Παράλληλη σύνδεση

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23407 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Απ: παραλληλη συνδεση

tileolo έγραψε:


giorgosmosxou έγραψε: πολύ απλά , συνδέεις παράλληλα τους λέβητες και βάζεις 1 τρίοδη ηλεκτροβάνα, η οποία θα ενεργοποιείται από 1 υδροστάτη εμβαπτιζόμενο στον λέβητα πετρελαίου... έτσι απλά :whistle: :whistle:


μου φανηκε πιο ευκολος ο αυτοματισμος με τους διπλους κυκλοφορητες... αλλα ναι και με μια δυο ηλεκτροβανες γίνεται
Ο αυτοματισμος που σκεφτομαι ειναι ενας θερμοστατης στην εξοδο του πελλετ με ενα χρονικο καθυστέρησης. Οταν η θερμοκρασια ειναι κατω απο 40 πχ για 10λ θα κλεινει το κυκλωμα (αναβει) του πετρελαιου
Με απασχολει λιγο πως θα συνεργαζονται με δυο διαφορετικους καυστηρες οι κυκλοφορητες

Φιλε Νασίκα οι ειδικοι μου κανουν διαφορες εκπτωσεις, οπως
: μη βαλεις τριοδες θερμοστατικες , καντα ολα χειροκίνητα, καλή τυχη κλπ. Προφανως τους ζαλιζω κι εγω, αλλα δεν με έπεισε και κανενας

Παντως ευχαριστω για τα σχολια. Σαν κυκλωμα πως το βλεπετε; Δουλευει;

Εφτιαξα κι ενα με τριοδες


Και μένα ο υδραυλικός με συμβούλεψε και γω τον άκουσα (κακώς τελικά) να κρατήσουμε παράλληλα τον λέβητα πετρελαίου. Ακριβώς αυτό έκανε....

Ο αυτοματισμος που σκεφτομαι ειναι ενας θερμοστατης στην εξοδο του πελλετ με ενα χρονικο καθυστέρησης. Οταν η θερμοκρασια ειναι κατω απο 40 πχ για 10λ θα κλεινει το κυκλωμα (αναβει) του πετρελαιου

Το πρόβλημα δημιουργούνταν όταν ζητούσε ζεστά νερά ο θερμοστάτης αργά το βράδυ. Πηγαίνοντας για ύπνο και χαμηλώνοντας τον θερμοστάτη, το σπίτι χρειάζονταν νερά περίπου 5 το πρωί. Αποτέλεσμα να γυρνάνε πολύ κρύα τα νερά, έριχναν την θερμοκρασία του λέβητα πέλλετ για αρκετή ώρα κάτω από τους 45(που ήταν το όριο), παρόλο που ο κυκλοφορητής σταματούσε στους 60.
Αποτέλεσμα πολλά βράδια άναβε ο λέβητας πετρελαίου. Τελικά τον απομονώσαμε. Δεν τον χρειαστήκαμε ποτέ. Τζάμπα χώρο μας πιάνει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tileolo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23412 από tileolo
Απαντήθηκε από tileolo στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση

aithio έγραψε: Αφαίρεσε την τρίοδη στην προσαγωγή.
Οι τρίοδες οι θερμοστατικές πάνω στα κυκλώματα τι ρόλο παίζουν;
Ενδοδαπέδια έχεις;


Οχι! για ρυθμιση της θερμοκρασιας επιστροφης πανω απο 50 βαθμους στο λέβητα. Φαντάστηκα οτι πρέπει να βρίσκεται μπροστά απο τον λυκλοφορητη και μετα τα σώματα;;;

Τον λέβητα πετρελαιου θέλω να τον κρατησω για backup μεχρι να σιγουρευτω οτι δουλευει καλα το πελλετ :blink:

Ευχαριστω και παλι για τις απαντήσεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23414 από giorgosmosxou
Απαντήθηκε από giorgosmosxou στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση

aithio έγραψε: Giorgosmosxou σε διαβάζω κανα δύο μέρες και θα στοιχημάτιζα ότι είσαι μηχανολόγος...
Εχω δίκαιο ή άδικο;

Φίλε Nasikas μην είσαι σίγουρος ότι δεν απαντήθηκε είδη ο φίλος πολύ απλά και εύστοχα.

Κάτσε να δούμε αν έχω δίκαιο με τον Γίωργο και θα προχωρήσουμε το θέμα. :)


μόλις κέρδισες το στοίχημα :cheer:

κι εγώ παρακολουθώ τα πόστ σου τα οποία είναι σωστά και φαίνεσαι ατομο με μεγάλη τεχική κατάρτηση ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23415 από giorgosmosxou
Απαντήθηκε από giorgosmosxou στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση

aithio έγραψε: Αφαίρεσε την τρίοδη στην προσαγωγή.
Οι κυκλοφορητές συνεργάζονται με λέβητες.
Οι λέβητες έχουν διάγραμμα πτώση πίεσης αλλά συνήθως η πτώση που παρουσιάζουν είναι πολύ μικρή.

Ο Γιώργος φαντάζομαι ότι σου είπε να κάνεις αυτό....



Οι τρίοδες οι θερμοστατικές πάνω στα κυκλώματα τι ρόλο παίζουν;
Ενδοδαπέδια έχεις;


ακριβώς αυτό εννοούσα

αν υπήρχαν αρκετοί τεχνίτες σαν εσένα , πολλοί μηχανολόγοι θα ντρέπονταν να πουν ότι είναι μηχανολόγοι :lol: :lol:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tileolo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23416 από giorgosmosxou
Απαντήθηκε από giorgosmosxou στο θέμα Απ: παραλληλη συνδεση

Nasikas έγραψε:
Φίλε , φερε στο σπίτι επαγγελματία που έχει κάνει τετοιες δουλειές και μην ακους εμας.


φίλε Κώστα , μην αμφιβάλεις για τις γνώσεις του φίλου σου :P :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23418 από gio232
Απαντήθηκε από gio232 στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση
Πάρε ένα κομμάτι σωλήνα και4 βανες συνδεσε τον λέβητα διπλα.κλεινεις 2 ανοίγεις 2 και δουλεύεις με ότι σε βολεύει.αν ρωτήσεις όσοι το έχουν κάνει μεχρι την ώρα όλοι λέμε ότι μαλλον τα λεφτά για την παράλληλη συνδεση μπορούσαμε να τα γλιτώσουμε αλλά άστο να υπαρχει μπορεί να μας χρειαστεί στο βαθύ μελλον.εσυ για να κανείς όλο αυτό να δουλεύει αυτοματα πρέπει να το εχεις σοβαρά ανάγκη αλλιως γνώμη μου μην κουραζεις το κεφάλι σου με αυτοματισμους

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ