Είδος και τρόπος εγκατάστασης καμινάδας σε λέβητα

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #24269 από vag1234
Χρειάζομαι λίγο τα φώτα των εγκαταστατών.

Τι είδους καμινάδα απαιτείται για έναν λέβητα βιομάζας (η οποία να μην ξεφεύγει και στο κόστος)?

Στην δική μου περίπτωση ο λέβητας βιομάζας θα εγκατασταθεί σε απόσταση 8 m από την ήδη υπάρχουσα καμινάδα η οποία είναι 25χ25.

Μπορεί η καμινάδα να έχει οριζόντια όδευση 8 m μέχρι να συναντήσει την υπάρχουσα (έστω και με κάποια κλίση) ή θα έχω προβλήματα με υγροποιήσεις . Από το σημείο που θα συνδεθεί, η υπάρχουσα καμινάδα οδεύει κάθετα άλλα 7,5 μ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24305 από Nasikas
ενδιαφέρον σαν θέμα. Κάθε χώρος έχει τις δυσκολίες και ιδιαιτερότητες.

Νομίζω επίσης ότι πρέπει να γραψεις τι ακριβώς λέβητα ΒΙΟΜΑΖΑΣ θα βάλεις.

Αν πχ πρόκειται για καυση ξυλου,.... βρίσκω την ευκαιρία να βάλω μιά φωτογραφία από τις πίσσες που υποφέραμε παιδιόθεν και κατέστρεψαν το αγαπημένο μου κουστούμι πριν πολλά πολλά χρόνια :( (παιδικά τραύματα...)



ΠΡΟΤΙΜΑΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ-
ΚΛΙΑΦΑ ΝΑΙ - ΞΕΝΑ 3Ε ΟΧΙ


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24312 από egglezos

vag1234 έγραψε: Μπορεί η καμινάδα να έχει οριζόντια όδευση 8 m μέχρι να συναντήσει την υπάρχουσα (έστω και με κάποια κλίση) ή θα έχω προβλήματα με υγροποιήσεις . Από το σημείο που θα συνδεθεί, η υπάρχουσα καμινάδα οδεύει κάθετα άλλα 7,5 μ...


με 8 μέτρα οριζόντιο ξέχνα την βιομάζα...γκάζι ή πετρέλαιο και αυτά με το ζόρι...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24316 από Nasikas

egglezos έγραψε:

vag1234 έγραψε: Μπορεί η καμινάδα να έχει οριζόντια όδευση 8 m μέχρι να συναντήσει την υπάρχουσα (έστω και με κάποια κλίση) ή θα έχω προβλήματα με υγροποιήσεις . Από το σημείο που θα συνδεθεί, η υπάρχουσα καμινάδα οδεύει κάθετα άλλα 7,5 μ...


με 8 μέτρα οριζόντιο ξέχνα την βιομάζα...γκάζι ή πετρέλαιο και αυτά με το ζόρι...

Όντως δεν είναι ότι καλύτερο και τα manuals των εταιρειών το γραφουν ξεκάθαρα.

Όμως στην απόλυτη ανάγκη και μη υπαρχουσας άλλης λύσης, έχω βάλει με επιτυχία μέχρι 5,5 Νίκο, με διαστολή απο Φ80 σε Φ125 και με κλίση 5-6 %.
Και δεν χρειάστηκε καν να αυξήσω το μοτερ εξοδου καυσαερίων.

vag1234, - όταν λες οριζόντια, δεν εννοείς ΕΝΤΕΛΩΣ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ έ ; Κάποια κλίση 10% και πανω θα την έχεις φανταζομαι.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24324 από vag1234

Nasikas έγραψε:

egglezos έγραψε:

vag1234 έγραψε: Μπορεί η καμινάδα να έχει οριζόντια όδευση 8 m μέχρι να συναντήσει την υπάρχουσα (έστω και με κάποια κλίση) ή θα έχω προβλήματα με υγροποιήσεις . Από το σημείο που θα συνδεθεί, η υπάρχουσα καμινάδα οδεύει κάθετα άλλα 7,5 μ...


με 8 μέτρα οριζόντιο ξέχνα την βιομάζα...γκάζι ή πετρέλαιο και αυτά με το ζόρι...

Όντως δεν είναι ότι καλύτερο και τα manuals των εταιρειών το γραφουν ξεκάθαρα.

Όμως στην απόλυτη ανάγκη και μη υπαρχουσας άλλης λύσης, έχω βάλει με επιτυχία μέχρι 5,5 Νίκο, με διαστολή απο Φ80 σε Φ125 και με κλίση 5-6 %.
Και δεν χρειάστηκε καν να αυξήσω το μοτερ εξοδου καυσαερίων.

vag1234, - όταν λες οριζόντια, δεν εννοείς ΕΝΤΕΛΩΣ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ έ ; Κάποια κλίση 10% και πανω θα την έχεις φανταζομαι.


Μπορώ να δώσω κλίση 10 % και μιλάω για καύση πελλετ & πυρήνα. Μπορείτε να μου δώσετε κάποια βελτιστη πρόταση και για το είδος της καμινάδας???

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24829 από vag1234
κανείς??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ