Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124440 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

DIAS έγραψε:

vag1234 έγραψε: Έφτιαξα τον πίνακα με τις ημερήσιες καταναλώσεις και τις ρυθμίσεις για όσους τις είχαμε παραθέσει.

Νομίζω ότι μπορούμε να βγάλουμε κάποια χρήσιμα συμπεράσματα, αλλά θα ήθελα 3-4 συμμετοχές ακόμα. ;)

Ελέγξτε λίγο τα στοιχεία και ειδικά τις τιμές αγοράς της καύσιμης ύλης αν είναι σωστές.. :unsure:

Αναφέρετε τα συμπεράσματα σας και θα σας αναφέρω μετά και από την μεριά μου τα δικά μου.. :whistle:

Τα χρωματισμένα κελλιά είναι το resume της υπόθεσης.. :)



Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: termodinamik.pdf
Μέγεθος αρχείου:305 KB




Βαγγέλη ,τώρα τα χριστούγεννα που ήρθαν τα παιδιά, έχουν κάνει κατάληψη στο κομπιούτερ, και δεν μπορώ εδω και μέρες να γράψω.

Είδα τον πίνακα και μερικές διορθώσεις για μένα είναι:

¨Ετος κατασκ. σπιτιού 1997, κουφωμ. PVC

Τις ρυθμίσεις τις άλλαξα με 1΄΄ και 40΄΄, επίσης έβαλα και το χρονικό καθυστέρησης 60΄΄ στον κυκλοφορητή.
Με αυτές τις αλλαγές καιω λιγότερη πυρήνα.

Όταν κατεβαίνω μία φορά την ημέρα για έλεγχο και να βάλω πυρήνα (κατα τις 6 μμ), βάζω στο λέβητα και αρκετά ξύλα. ( η σχάρα ξύλων ειναι μέσα)
Έτσι καιω τώρα που δεν έχει πολύ κρύο περίπου 1,5 με 2 τσουβαλάκια πυρήνα 20κιλα


Οκ θα το διορθώσω ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124441 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

pamos έγραψε: Βαγγελη ρώτησα στο μηχανουργείο για τα πετραδακια και μου ειπε ότι αυτό είναι οξείδωση και όχι από πετρες . Από τα πετραδάκια λεπταίνουν οι σπείρες, βλέπεις κανενα βαθούλωμα και ότι το μέταλλο γυαλίζει από την τριβη με της πετρες.
Το δικο μου ηταν σκουριασμένο και έλειπαν 3-4 σπειρες και ο αναδευτήρας.
Από εχθες καίω πελλετ με ρυθμίσεις 1 - 44” και αερα στο 1,5 και πάει τρενο!!!
Οι παλιες ρυθμίσεις με υλικο του Νταβακου ήταν 2 – 56” και αέρας στο 3, ο λεβιτας μου είναι 40αρης.
Αυριο το πρωι θα παρω μια σακουλα πυρήνα και θα τον παω να τον δει γιατί μου φάνηκε ότι ο ανθρωπος είναι γνώστης.


Ενημέρωσε μας για να δούμε πως θα αντιμετωπίσουμε αντίστοιχα προβλήματα !!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124489 από pamos
Απαντήθηκε από pamos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

mastoras έγραψε:

stratis 1 έγραψε: Μια απαντηση ειναι οτι λογω ελιας-πυρηνοξυλου στην Ελλαδα υπαρχει πειρα παρα πολλων δεκαετιων στη καυση βιομαζας με λεβητες.


Αυτό πρέπει να το βάλουμε πολύ καλά στο μυαλό μας, να το εμπεδώσουμε, να το μεταδώσουμε σε όλο τον κόσμο.

Πριν καταλήξει κάποιος σε οιονδήποτε ξένο λέβητα, θα πρέπει πρώτα να κάνει μια έρευνα αγοράς σε όλους τους παρόμοιους λέβητες Ελληνικής Παραγωγής.


Φιλε mastora πριν αγοράσουμε τον συγκριμένο λέβητα ολοι μας καναμε μια έρευνα αγοράς για καποιον αντίστοιχο ελληνικό, αλλα η διαφορά τιμης ηταν τουλάχιστον 50% ακριβότερη από τον συγκεκριμένο. Και δυστυχώς λογο κρίσης οι περισσότεροι αγοράζουν με γνώμονα την τιμή.
Οι ελληνικές βιομηχανίες και βιοτεχνίες που κατασκεύαζαν λέβητες που να καίνε οτιδήποτε άλλο εκτος από πετρέλαιο θεώρησαν ότι είναι καιρος να τα οικονομήσουν στην πλάτη του παγωμένου Έλληνα. Αλλά πλέων ο έλληνας δεν εχει την πολυτέλεια να σπαταλήσει ούτε 1 ευρώ.
Ασε που το ελληνικό εμπορικό δαιμόνιο εφτασε σε σημείο να βαφτίζει τον λέβητα ελληνικό βάζοντας του αλλα αυτοκόλλητα και ταμπελακια χαρακτηριστικών.

Και σε ρωτώ για τη να δώσω 1000 ευρώ παραπάνω για να πάρω τον ίδιο με αλλα αυτοκόλλητα ή κάποιον παρόμοιο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124500 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Σας παρακολουθώ με προσοχή, καθώς τώρα αρχίζω να ενημερώνομαι για την γενική αγορά περί Λέβητων Βιομάζας. :)

Μου κάνει εντύπωση όμως που αναφέρετε ότι οι τιμές των Ελληνικών ξεφεύγουν αρκετά έναντι των ξένων-εισαγόμενων. Φαντάζομαι η σύγκριση αυτή θα έχει να κάνει με ανάλογες ποιότητες κατασκευής.

Όσο για το εάν κάποιοι έμποροι η και κατασκευαστές βαφτίζουν ξένες κατασκευές για Ελληνικές, αυτό είναι απάτη και δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε περισσότερο.

Απλά εγώ μιλούσα πρώτα για μια έρευνα στην Ελληνική αγορά, και έπειτα φυσικά κοιτάμε το συμφέρον μας. Όντως δεν είναι καιρός ούτε για 1 ευρώ παραπάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124533 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

mastoras έγραψε: Σας παρακολουθώ με προσοχή, καθώς τώρα αρχίζω να ενημερώνομαι για την γενική αγορά περί Λέβητων Βιομάζας. :)

Μου κάνει εντύπωση όμως που αναφέρετε ότι οι τιμές των Ελληνικών ξεφεύγουν αρκετά έναντι των ξένων-εισαγόμενων. Φαντάζομαι η σύγκριση αυτή θα έχει να κάνει με ανάλογες ποιότητες κατασκευής.

Όσο για το εάν κάποιοι έμποροι η και κατασκευαστές βαφτίζουν ξένες κατασκευές για Ελληνικές, αυτό είναι απάτη και δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε περισσότερο.

Απλά εγώ μιλούσα πρώτα για μια έρευνα στην Ελληνική αγορά, και έπειτα φυσικά κοιτάμε το συμφέρον μας. Όντως δεν είναι καιρός ούτε για 1 ευρώ παραπάνω.


Ανάλογα το εισαγόμενο , ο win hanger κοστίζει 5000 και ο termodinamik 2200€ ..

Ο λεβητας βιομάζας Σαμαρα κοντά στις 4000€ ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124676 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Διόρθωσα το πινακάκι με τις διορθώσεις του DIAS.

Pamos θες να μοιραστείς και εσύ τις μετρήσεις σου κάποια στιγμή??

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: termodinamik.pdf
Μέγεθος αρχείου:305 KB

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.153 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ