Γολγοθάς!!! Η επιλογή λέβητα pellet στην Ελλάδα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44560 από GT
Μπράβο σου Νίκο!

Έκανες πολύ καλή δουλειά!

Πολλά μπράβο και για τον εύστοχο τίτλο σου! Μου άρεσε πάρα πολύ, καθώς την έκφραση αυτή την έχω και εγώ σαν χρυσό κανόνα στη ζωή μου εδώ και πολλά χρόνια!


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44631 από dimlyk
καλο το αρθρο ....να αναφερω μονο οτι τα 32 kw δεν ηταν τρομερο νουμερο
για να εχεις 20 kw στον χωρο με αποδοση λεβητα 80% χρειαζεσαι 25 kw λεβητα σ αυτο το νουμερο προσθετουμε και ενα 10% για γρηγορη θερμανση εφτασες τα 28 ... κι αν δω πως εχει υπολογισει τις απωλειες θα σου πω αν ειναι 20 η 25 :)
αν σ αυτες προσθεσω και τις επεμβασεις στιν μονωσεις (που υποθετω οτι ο τωρινος μηχανικος τις ελαβε υποψη του ) θα σου βγαλω τον λεβητα υποδιαστασολογημενο :)
καπως ετσι εχει υπολογιστει ο λεβητας πετρελαιου σου !

ο κυριος λογος των πολλων προσαυξησεων εχει να κανει με την διακοπτομενη λειτουργια του λεβητα ...αν ο λεβητας λειτουργει συνεχως σαφως το μεγεθος του μπορει να ειναι κατα πολυ μικροτερο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44683 από Sp4wN

dimlyk έγραψε: καλο το αρθρο ....να αναφερω μονο οτι τα 32 kw δεν ηταν τρομερο νουμερο
για να εχεις 20 kw στον χωρο με αποδοση λεβητα 80% χρειαζεσαι 25 kw λεβητα σ αυτο το νουμερο προσθετουμε και ενα 10% για γρηγορη θερμανση εφτασες τα 28 ... κι αν δω πως εχει υπολογισει τις απωλειες θα σου πω αν ειναι 20 η 25 :)
αν σ αυτες προσθεσω και τις επεμβασεις στιν μονωσεις (που υποθετω οτι ο τωρινος μηχανικος τις ελαβε υποψη του ) θα σου βγαλω τον λεβητα υποδιαστασολογημενο :)
καπως ετσι εχει υπολογιστει ο λεβητας πετρελαιου σου !

ο κυριος λογος των πολλων προσαυξησεων εχει να κανει με την διακοπτομενη λειτουργια του λεβητα ...αν ο λεβητας λειτουργει συνεχως σαφως το μεγεθος του μπορει να ειναι κατα πολυ μικροτερο


Εννοείται πως όχι Δημήτρη 32KW είναι παραπάνω αλλά ο λέβητας έχει επιλογή να δουλέψει σε λιγότερα σταθερά.Γι αυτο και δεν ζορίστηκα στην επιλογή ,ο λέβητας πετρελαίου μου είναι 67Kw για να δείς τι εγκλήματα έκαναν παλιότερα οι καυστηρατζήδες .Ζύγισμα των θερμικών απωλειών με το μάτι !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44943 από DOOM_NX

dimlyk έγραψε: καλο το αρθρο ....να αναφερω μονο οτι τα 32 kw δεν ηταν τρομερο νουμερο
για να εχεις 20 kw στον χωρο με αποδοση λεβητα 80% χρειαζεσαι 25 kw λεβητα σ αυτο το νουμερο προσθετουμε και ενα 10% για γρηγορη θερμανση εφτασες τα 28 ... κι αν δω πως εχει υπολογισει τις απωλειες θα σου πω αν ειναι 20 η 25 :)
αν σ αυτες προσθεσω και τις επεμβασεις στιν μονωσεις (που υποθετω οτι ο τωρινος μηχανικος τις ελαβε υποψη του ) θα σου βγαλω τον λεβητα υποδιαστασολογημενο :)
καπως ετσι εχει υπολογιστει ο λεβητας πετρελαιου σου !

ο κυριος λογος των πολλων προσαυξησεων εχει να κανει με την διακοπτομενη λειτουργια του λεβητα ...αν ο λεβητας λειτουργει συνεχως σαφως το μεγεθος του μπορει να ειναι κατα πολυ μικροτερο

dimlyk... Είσαι σίγουρος ότι τα KW που αναφέρονται στο output του κάθε λέβητα επηρεάζονται από την απόδοσή του; Εγώ νομίζω πως όταν ένας λέβητας έχει rated output 25 KW, τότε αυτές είναι οι θερμίδες που θα πάνε στο νερό. Αλλά για να βγάλει αυτά τα 25 KW, εφόσον είναι 80% αποδοτικός, θα κάψει 31,25KW ξύλα/πέλλετ/πετρέλαιο.

Δεν είναι σωστό να βάζουμε υπερδιαστασιολογημένους λέβητες. Σπατάλη καυσίμου χωρίς λόγο. Ούτε υποδιαστασιολογημένους λέβητες βεβαίως-βεβαίως.

Δες κι εδώ: www.alexandrostzakia.gr/%CE%BA%CE%B1%CF%...BA%CE%B9%CF%8E%CE%BD
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44949 από Sp4wN
Παναγιώτη έχει ρύθμιση να δουλέψει και στα 24 KW Και στα 16KW γι αυτό δεν τρελαίνομαι με τη διαστασιολόγηση ...

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44996 από DOOM_NX

Sp4wN έγραψε: Παναγιώτη έχει ρύθμιση να δουλέψει και στα 24 KW Και στα 16KW γι αυτό δεν τρελαίνομαι με τη διαστασιολόγηση ...

Εντάξει τότε... Αρκεί να μην πέφτει η απόδοση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.113 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ