Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93254 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

sakic έγραψε: τι ειδους αλλαγες εχει ο καινουριος? Δωσε μας καμια πληροφορια


Αυτά που ξέρω σίγουρα είναι :

σιλό στον 40αρι από 70 kg γίνεται 90 kg..

Μπήκε ήδη η επιλογή της θερμοκρασίας έναρξης συντήρησης φλόγας στο κρυφό μενού..

Θα δουλεύει ο ανεμιστήρας για κάποια λεπτά μετά το κλείσιμο του θερμοστάτη ώστε να γίνεται τέλεια καύση κατάλοιπων..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94148 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Εδώ και 4-5 ημέρες που τελείωσε το πυρηνόξυλο ξεκίνησα να καίω το pellet alpha wood..

Παρατήρησα και εγώ μετά την kali ένα θέμα που υπάρχει τελικά με την καύση πέλλετ.. Επεστρέφε καπνός στο σιλό.. Μίλησα με τον προμηθευτή μου και ρώτησε αντίστοιχα άλλους πελάτες του με τον αντίστοιχο λέβητα που καίνε πέλλετ αλλά δεν είχαν παρόμοιο πρόβλημα.. Το εξετάσαμε διεξοδικά και καταλήξαμε ότι το πρόβλημα είναι ότι δεν σφράγιζει το καπάκι του σιλό καλά δημιουργώντας ένα είδος ελκυσμού μέσα από το σιλό.. Μόλις έβαλα ένα σακί πέλλετ πάνω από το καπάκι σαν βάρος ώστε να πατησουν τα λάστιχα καλύτερα, σταμάτησε η επιστροφή καπνού αμέσως..

Γιατί όμως δεν παρουσιαζόταν το πρόβλημα σε άλλους αντίστοιχους λέβητες??
Καταλήξαμε ότι μάλλον παίζουν ρόλο οι συνθήκες του λεβητοστασίου.. Το δικό μου λεβητοστάσιο αερίζετε αρκετά και έχει μεγάλη επαφή με τον εξωτερικό αέρα δημιουργώντας ένα είδος ελκυσμού εντός του δωματίου..

Η τελική λύση θα δοθεί πολύ εύκολα με 2 κλειδαρίες - μεντεσέδες και ένα καλύτερο λάστιχο εκεί που πατάει το καπάκι στο χείλος του σιλό..

kali για δοκίμασε το..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95577 από manosvitacar
Απαντήθηκε από manosvitacar στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Καλησπέρα έχω και εγώ το λεβητα Optimus bio 60 πριν απο μερικές μέρες άκουγα έναν θόρυβο την ώρα που τροφοδοτουσε Πυρηνα μετά απο τηλεφωνική συνομιλία με τον τεχνικό που έχει και τους συγκεκριμένους λεβητες μου είπε ο θόρυβος είναι στον χώρο καύσης και λέγεται καραμελοποιηση το εχει παρατήρηση κάποιος άλλος με τον ίδιο λεβητα και υπάρχει λύση να μην συμβαίνει αυτό ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95580 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Πιο πιθανό είναι να υπάρχει θόρυβος κατα την διάρκεια της τροφοδοτησης λόγω ύπαρξης μικρών σε μεγέθους Πετρων στον πυρήνα ..

Δοκίμασε για 1-2 ημέρες να καψεισ Πέλλετ και πες μας τα αποτελέσματα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95586 από medousa89
Απαντήθηκε από medousa89 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

manosvitacar έγραψε: ... καραμελοποιηση το εχει παρατήρηση κάποιος άλλος ... ?

Η" καραμελοποιηση "η" υαλοποίηση" οφείλεται στην υπάρξει άμμου στο πυρήνα για λογούς συγκράτησης υγρασίας ,το οποιο συνήθως φράζει τις οπές στο καυστήρα, τώρα για θόρυβο δεν νομίζω ότι κάνει όπως ανέφερε και ο vag1234 μάλλον πετραδάκια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95588 από manosvitacar
Απαντήθηκε από manosvitacar στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Οκ θα δοκιμάσω πελλετ και θα βάλω και μια έξτρα σιτα για να κρατάει περισσότερα κατάλοιπα .ευχαριστω για τις απαντήσεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.168 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ