Λεβητοστάσιο

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38120 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Λεβητοστάσιο
γυψοσανισα ανθυγρη η τσιμεντοσανιδα για μεγαλυτερη αντοχη ...τον πετροβαμβακα ομως τι τον θες?
αν ομως επιμενεις προτιμησε καποια εξηλασμενη πολυστερινη

τσιμεντοσανιδα = αντοχη και καλυτερη πυροπροστασια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38125 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Απ: Λεβητοστάσιο

ΠΑΠΑΣ έγραψε: Μπορει καποιος να μου δωσει καμμια ιδεα σχετικα με το πως θα χτισω το λέβητοστασιο.Ο χωρος ειναι 3χ6 και υψος 3μ.Θελω να το χωρισω περιπου στη μεση ωστε στο ενα να μπει ο λεβητας (3χ2.5) και το αλλο να το εχω σαν αποθηκευτικο χωρο για πελλετ και ξυλα. Αυτο που με προβληματιζει ειναι με τι υλικο να το χωρισω.Θελω κατι που αν χρειαστει να μπορω σχετικα ευκολα να το χαλασω χωρις πολυ φασαρια,οπως π.χ. θα εχω αν το χωρισω με τουβλα η τσιμεντολιθους.Σκεφτομαι γυψοσανιδα και απο τη μερια που θα ειναι ο λεβητας να βαλω πετροβαμβακα.


Εγώ Νίκο για την ίδια περίπτωση πάντως σκέφτηκα το ytong .Εύκολο στο χτίσιμο και το κάνεις και μόνος σου και εύκολο στο γκρέμισμα .Dimlyk η γυψοσανιδα και η τσιμεντοσανιδα ποσο ευκολο ειναι να τις δουλέψεις μόνος σου ??

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38131 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Λεβητοστάσιο
πολυ ευκολο ... ειδικα αν απο κει που τις παρεις ζητησεις να στις κοψουν :)
γιατι ολα τα υλικα ειναι τυποποιημενα...

για σενα που ξερεις απο χτισιμο το ytong ειναι ισως καλυτερη λυση ..αλλα δεν ειναι για ολους


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38134 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Απ: Λεβητοστάσιο

dimlyk έγραψε: πολυ ευκολο ... ειδικα αν απο κει που τις παρεις ζητησεις να στις κοψουν :)
γιατι ολα τα υλικα ειναι τυποποιημενα...

για σενα που ξερεις απο χτισιμο το ytong ειναι ισως καλυτερη λυση ..αλλα δεν ειναι για ολους


Όντως για μένα η πιο σημαντικη παράμετρος ειναι το κόστος της κατασκευής ,όχι το άν θα με κουράσει παραπάνω η οχι . Με δεδομένο πάντα οτι η κατασκευή θα ναι ικανοποιητικη . Άμα ειναι να κάνεις χαζομάρες τιποτε απο τα παραπάνω δεν έχει αξία .Βέβαια εγώ δεν έχω πάρει ακόμη λέβητα και κάνω κουβέντα ,ο Νίκος είναι σε τελική φάση τετ-α-τετ !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38139 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Λεβητοστάσιο
Σαν ατεχνος κι εγω πιστευω οτι το σκετο ytong ειναι πολυ ευκολο σε do-it-yourself κατασταση.
Οσον αφορα το υλικο, απο αποψη θερμομονωσης και πυρκαγιας ειναι σαφως ανωτερο, αλλα θελει σοβατισμα αν εχεις υγρασιες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38146 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Απ: Λεβητοστάσιο

Grecu_ έγραψε: Σαν ατεχνος κι εγω πιστευω οτι το σκετο ytong ειναι πολυ ευκολο σε do-it-yourself κατασταση.
Οσον αφορα το υλικο, απο αποψη θερμομονωσης και πυρκαγιας ειναι σαφως ανωτερο, αλλα θελει σοβατισμα αν εχεις υγρασιες.


Μωρε ας το βαλει εκει ο ανθρωπος να περασει ο χειμωνας και να χει το κεφαλι του ησυχο , γιατι κυριως ψυχολογικο ειναι το θεμα και απο ανοιξη το σοβατιζει κιολας και του βάζει και γιρλαντες και φωτακια που θα ξεκρεμασει απο το δεντρο !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ