Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124731 από pamos
Απαντήθηκε από pamos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

vag1234 έγραψε: Διόρθωσα το πινακάκι με τις διορθώσεις του DIAS.

Pamos θες να μοιραστείς και εσύ τις μετρήσεις σου κάποια στιγμή??

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: termodinamik.pdf
Μέγεθος αρχείου:305 KB



Το εχω στο νου μου Βαγγελη αλλα με τα κρύα έλειπα και είχε αναλάβει ο γιος μου το τάισμα.
Μπορώ να δώσω και τωρα στοιχεία αλλα πιστεύω ότι δεν είναι αξιοποιήσιμα γιατι οι θερμοκρασιες που εχουμε αυτες τις μερες στην θηβα δεν είναι χειμωνιάτικες.

Τωρα οσο αναφορά τον κοχλια μου επισκευαστήκαν οι σπείρες που ειχαν καταστραφει με 2,5mm λαμα αντι 2mm που ειχε, με κοστος 25 ευρω και θα κατασκευαστεί και ενας νεος από πυριμαχο ανοξείδωτο 4mm. Τιμη για τον δευτερο δεν μου ειπε γιατι δεν ξερεις ποσο θα στοιχίσουν τα υλικα, υα ρωτήσει και θα μου πει.
Και το βασικότερο για το υλικο που εκαιγα τοσο καιρό, δεν μπορώ να αναφέρω τα οσα μου ειπε.. Ένα θα σας πω, με ρώτησε αν η κοπρια είναι αρνίσια ή γίδινη και να την πετάξω γιατι βρωμάει το μαγαζι του.

χαρίζονται 8 σακια κοπρια περσινή α’α’α'
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124734 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

pamos έγραψε:

vag1234 έγραψε: Διόρθωσα το πινακάκι με τις διορθώσεις του DIAS.

Pamos θες να μοιραστείς και εσύ τις μετρήσεις σου κάποια στιγμή??

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: termodinamik.pdf
Μέγεθος αρχείου:305 KB



Το εχω στο νου μου Βαγγελη αλλα με τα κρύα έλειπα και είχε αναλάβει ο γιος μου το τάισμα.
Μπορώ να δώσω και τωρα στοιχεία αλλα πιστεύω ότι δεν είναι αξιοποιήσιμα γιατι οι θερμοκρασιες που εχουμε αυτες τις μερες στην θηβα δεν είναι χειμωνιάτικες.

Τωρα οσο αναφορά τον κοχλια μου επισκευαστήκαν οι σπείρες που ειχαν καταστραφει με 2,5mm λαμα αντι 2mm που ειχε, με κοστος 25 ευρω και θα κατασκεπαστεί και ενας νεος από πυριμαχο ανοξείδωτο 4mm. Τιμη για τον δευτερο δεν μου ειπε γιατι δεν ξερεις ποσο θα στοιχίσουν τα υλικα, υα ρωτήσει και θα μου πει.
Και το βασικότερο για το υλικο που εκαιγα τοσο καιρό, δεν μπορώ να αναφέρω τα οσα μου ειπε.. Ένα θα σας πω, με ρώτησε αν η κοπρια είναι αρνίσια ή γίδινη και να την πετάξω γιατι βρωμάει το μαγαζι του.

χαρίζονται 8 σακια κοπρια περσινή α’α’α'


Νταβάκου? :P

Αν θες αναλυσε μας κάποια στιγμή τι σου κόστισε η επισκευή..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124740 από pamos
Απαντήθηκε από pamos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
ΝΑΙ… ΝΤΑΒΑΚΟΥ :angry: :angry: :angry:

Μου κόστισε 40 ευρω ο πρωτος κοχλίας που ειχα αγορασει καινουριο, 25 ευρω η επισκευή του δευτερου και 2 μερες να αδειάζω το σιλό για να δω γιατι δεν γυρίζει ο κοχλιας
Εχουμε κανένα γεωπόνο να τον ρωτήσω αν μπορω να ρίξω την κοπρια στα δεντρα μου ή θα τα χαλασει?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124743 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Οχι ακομη γιατι θα γινουν σαν τον κοχλια σου.
Βαλτην σε σωρο στο κηπο βρεξτη και αστην να χωνεψει
Σε λιγους μηνες θα ειναι καλη
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124790 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

vag1234 έγραψε:

mastoras έγραψε: Σας παρακολουθώ με προσοχή, καθώς τώρα αρχίζω να ενημερώνομαι για την γενική αγορά περί Λέβητων Βιομάζας. :)

Μου κάνει εντύπωση όμως που αναφέρετε ότι οι τιμές των Ελληνικών ξεφεύγουν αρκετά έναντι των ξένων-εισαγόμενων. Φαντάζομαι η σύγκριση αυτή θα έχει να κάνει με ανάλογες ποιότητες κατασκευής.

Όσο για το εάν κάποιοι έμποροι η και κατασκευαστές βαφτίζουν ξένες κατασκευές για Ελληνικές, αυτό είναι απάτη και δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε περισσότερο.

Απλά εγώ μιλούσα πρώτα για μια έρευνα στην Ελληνική αγορά, και έπειτα φυσικά κοιτάμε το συμφέρον μας. Όντως δεν είναι καιρός ούτε για 1 ευρώ παραπάνω.


Ανάλογα το εισαγόμενο , ο win hanger κοστίζει 5000 και ο termodinamik 2200€ ..

Ο λεβητας βιομάζας Σαμαρα κοντά στις 4000€ ..



Φιλε mastoras, πιστεψε με αλλα πριν τελικα αγορασω τον συγκεκριμενο λεβητα, τον εψαξα εξονυχιστικα για να αγορασω ελληνικο λεβητα, αν δεις post περσινα μου θα καταλαβεις (εβλεπα τον pelletech, primus, Σαμαρα, thermostahl), ομως οι διαφορες στην τιμη ηταν απο μεγαλες εως απαγορευτικες...

Ετσι λοιπον με πραγματικα μεγαλη στεναχωρια αγορασα τον τουρκικο, που κακα τα ψεματα ειναι μια τιμια λυση σε πολυ προσιτη τιμη, που μεχρι σημερα εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124791 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

pamos έγραψε:

Τωρα οσο αναφορά τον κοχλια μου επισκευαστήκαν οι σπείρες που ειχαν καταστραφει με 2,5mm λαμα αντι 2mm που ειχε, με κοστος 25 ευρω και θα κατασκεπαστεί και ενας νεος από πυριμαχο ανοξείδωτο 4mm. Τιμη για τον δευτερο δεν μου ειπε γιατι δεν ξερεις ποσο θα στοιχίσουν τα υλικα, υα ρωτήσει και θα μου πει.
Και το βασικότερο για το υλικο που εκαιγα τοσο καιρό, δεν μπορώ να αναφέρω τα οσα μου ειπε.. Ένα θα σας πω, με ρώτησε αν η κοπρια είναι αρνίσια ή γίδινη και να την πετάξω γιατι βρωμάει το μαγαζι του.

χαρίζονται 8 σακια κοπρια περσινή α’α’α'


Φιλε pamos, καλησπερα κ Χρονια Πολλα!!!

Καποια στιγμη μπηκα λιγο κ ειδα το προβλημα σου, αλλα δεν προλαβαινα με τιποτα να σου γραψω κ εγω, σου ζητω συγνωμη!!

Περασες μεγαλη ταλαιπωρια με αυτην την ιστορια, η αληθεια ειναι πως δεν εχει ξανασυμβει κατι παρομοιο!

Εγω στην περσυνη περιοδο εκαψα 4 τονους Ζαχαριουδακη, που γενικως δεν ακουγονται κ τα καλυτερα...

Απεναντιας ακουγα πολυ καλα σχολια για τον Νταβακο...

Ετσι λοιπον φετος πηρα 42 πρασινα σακια των 24 κιλων.

Απο αυτα εκανα μιξη τα 25 σακια με περσινη βιομαζα Ζαχαριουδακη με αναλογια 1:1, με ρυθμισεις:
ταισμα:1', αναμονη:30', αερας:2,5

Τις τελευταιες μερες εκαψα 12 πρασινα σακια Νταβακου αυτουσια.
Οι παρατηρησεις μου εινα πως εχει μεγαλυτερη θερμογονο δυναμη, κ ετσι λοιπον αλλαξα τις ριθμισεις σε:
ταισμα:1', αναμονη:50', αερας:4 με 5.
Με τις ρυθμισεις αυτες εχω θερμοκρασιες καυσαεριων 140 βαθμους, ενω η σταχτη στο ταψακι ειναι "πουδρα".

Γενικα ειμαι ευχαριστημενος, αλλα με αυτα που επαθες... τί να πω...

Βεβαια υπαρχει κ μια ταση να αυξηθει η τιμη του, οποτε μπορει να στραφω στο κλασσικο πυρηνοξυλο, με σταχτη αλλα κ 130-150€/τονο, συνεπως value for money.

Εσυ εκαιγες το πρασινο σακι;;;

Το προμηθευτηκες φετος ή σου εμεινε stock απο περυσι;;;

Αφου μενεις στη Θηβα, πηγαινε στην Αλιαρτο ή στην Ριτσωνα με ενα σακι κ τριψτα στη μουρη του!!! :evil: :evil: :evil: αφου ειχε μεσα κοπρια!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Αν υπαρχει κ καποιος αλλος που καει υλικο του Νταβακου ας μας πει την γνωμη του...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.211 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ