Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125098 από DIAS
Απαντήθηκε από DIAS στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

mixkip έγραψε: Μα γιατι να μην παταει καλα αφου δεν το πειραξα.

Ο λεβητας απλα επιασε θερμοκρασια 95 βαθμους και εκοψε ο θετμοστατης ασφαλειας και συμφωνα με τον κατασκευαστη θελει reset.

Δεν ειμαι μπροστα στον λεβητα αλλα θα το δω οταν παω.


ΟΚ Αφου ανέβασε θερμοκρασία (Δεν το είχα καταλάβει)

Κάνε τα βήματα 1,2,3 που αναφέρονται παραπάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125147 από pamos
Απαντήθηκε από pamos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Jole έγραψε:

pamos έγραψε:

Τωρα οσο αναφορά τον κοχλια μου επισκευαστήκαν οι σπείρες που ειχαν καταστραφει με 2,5mm λαμα αντι 2mm που ειχε, με κοστος 25 ευρω και θα κατασκεπαστεί και ενας νεος από πυριμαχο ανοξείδωτο 4mm. Τιμη για τον δευτερο δεν μου ειπε γιατι δεν ξερεις ποσο θα στοιχίσουν τα υλικα, υα ρωτήσει και θα μου πει.
Και το βασικότερο για το υλικο που εκαιγα τοσο καιρό, δεν μπορώ να αναφέρω τα οσα μου ειπε.. Ένα θα σας πω, με ρώτησε αν η κοπρια είναι αρνίσια ή γίδινη και να την πετάξω γιατι βρωμάει το μαγαζι του.

χαρίζονται 8 σακια κοπρια περσινή α’α’α'


Φιλε pamos, καλησπερα κ Χρονια Πολλα!!!

Καποια στιγμη μπηκα λιγο κ ειδα το προβλημα σου, αλλα δεν προλαβαινα με τιποτα να σου γραψω κ εγω, σου ζητω συγνωμη!!

Περασες μεγαλη ταλαιπωρια με αυτην την ιστορια, η αληθεια ειναι πως δεν εχει ξανασυμβει κατι παρομοιο!

Εγω στην περσυνη περιοδο εκαψα 4 τονους Ζαχαριουδακη, που γενικως δεν ακουγονται κ τα καλυτερα...

Απεναντιας ακουγα πολυ καλα σχολια για τον Νταβακο...

Ετσι λοιπον φετος πηρα 42 πρασινα σακια των 24 κιλων.

Απο αυτα εκανα μιξη τα 25 σακια με περσινη βιομαζα Ζαχαριουδακη με αναλογια 1:1, με ρυθμισεις:
ταισμα:1', αναμονη:30', αερας:2,5

Τις τελευταιες μερες εκαψα 12 πρασινα σακια Νταβακου αυτουσια.
Οι παρατηρησεις μου εινα πως εχει μεγαλυτερη θερμογονο δυναμη, κ ετσι λοιπον αλλαξα τις ριθμισεις σε:
ταισμα:1', αναμονη:50', αερας:4 με 5.
Με τις ρυθμισεις αυτες εχω θερμοκρασιες καυσαεριων 140 βαθμους, ενω η σταχτη στο ταψακι ειναι "πουδρα".

Γενικα ειμαι ευχαριστημενος, αλλα με αυτα που επαθες... τί να πω...

Βεβαια υπαρχει κ μια ταση να αυξηθει η τιμη του, οποτε μπορει να στραφω στο κλασσικο πυρηνοξυλο, με σταχτη αλλα κ 130-150€/τονο, συνεπως value for money.

Εσυ εκαιγες το πρασινο σακι;;;

Το προμηθευτηκες φετος ή σου εμεινε stock απο περυσι;;;

Αφου μενεις στη Θηβα, πηγαινε στην Αλιαρτο ή στην Ριτσωνα με ενα σακι κ τριψτα στη μουρη του!!! :evil: :evil: :evil: αφου ειχε μεσα κοπρια!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Αν υπαρχει κ καποιος αλλος που καει υλικο του Νταβακου ας μας πει την γνωμη του...


Χρονια πολλα και καλα σε ολους

Η ταλαιπωρία που τράβηξα ηταν αφανταστη. Αγόρασα φετος τον Νοέμβρη από τον Αλίαρτο 65 ασπρα σακιά που όπως αποδείχτηκε ηταν περσινή μαύρη πυρήνα… :woohoo:
Οι ρυθμίσεις για να το κάψω ηταν 2’’ – 54’’ και αερας στο 3, δεν ειχε αποδοση, κάθε μερα άδειαζα το βουνο της σταχτης, εκαιγα από 50-75kg την ημερα και κάθε 5 μερες καθάρισμα του λέβητα.
Εδω και 5-6 μερες καιω πελλετ, εχω ημερήσια κατανάλωση περιπου 40kg και δεν ξερω αν βγαλει 1 ταψι σταχτη το μήνα. :) :) :)

Δεν ξανα αγοράζω πυρήνα. Ας την φανε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125149 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Αν το πυρηνοξυλο ειναι περσινό , έχει κάνει ζύμωση το καλοκαίρι και ειναι για πέταμα..

Ο νταβακος έκανε την αρπαχτή του 2 χρονιές και αυτός , την επόμενη θα πάρει το μακρύτερο ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125164 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Πρεπει να κανουμε του πυρηνελαιοπαραγωγους να γινουν υπευθυνοι,στεγνωνοντας το πυρηνοξυλο και αποθηκευοντας το σε τσουβαλια μεσα σε αποθηκες.
Το πυρηνοξυλο δεν πρεπει να βρωμαει ακομα και μετα απο 5 χρονια.
Οταν βρωμαει ειναι ΚΟΠΡΙΑ.Τρωει τα σιδερα του λεβητα και εχει χαμηλη θερμικη δυναμη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125181 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

pamos έγραψε:

Jole έγραψε:

pamos έγραψε:

Τωρα οσο αναφορά τον κοχλια μου επισκευαστήκαν οι σπείρες που ειχαν καταστραφει με 2,5mm λαμα αντι 2mm που ειχε, με κοστος 25 ευρω και θα κατασκεπαστεί και ενας νεος από πυριμαχο ανοξείδωτο 4mm. Τιμη για τον δευτερο δεν μου ειπε γιατι δεν ξερεις ποσο θα στοιχίσουν τα υλικα, υα ρωτήσει και θα μου πει.
Και το βασικότερο για το υλικο που εκαιγα τοσο καιρό, δεν μπορώ να αναφέρω τα οσα μου ειπε.. Ένα θα σας πω, με ρώτησε αν η κοπρια είναι αρνίσια ή γίδινη και να την πετάξω γιατι βρωμάει το μαγαζι του.

χαρίζονται 8 σακια κοπρια περσινή α’α’α'


Φιλε pamos, καλησπερα κ Χρονια Πολλα!!!

Καποια στιγμη μπηκα λιγο κ ειδα το προβλημα σου, αλλα δεν προλαβαινα με τιποτα να σου γραψω κ εγω, σου ζητω συγνωμη!!

Περασες μεγαλη ταλαιπωρια με αυτην την ιστορια, η αληθεια ειναι πως δεν εχει ξανασυμβει κατι παρομοιο!

Εγω στην περσυνη περιοδο εκαψα 4 τονους Ζαχαριουδακη, που γενικως δεν ακουγονται κ τα καλυτερα...

Απεναντιας ακουγα πολυ καλα σχολια για τον Νταβακο...

Ετσι λοιπον φετος πηρα 42 πρασινα σακια των 24 κιλων.

Απο αυτα εκανα μιξη τα 25 σακια με περσινη βιομαζα Ζαχαριουδακη με αναλογια 1:1, με ρυθμισεις:
ταισμα:1', αναμονη:30', αερας:2,5

Τις τελευταιες μερες εκαψα 12 πρασινα σακια Νταβακου αυτουσια.
Οι παρατηρησεις μου εινα πως εχει μεγαλυτερη θερμογονο δυναμη, κ ετσι λοιπον αλλαξα τις ριθμισεις σε:
ταισμα:1', αναμονη:50', αερας:4 με 5.
Με τις ρυθμισεις αυτες εχω θερμοκρασιες καυσαεριων 140 βαθμους, ενω η σταχτη στο ταψακι ειναι "πουδρα".

Γενικα ειμαι ευχαριστημενος, αλλα με αυτα που επαθες... τί να πω...

Βεβαια υπαρχει κ μια ταση να αυξηθει η τιμη του, οποτε μπορει να στραφω στο κλασσικο πυρηνοξυλο, με σταχτη αλλα κ 130-150€/τονο, συνεπως value for money.

Εσυ εκαιγες το πρασινο σακι;;;

Το προμηθευτηκες φετος ή σου εμεινε stock απο περυσι;;;

Αφου μενεις στη Θηβα, πηγαινε στην Αλιαρτο ή στην Ριτσωνα με ενα σακι κ τριψτα στη μουρη του!!! :evil: :evil: :evil: αφου ειχε μεσα κοπρια!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Αν υπαρχει κ καποιος αλλος που καει υλικο του Νταβακου ας μας πει την γνωμη του...


Χρονια πολλα και καλα σε ολους

Η ταλαιπωρία που τράβηξα ηταν αφανταστη. Αγόρασα φετος τον Νοέμβρη από τον Αλίαρτο 65 ασπρα σακιά που όπως αποδείχτηκε ηταν περσινή μαύρη πυρήνα… :woohoo:
Οι ρυθμίσεις για να το κάψω ηταν 2’’ – 54’’ και αερας στο 3, δεν ειχε αποδοση, κάθε μερα άδειαζα το βουνο της σταχτης, εκαιγα από 50-75kg την ημερα και κάθε 5 μερες καθάρισμα του λέβητα.
Εδω και 5-6 μερες καιω πελλετ, εχω ημερήσια κατανάλωση περιπου 40kg και δεν ξερω αν βγαλει 1 ταψι σταχτη το μήνα. :) :) :)

Δεν ξανα αγοράζω πυρήνα. Ας την φανε.


Pamos μπορείς να μοιραστείς μαζί μας ποιο πελλετ καις τώρα και με ποιες ρυθμίσεις? Ενημερωτικά :)

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125323 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Αρχιζω κ προβληματιζομαι εντονα με το θεμα " πυρηνοξυλο-πυρηνα-βιομαζα" κτλ.

Αλλο ειναι να μην εχεις πολυ αποδοση, ή να εχεις πολυ σταχτη σε σχεση με το pellet κ αλλο να κανει ζημια στο λεβητα

Μηπως να ανοιξουμε θεμα ειδικο για εμπεριστατωμενες αποψεις για το πυρηνοξυλο;;
Ή για να γραφουμε εντυπωσεις απο καυσεις προιοντων διαφορων πυρηνελουργειων;;

Ολοι μας στραφηκαμε στους λεβητες βιομαζας καταρχην λογω οικονομικης στενοτητας....


Θεωρω πως αρχιζουμε κ υπερβαλουνε για τα " κακα" του πυρηνα, υπαρχουν τοσοι που καινε χρονια το υλικο αυτο, θα ηταν ενδιαφερον να μας πουν τις εμπειριες τους...
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Jole.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.174 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ