Λεβητοστάσιο

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20605 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Λεβητοστάσιο
Θέμα που θα μας απασχολήσει στο μέλλον. :)

Σαν πρώτη σκέψη στο μυαλό μου έρχεται τα κλειστά σιλό, η μικρές αποθήκες.

Ως γνωστό η έλλειψη οξυγόνου δεν αφήνει την φωτιά να επεκταθεί.

Στην συνέχεια με μια καπνοπαγίδα, και έναν αυτόματο πυροσβεστήρα οροφής, ελαχιστοποιούμε κάθε κίνδυνο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20688 από asfet
Απαντήθηκε από asfet στο θέμα Απ: Λεβητοστάσιο
Παρακάτω μπορείτε να δείτε μια πολύ καλή παρουσίαση για το πώς πρέπει να είναι τα λεβητοστάσια βασισμένη στην ελληνική νομοθεσία του μηχανολόγου - καθηγητή Μαμλιάγκα Χριστόδουλου.

λεβητοστάσια

Απαιτείται να έχετε εγκατεστημένο στον υπολογιστή σας το Power Point.

Άννα
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by asfet.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20691 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Απ: Λεβητοστάσιο
Που ειναι? Αρκει να μην εχω μονο εγω προβλημα.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20734 από asfet
Απαντήθηκε από asfet στο θέμα Απ: Λεβητοστάσιο
Διορθώθηκε. Με κλικ γίνεται κατέβασμα του αρχείου στον υπολογιστή.

Άννα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38112 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Απ: Λεβητοστάσιο
Μπορει καποιος να μου δωσει καμμια ιδεα σχετικα με το πως θα χτισω το λέβητοστασιο.Ο χωρος ειναι 3χ6 και υψος 3μ.Θελω να το χωρισω περιπου στη μεση ωστε στο ενα να μπει ο λεβητας (3χ2.5) και το αλλο να το εχω σαν αποθηκευτικο χωρο για πελλετ και ξυλα. Αυτο που με προβληματιζει ειναι με τι υλικο να το χωρισω.Θελω κατι που αν χρειαστει να μπορω σχετικα ευκολα να το χαλασω χωρις πολυ φασαρια,οπως π.χ. θα εχω αν το χωρισω με τουβλα η τσιμεντολιθους.Σκεφτομαι γυψοσανιδα και απο τη μερια που θα ειναι ο λεβητας να βαλω πετροβαμβακα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38118 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Λεβητοστάσιο

ΠΑΠΑΣ έγραψε: Μπορει καποιος να μου δωσει καμμια ιδεα σχετικα με το πως θα χτισω το λέβητοστασιο.Ο χωρος ειναι 3χ6 και υψος 3μ.Θελω να το χωρισω περιπου στη μεση ωστε στο ενα να μπει ο λεβητας (3χ2.5) και το αλλο να το εχω σαν αποθηκευτικο χωρο για πελλετ και ξυλα. Αυτο που με προβληματιζει ειναι με τι υλικο να το χωρισω.Θελω κατι που αν χρειαστει να μπορω σχετικα ευκολα να το χαλασω χωρις πολυ φασαρια,οπως π.χ. θα εχω αν το χωρισω με τουβλα η τσιμεντολιθους.Σκεφτομαι γυψοσανιδα και απο τη μερια που θα ειναι ο λεβητας να βαλω πετροβαμβακα.


Καλή σκέψη.
Εύκολο γκρέμισμα αν χρειαστεί, μόνωση, πυροπροστασία (και δε βάζεις πυρίμαχη?), λεπτή κατασκευή.
Με τσιμεντοσανίδα γίνεται άραγε, προσφέρει τίποτα παραπάνω?
Επίσης νομίζω υπάρχουν και λεπτά ytong, στα 10cm αν δεν κάνω λάθος. Πιο σταθερό, επίσης μονωτικό αλλά και πιο δύσκολο στο γκρέμισμα μετά.

EDIT: Παρανόηση :oops: . Αναφέρομαι σε εσωτερικό χώρισμα. Για τους εξωτερικούς τοίχους, καλύτερα όχι γυψοσανίδα, εγώ θα έκανα κάτι πιο σταθερό και συμπαγές.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GT.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ