Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25181 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας
Το διαβασα σε 2-3 σαιτ προχθες που εψαχνα στο ιντερνετ στα υπερ και τα κατα των ανοιχτων και κλειστωνω δοχειων,αν θυμαμαι καλλα εγραφε οτι δεν ζεσταινονται τα σωματα του τελευταιου οροφου λογο ελειψεις πιεσης που δημιουργειτε απο το ανοιχτο δοχειο,δεν το καταλαβα,ας μας το εξηγησει καποιος!

Το βρηκα,εδω το διαβασα!
www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1512
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25196 από umeca74
Απαντήθηκε από umeca74 στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας
από το site αυτό πήρα απάντηση για το αρχικό ερώτημά μου: πυρόλυση δεν χρειάζεται απαραίτητα δοχείο αδράνειας!

www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=3932

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25208 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας
Δεν ειμαι σε φαση τωρα να διαβασω το αλλο φορουμ, δεν προλαβαινω. Μονο ένα σχόλιο χωρις να διαβασα τι εκανες ή σου είπαν : Προσεξε μην ο λεβητας που πηρες-θα παρεις εχει 50-60 λιτρα νερου και δεν προλαβαινει να ζεστανει το σπιτι! Εκει το χρειαζεσαι το δοχειακι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25209 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας
Απαραιτητο δεν ειναι τιποτα φιλε,αμα δεν θες να μειώσεςι τα γεμίσματα,και να έχεις καλυτερο βαθμό απόδοσης στο συστημα + την εξτρα ασφαλεια τοτε μην βαζεις ΔΑ,αλλο να πηγαινεις 6-10 φορες την ημερα να γεμιζεις ξυλα εξω με μειον 5-10 και αλλο 2 μαξιμουμ 3(εχει ο κουμπαρος μου πυρολησης με δοχειο 1000 λιτρα και το μαξ του ειναι 3 φορες φορτωμα),αμα τα θες αυτα ομως βαζεις,ψαχνω εδω και καιρο στο τι να βαλω για να ζεσταθει το κοκκαλακι μας και λεφτα δεν μου περισευουν αλλα ακουγοντας και διαβαζοντας απο αλλους σε αυτο το συμπερασμα κατεληξα το ΔΑ ειναι must,κοιτα την τσεπη σου και αποφασισε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25276 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας
Valsam ότι και να σου πούνε ότι και να ακούσεις να ξέρεις ότι το ανοιχτό δοχείο διαστολής είναι δύσκολη υπόθεση.
Να ξέρεις ότι ακόμα και οι μηχανολόγοι δυσκολεύονται σε αυτό το θέμα....
Το θέμα που διάβασες παραπάνω στο monachos είχα ανεβάσει κάποια σχέδια πριν από μερικά χρόνια που φαντάζομαι ότι τα είδες.
Στο θέμα συμμετέχουν υδραυλικοί και μηχανολόγοι.
Μάλιστα ο ένας με όνομα Boz....... είναι ένα καταπλικτικό παιδί και αρχιμηχανολόγος της Wilo με πολλές διαλέξεις όπου στο κεντρικά γραφεία της εταιρίας έχει στήσει ολόκληρο εργαστήριο σε ευρωπαϊκά πρότυπα και μαζί πειραματιστήκαμε σε αυτό το θέμα και ακόμα έχω κενά....
Θυμάμαι ακόμα την ατάκα του....
Που στο καλό χάνεται το ουδέτερο σημείο σε κάποιες περιπτώσεις...
Για να δείς πόσο πολύπλοκο είναι αυτό το θέμα διάβασε και αυτό το τόπικ www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2771
που άνοιξα εγώ και έφαγα μερόνυχτα προσπαθώντας να το κατανοήσω παρέα με μερικούς από τους καλύτερους μηχανολόγους της χώρας.
Μην περιμένεις λοιπόν εύκολες απαντήσεις.
Εγω προσωπικά δεν μπορώ να ρισκάρω να πω ξεκάθαρα τι να κάνεις από το ιντερνετ.
Αλλα σύγουρα ακόμα και να είχα ανοιχτό δοχείο διαστολής δεν θα κατασκεύαζα τα δίκτυα αυτού (ιδίως αυτή της γραμμης ασφαλείας) απο πλαστικό σωλήνα και σύγουρα θα έβαζα και θερμική βαλβίδα αλλά και μία πιέσεως για έξτρα ασφάλεια.
Σχετικά με τον παγετό.
Τα αντιπαγετικά είναι ακόμα μία πονεμένη ιστορία στην χώρα μας.
ΘΑ πρέπει να αναγράφουν επίσημα ότι κάνουν για κυκλώματα θέρμανσης.(Προσοχή πολύ αυτό)
Θα πρέπει να είναι προπυλενογλυκόλη που θέλει καλό ανακάτεμα με το νερό.(Πως θα γίνει αυτό;)
Υπάρχει σοβαρή περίπτωση να συνδύαζα και ανοιχτό και κλειστό αν ζούσα στην βόρεια Ελλάδα και επιμένω σε αυτό.
Ολα αυτα θέλουν μηχανολογική υποστήριξη απο πολύ έμπειρο μηχανολόγο.

Στην Αθήνα φαντάζομαι και στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν πολυκατοικίες που λειτουργούν με ανοιχτό δοχείο διαστολής ακόμα και σήμερα. Μάλιστα είναι πολλές αυτές.
Τα θερμαντικά σώματα των πάνω ορόφων φυσικά λειτουργούν. Εδω υπάρχουν εγκαταστάσεις που λειτουργούν με φυσική ροή (χωρίς κυκλοφορητή)
Μιλάμε για πολύ μαστοριά και πολύ μελέτη τότε....
Αυτές λοιπόν που είχαν μελετηθεί και κατασκευαστεί σωστά δεν παρουσιάζουν προβλήματα και μιλάμε για λειτουργία πάνω από 40 χρόνια με σιδεροσωλήνα.
Όλα φίλε είναι θέμα μελέτης.
Θα μου πεις έτσι ανεβαίνουν τα κοστολόγια και δεν θα έχεις άδικο....
Αλλά για αυτό μαλώσαμε κάποτε που σου φώναζα ότι οι δουλειές αυτές θέλουν χρόνο και χρήμα...

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25285 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας

valsam έγραψε: Απαραιτητο δεν ειναι τιποτα φιλε,αμα δεν θες να μειώσεςι τα γεμίσματα,και να έχεις καλυτερο βαθμό απόδοσης στο συστημα + την εξτρα ασφαλεια τοτε μην βαζεις ΔΑ,αλλο να πηγαινεις 6-10 φορες την ημερα να γεμιζεις ξυλα εξω με μειον 5-10 και αλλο 2 μαξιμουμ 3(εχει ο κουμπαρος μου πυρολησης με δοχειο 1000 λιτρα και το μαξ του ειναι 3 φορες φορτωμα),αμα τα θες αυτα ομως βαζεις,ψαχνω εδω και καιρο στο τι να βαλω για να ζεσταθει το κοκκαλακι μας και λεφτα δεν μου περισευουν αλλα ακουγοντας και διαβαζοντας απο αλλους σε αυτο το συμπερασμα κατεληξα το ΔΑ ειναι must,κοιτα την τσεπη σου και αποφασισε!




Valsam ποιος ειπε με το δοχειο οτι εχεις μειωμενη αποδοση και με το
ανοιχτο κυκλωμα ειναι πιο ασφαλες ??

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ