Είδος και τρόπος εγκατάστασης καμινάδας σε λέβητα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59360 από akarat23
Καλημερα ! Έχω εγκατεστημένο ξυλολέβητα στην πυλωτή και το μήκος καμινάδας (μονωμένη Φ200 εσωτερική και Φ250 εξωτερική) είναι : 8 μέτρα το κάθετο κομμάτι και 3 μέτρα τα οριζόντια-επικλινή τμήματα. Στο τέλος της καμινάδας υπάρχει το κλασικό απλό καπάκι (παπάς). Το πρόβλημά μου είναι ότι από το καπάκι της καμινάδας καθώς εξέρχεται ο καπνός δημιουργούνται υγροποιήσεις με αποτέλεσμα να πέφτουν σταγόνες (μαύρους υγρού) στην αυλή και να φωνάζει ο γείτονας.... Πως εξαλείφεται αυτό το φαινόμενο ξέρει κανείς ? Σας επισυνάπτω και φωτογραφίες.
Αν προσέξετε σε κάποιες φωτό φαίνεται λερωμένη η καμινάδα εξωτερικά από τα υγρά που στάζουν κάτω.










Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59379 από vag1234
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ, έτρεχαν ζουμιά..

1ον δεν είχα πάρει είδηση ότι υπάρχουν και καμινάδες με στεγανοποιητικό δακτύλιο (κοινώς τσιμούχα)..

2ον Γύρισα όλη την καμινάδα τούμπα, δηλαδή το θυληκό να κοιτάει προς τα πάνω και στεγανοποίησα τα σημεία σύνδεσης με σιλικόνη για να μην μπαίνει το νερό της βροχής..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59525 από akarat23
Δηλαδή όλο αυτό προκαλείται από βρόχινα νερά ? Αυτό εννοείς ?
Εν πάσει περιπτώση τι κρίνεις σκόπιμο να δοκιμάσω ?
(Στεγανοποιητικό δακτύλιο εννοείς το στεφάνι που ενώνει δύο κομμάτια καμινάδας, ή εννοείς ότι το σημείο που εφαρμόζουν μεταξύ τους δύο κομμάτια ?)
Έχεις κάποιο link ή κάποια φωτο ?
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by akarat23.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ