και δουλειά δεν κάνει. Φυσικά τα ξύλα είναι υγρά.

Φέτος θα ταλαιπωρηθώ φοβερά......χειμώνας είναι όμως θα περάσει !!!!!
Τελευταία διόρθωση: 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν από mastoras.

Καθαρισμός πίσσας 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2682

• Castell
  • Το Άβαταρ του/της Castell
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες4
    • Κάρμα: 0
Άν ο λέβητας σου είναι αυτός στην φωτογραφία σου τότε ναι δέχεται καυστήρα Ferroli κόστος καυστήρα 940,00€ SUN P7 υπολόγισε ακόμη 100~150€ για δεξαμενή αποθήκευσης πέλλετ. Τιμές Ελλάδας...και για να ξέρεις ο λέβητας σου είναι Ferroli αλλά έχει μικρό χώρο καύσης απλά αλλάζει η κάτω πόρτα.
Τελευταία διόρθωση: 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν από Castell.

Καθαρισμός πίσσας 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2684

• ΜΑΡΙΑ
  • Το Άβαταρ του/της ΜΑΡΙΑ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες7
mastoras, ὁ λέβητάς μου εἶναι ὁ ferroli SFL 4 ὁ ὁποῖος ἄν κρίνω ἀπό τήν φωτό εἶναι ἴδιος σχεδόν μέ τόν δικό σου.
Ἔχω μπροστά μου τό τιμολόγιο,καί τό πορτάκι μετατροπῆς κοστίζει 81€.
Ὁ καυστῆρας ferroli sun p7 813€(μαζί μέ τό τροφοδοτικό),τιμές χωρίς φ.π.α.
Ἡ δεξαμενή πέλλετς 162€,ἀλλά αὐτή μπορεῖ νά τή φτιάξης καί μόνος σου.
Γιά ψᾶξε το,πιστεύω ὅτι γίνεται ἀνετότατα......

Καθαρισμός πίσσας 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2692

• mastoras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
:woohoo: Τι μου λέτε ρε παιδιά ? :woohoo:

Παραμονή Χριστουγγένων, μεγάλη χαρά μου δώσατε :kiss:

Ξεκινώ το Googleάρισμα και μόλις ολοκληρωθεί η έρευνα θα επανέλθω.

Ευχαριστώ πολύ πάντως !!!!!

Καθαρισμός πίσσας 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2702

• N1k0s
  • Το Άβαταρ του/της N1k0s
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες51
ρίξε καμμιά μπριγκέτα για 2 μέρες , μήπως φύγει η πίσσα ...

και βάζε αρκετά ξύλα δίπλα στο λέβητα , μπας και φύγει λίγη υγρασία έτσι ...
To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Καθαρισμός πίσσας 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2705

• mastoras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Μπριγκέτα ? ;) Θα το δοκιμάσω και αυτό.

Ξύλα δίπλα στον λέβητα ? Μπα...ο λέβητας είναι κάργα μονωμένος με υαλοβάμβακα και δεν εκπέμπει θερμότητα καθόλου.

Ενας φίλος προχτές έχοντας μια Βουλγάρα για ζεστασιά, είχε την εξής περιπέτεια.
Εσπασε το τουμπόραμα από το μπόιλερ και άδειασε το κύκλωμα από νερό. Ξεφύσηξε ο λέβητας τινάζοντας βαλβίδες και πέταλα. Γύρισε η βελόνα στο θερμόμετρο ανάποδα. :silly:

Στρίγκλιζε η χοντρή σαν βαπόρι σε τρικυμία 1 ώρα μέχρι να κρυώσει. Αλλά ΑΘΑΝΑΤΗ η Prity μου λέει ο φίλος μου. Και όταν ξαναγύρισε στο σπίτι....γιατί την κοπάνησε :cheer: είδε με εκπληξη ότι δεν είχε μείνει τίποτα από καρβουνιά, μαυρίλα, και φυσικά πίσσα. Η μαύρη Βουλγάρα έγινε Ολλανδέζα :lol:

Πλάκα πλάκα έχω ένα εγχειρίδιο χρήσης από παρόμοιο λέβητα με τον δικό μου, BUTERUS όμως. Που μέσα γράφει για την απομάκρυνση της πίσσας, "κλείστε τις βαλβίδες των σωμάτων, έτσι ώστε να ανέβει η θερμοκρασία στον λέβητα πάνω από τους 90ο και στην συνέχεια ξύσε την πίσσα"

Απο αυτήν την συμβουλή και μετά ξεκίνησα με το φλόγιστρο να καίω και να βγάζω την πίσσα.

Καθαρισμός πίσσας 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2717

• ΘΕΟΔΟΣΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΘΕΟΔΟΣΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες94
    • Κάρμα: 8
mastoras έγραψε:
Μπριγκέτα ? ;) Θα το δοκιμάσω και αυτό.

Ξύλα δίπλα στον λέβητα ? Μπα...ο λέβητας είναι κάργα μονωμένος με υαλοβάμβακα και δεν εκπέμπει θερμότητα καθόλου.

Ενας φίλος προχτές έχοντας μια Βουλγάρα για ζεστασιά, είχε την εξής περιπέτεια.
Εσπασε το τουμπόραμα από το μπόιλερ και άδειασε το κύκλωμα από νερό. Ξεφύσηξε ο λέβητας τινάζοντας βαλβίδες και πέταλα. Γύρισε η βελόνα στο θερμόμετρο ανάποδα. :silly:

Στρίγκλιζε η χοντρή σαν βαπόρι σε τρικυμία 1 ώρα μέχρι να κρυώσει. Αλλά ΑΘΑΝΑΤΗ η Prity μου λέει ο φίλος μου. Και όταν ξαναγύρισε στο σπίτι....γιατί την κοπάνησε :cheer: είδε με εκπληξη ότι δεν είχε μείνει τίποτα από καρβουνιά, μαυρίλα, και φυσικά πίσσα. Η μαύρη Βουλγάρα έγινε Ολλανδέζα :lol:

Πλάκα πλάκα έχω ένα εγχειρίδιο χρήσης από παρόμοιο λέβητα με τον δικό μου, BUTERUS όμως. Που μέσα γράφει για την απομάκρυνση της πίσσας, "κλείστε τις βαλβίδες των σωμάτων, έτσι ώστε να ανέβει η θερμοκρασία στον λέβητα πάνω από τους 90ο και στην συνέχεια ξύσε την πίσσα"

Απο αυτήν την συμβουλή και μετά ξεκίνησα με το φλόγιστρο να καίω και να βγάζω την πίσσα.
Κι εμένα πήγε ...αλλού το μυαλό μου!

Καθαρισμός πίσσας 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2724

• KERBEROS
  • Το Άβαταρ του/της KERBEROS
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Το Μαξίμου έχει ελικοδρόμιο;
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες380
    • Κάρμα: 24
Μάστορα νομίζω ότι πρέπει να δώσεις σ' αυτό το topic το όνομά σου. Είσαι απίστευτος στις περιγραφές σου.
Βουλγάρα για ζεστασιά :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων...

Καθαρισμός πίσσας 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2762

• Castell
  • Το Άβαταρ του/της Castell
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες4
    • Κάρμα: 0
Η λύση στο ακριβό πέλλετ & πετρέλαιο !!!!

Καθαρισμός πίσσας 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2780

• ΘΕΟΔΟΣΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΘΕΟΔΟΣΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες94
    • Κάρμα: 8
Castell έγραψε:
Βουλγάρες:Η λύση στο ακριβό πέλλετ & πετρέλαιο !!!!

Καθαρισμός πίσσας 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2781

• Asteris
  • Το Άβαταρ του/της Asteris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Invicta Selenic 700 + heat exchanger
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες630
    • Κάρμα: 78
Το τζάκι έσκασε και ο φίλος σου την κοπάνησε? Ωραία αντίδραση, το παράτησε να πάρει φωτιά το σπίτι του? Νοικιασμένο ήταν, ή έχει τόσο καλή ασφάλεια πυρός και ήθελε τα λεφτά να πάρει άλλο?

Σαν τον γείτονά μου, πήρε φωτιά η καμινάδα του μετά από 6 τόνους καύση σε ανοιχτό τζάκι και αυτός χάρηκε που γλύτωσε και τον καθαρισμό. Τι να πω, μερικοί άνθρωποι θα ζήσουν 150 χρόνια, δεν στεναχωριούνται για τίποτα...

Καθαρισμός πίσσας 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2784

• mastoras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Αστέριε σε διαβεβαιώ ότι έκανε την καλύτερη δουλειά που την κοπάνησε. Έχει σκοτωθεί κόσμος από ανατιναγμένα τζάκια και σόμπες.....εδώ στην Ελλάδα.

Γίνεται έκρηξη κανονική και ο λέβητας η το τζάκι σε σπάνιες μεν περιπτώσεις διαλύεται.

Έχω προσωπική εμπειρία νεαρός κάποτε, από σκάσιμο ανοιχτού μεταλλικού τζακιού σερπατίνας. Ευτυχώς που η φωτιά ήταν χαμηλή.
Έμεινε από νερό το σύστημα, ατμοποίηθηκε ότι νερό απέμεινε μέσα στο καζάνι, και εκτονώθηκε η μεγαλύτερη ενέργεια, στις δύο σκάστρες που ήταν έξω από το σπίτι.
Επειδή όμως δεν προλάβαινε να εκτονωθεί όλη η πίεση, έσκασε το τζάκι. Σκίστηκε η λαμαρίνα σε ένα σημείο......ευτυχώς ΜΟΝΟ !!!! :huh:

Αν γίνει το κακό, και αρχίσει ο λέβητας, η το τζάκι, να ξεφυσά και δεν γνωρίζεις πότε ήρθε η ώρα και αν να ανατιναχτεί.......το σίγουρο είναι ότι πρέπει να την κοπανήσει.
Οχι μακρυά βέβαια κάπου εκεί τριγύρω, ώστε μετά το μπαμ.....να πας να σβήσεις την φωτιά. Αν υπάρχει φωτιά, γιατί μετά απο εκρηξη φωτιά δεν νομίζω να υπάρχει.
Τελευταία διόρθωση: 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν από mastoras.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.212 δευτερόλεπτα