Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25311 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας
Valsam έχω κάνει σε άλλο φόρουμ πολλές χιλιάδες πόστ.
Πολλές φορές τα πόστ ξέφευγαν απο το αντικείμενο του θέματος και περνάνε σε μια άλλη διάσταση ανθρώπινη καθημερινή . Εμένα πάντα μου άρεσε αυτό ιδίως όταν υπήρχε καλή πρόθεση.
Για αυτό μου άρεσε που έβγαλες την σημερινή σου τσαντίλα...
Το έχω κάνει και εγώ πολλές φορές.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25331 από umeca74
Απαντήθηκε από umeca74 στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας
τελικά χρειάζεται το δοχείο αδράνειας και για το πυρολυτικό.
(συγνώμη για τις αλλαγές μπρός-πίσω στο θέμα, αλλά ότι διαβάζω γράφω)

Στην προκειμένη περίπτωση η πηγή είναι αξιόπιστη, ο ίδιος ο κατασκευαστής:
www.atmos.cz/english/instalace-kotlu

Η εξοικονόμιση έρχεται επειδή λειτουργεί ο καυστήρας σε 100% της ισχύος του, όπου είναι πιο αποδοτικός. Αποθηκεύουμε την θερμότητα στο ΔΑ και τη χρησιμοποιούμε λίγο λίγο. Αυτό σημαίνει τεράστια δοχεία αδράνειας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25340 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας

LEONAS έγραψε:

stergiosbik έγραψε:

LEONAS έγραψε: Στεργιο εσενα ποιος σου εγγυαται και εισαι τοσο σιγουρος
για το ανοιχτο δοχειο οτι δεν παθαινει κατι ??


Για το ιδιο το δοχειο δεν ξερω αν παθαινει κατι.
Ομως η ολη εγκατασταση με ανοιχτο δοχειο σε περιπτωση υπερθερμανσης κ δημιουργιας ατμου δεν θα εχει προβλημα.
Απλη λογικη ειναι δε χρειαζεται διαβεβαιωση απο κανεναν.




Και αν παγωσουν οι σωληνες τι γινεται αδερφε ??


Aμα το ρημαδι(το μυαλο) δε δουλευει κ αφησει καποιος σωληνες αμονωτους τα θελει ο κωλος του!
Καποια πραγματα ειναι αυτονοητα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93379 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας
Επειδή σκέφτομαι το καλοκαίρι να βάλω δοχείο αδράνειας, αν έχω χρήματα, έχω μια απορία και θέλω τη βοήθειά σας. Το δοχείο μπορούμε να το απομονώσουμε από τον λέβητα, να λειτουργεί κατά κάποιο τρόπο αυτόνομα; Και τι εννοώ. Έστω ότι θέλω να το ζεστάνω για να το χρησιμοποιήσω μετά από κάποιες ώρες. Βάζω τα ανάλογα ξύλα στο λέβητα και το δοχείο φτάνει σε κάποια θερμοκρασία 80-85β πάνω κάτω, κατόπιν επειδή τα ξύλα έχουν τελειώσει αρχίζει και αποφορτίζεται ο λέβητας (ή όχι; ) και κάποια στιγμή σταματάει. Μαζί με τον λέβητα θα αποφορτιστεί και το δοχείο, δηλαδή το κύκλωμα λέβητας-δοχείο έχει σχεδόν την ίδια θερμοκρασία ή το δοχείο διατηρεί με κάποιον τρόπο την θερμοκρασία του ανεξάρτητα από την θερμοκρασία του λέβητα, όταν αυτός δεν έχει πλέον ξύλα;
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by sot.p.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93380 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας

sot.p έγραψε: Επειδή σκέφτομαι το καλοκαίρι να βάλω δοχείο αδράνειας, αν έχω χρήματα, έχω μια απορία και θέλω τη βοήθειά σας. Το δοχείο μπορούμε να το απομονώσουμε από τον λέβητα, να λειτουργεί κατά κάποιο τρόπο αυτόνομα; Και τι εννοώ. Έστω ότι θέλω να το ζεστάνω για να το χρησιμοποιήσω μετά από κάποιες ώρες. Βάζω τα ανάλογα ξύλα στο λέβητα και το δοχείο φτάνει σε κάποια θερμοκρασία 80-85β πάνω κάτω, κατόπιν επειδή τα ξύλα έχουν τελειώσει αρχίζει και αποφορτίζεται ο λέβητας (ή όχι; ) και κάποια στιγμή σταματάει. Μαζί με τον λέβητα θα αποφορτιστεί και το δοχείο, δηλαδή το κύκλωμα λέβητας-δοχείο έχει σχεδόν την ίδια θερμοκρασία ή το δοχείο διατηρεί με κάποιον τρόπο την θερμοκρασία του ανεξάρτητα από την θερμοκρασία του λέβητα, όταν αυτός δεν έχει πλέον ξύλα;





Εξαρτατε απο τον τροπο λειτουργιας του λεβητα.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93381 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας

LEONAS έγραψε:

sot.p έγραψε: Επειδή σκέφτομαι το καλοκαίρι να βάλω δοχείο αδράνειας, αν έχω χρήματα, έχω μια απορία και θέλω τη βοήθειά σας. Το δοχείο μπορούμε να το απομονώσουμε από τον λέβητα, να λειτουργεί κατά κάποιο τρόπο αυτόνομα; Και τι εννοώ. Έστω ότι θέλω να το ζεστάνω για να το χρησιμοποιήσω μετά από κάποιες ώρες. Βάζω τα ανάλογα ξύλα στο λέβητα και το δοχείο φτάνει σε κάποια θερμοκρασία 80-85β πάνω κάτω, κατόπιν επειδή τα ξύλα έχουν τελειώσει αρχίζει και αποφορτίζεται ο λέβητας (ή όχι; ) και κάποια στιγμή σταματάει. Μαζί με τον λέβητα θα αποφορτιστεί και το δοχείο, δηλαδή το κύκλωμα λέβητας-δοχείο έχει σχεδόν την ίδια θερμοκρασία ή το δοχείο διατηρεί με κάποιον τρόπο την θερμοκρασία του ανεξάρτητα από την θερμοκρασία του λέβητα, όταν αυτός δεν έχει πλέον ξύλα;





Εξαρτατε απο τον τροπο λειτουργιας του λεβητα.

Δηλαδή; :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ