Δοχείο αδράνειας - home made

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19375 από kosmidis80
Δοχείο αδράνειας - home made δημιουργήθηκε από kosmidis80
Μιας και η αγορα του λεβητα εχει δρομολογηθει, ηθελα να ρωτησω τους γνωστες του αντικειμενου, αν μπορω και αν αξιζει να χρησιμοποιησω ενα καζάνι νερού που έχουμε παραπεταμενο στην δουλεια. 500-700 λίτρα χωρητικότητας το υπολογιζω, χωρις σερμπαντινα εσωτερικα, αλλά με αρκετες μουφες για εισοδο, εξοδο των σωληνωσεων και πανω απο ολα δοκιμασμενο σε 10 bar πιεση! Το σχήμα του και ο σχεδιασμός είναι ακριβώς όπως τα δοχεία αδράνειας του εμπορίου, χωρις βέβαια την σερμπαντίνα.

Υπάρχει η δυνατοτητα να το περασω και χαλκοσωληνα εσωτερικα, αλλα δεν ξερω αν αξιζει και αν πρεπει.

Επίσης επειδή δεν έχω δουλεψει ποτε δοχειο αδρανειας και στο μυαλο μου έχω δυο τρόπους σύνδεσης, ποιος θα ήταν ο βέλτιστος? Δεν θέλω να ζεσταινω πρωτα το δοχειο και μετα να στελνω το νερο στο σπιτι. Θελω το δοχειο να ζεσταινεται παράλληλα από την επιπλεον ενέργεια που θα δίνει ο λέβητας. Αυτό δεν ειναι και το ποιο σωστο? ΄
Αν έχει κάποιος ένα προχειρο σχεδιάκι εγκατάστασης για την ΄χρήση που το θέλω, θα βοηθούσε για να μου φύγουν κάποιες απορίες.

Οποιος μπορει και ξερει ας πει αποψη για να δω αν θα το ξεκινησω με το τελος της αδειας και αν θα κανω πιο πριν την εγκατασταση των σωληνώσεων με αναμονη για δοχειο ή θα τον βαλω τον λεβητα σκετο...

Ευχαριστώ.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19777 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Δοχείο αδράνειας - home made
Λοιπον επειδη προχωραει στο μυαλο μου η εγκατασταση και συντομα θα περασω και στην πραξη. Σας παραθετω το σχεδιο που εχω στο μυαλο να κανω.

Εδω εχω μια απορεια :

- Ο λεβητας θα δινει στο χαμηλοτερο σημειο του δοχειου τα ζεστα του νερα, υπολογιζω να τα στελνω 75 βαθμους. Λιγο πιο πανω το δοχειο θα δεχεται τις επιστροφες απο τα σωματα. Στο ανωτατο σημειο ειναι που θα φευγουν τα νερα προς τα σωματα και λιγο πιο κατω θα ειναι οι επιστροφη προς τον λεβητα. Σωστα μεχρι εδω? Επισης ο λεβητας θα εχει και τριοδη για να ρυθμιζουμε τις επιστροφες στους 60 βαθμους.

Το ολο κυκλωμα θα δουλεψει με δυο κυκλοφορητες, ενας θα γυρναει τα νερα στον λεβητα απο το δοχειο και ο αλλος θα στελνει νερα απο το δοχειο προς τα σωματα. Σωστα και εδω?

Οταν ο λεβητας θα καιει για να στελνει νερα και να ζεσταινει το δοχειο, πως θα απομονωνετε το κυκλωμα και δεν θα τραβαει και νερα απο το δικτυο των σωματων? Θα αρκει που ο κυκλοφορητης των σωματων δεν θα δουλευει? Μηπως χρειαζεται μια ηλεκτροβανα να κλείνει εκεινο το κύκλωμα?

Και αντιστροφα οταν θα στελνει νερα το δοχειο, πως δεν θα περνανε μεσα απο τον λεβητα?

Το σκεφτομαι σωστα σαν λειτουργια?
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #19788 από spyroskosmas
Απαντήθηκε από spyroskosmas στο θέμα Δοχείο αδράνειας - home made
[quote="kosmidis80" post=19777
- Ο λεβητας θα δινει στο χαμηλοτερο σημειο του δοχειου τα ζεστα του νερα, υπολογιζω να τα στελνω 75 βαθμους. Το BUFFER σε αντίθεση με τα ηλιακά Boiler, που μαλλον από εκεί μπερδεύεσαι, φορτίζεται από πάνω προς τα κάτω. Κοντά στην προσαγωγή του λέβητα θα βάλεις τις αναχωρήσεις για τα σώματα.
Λιγο πιο πανω το δοχειο θα δεχεται τις επιστροφες απο τα σωματα.Κάτω από τις δυο διαδρομές που σου περιέγραψα θα βάλεις τις επιστροφές από τα σώματα, και ακόμη παρακάτω τις επιστροφές του λέβητα. Ότι περιγράφω φαίνεται και στο σχέδιο που επισυνάπτεις.
Επισης ο λεβητας θα εχει και τριοδη θερμοστατική για να ρυθμιζουμε τις επιστροφες στους 60 βαθμους.
Προσθέτεις και μια τρίοδη ανάμιξης ή τετράοδη (προσωπικά προτιμώ τετράοδη) για να μη στέλνεις νερά πολύ υψηλής θερμοκρασίας στα σώματα. Επιβάλλεται στην περίπτωση χρήσης μη μεταλλικών σωληνώσεων.

Το ολο κυκλωμα θα δουλεψει με δυο κυκλοφορητες, ενας θα γυρναει τα νερα στον λεβητα απο το δοχειο και ο αλλος θα στελνει νερα απο το δοχειο προς τα σωματα. Σωστα και εδω?ΣΩΣΤΑ

Οταν ο λεβητας θα καιει για να στελνει νερα και να ζεσταινει το δοχειο, πως θα απομονωνετε το κυκλωμα και δεν θα τραβαει και νερα απο το δικτυο των σωματων? Δε θα τραβήξει νερά από το δίκτυο των σωμάτων.Ένας δίνει νερό στο δοχείο και ο άλλος τραβάει από το δοχείο.Αυτό που λες θα συνέβαινε αν χρησιμοποιούσαν κοινή σωλήνωση.
Θα αρκει που ο κυκλοφορητης των σωματων δεν θα δουλευει? Μηπως χρειαζεται μια ηλεκτροβανα να κλείνει εκεινο το κύκλωμα?
Και αντιστροφα οταν θα στελνει νερα το δοχειο, πως δεν θα περνανε μεσα απο τον λεβητα?
Το σκεφτομαι σωστα σαν λειτουργια?[/quote]

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19792 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Δοχείο αδράνειας - home made
Σ ευχαριστω! Οκ το καταλαβα. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #133767 από burnit40
Απαντήθηκε από burnit40 στο θέμα Δοχείο αδράνειας - home made
τα νερα απο τα σωματα που επιστρεφουνε πανε στο δοχειο η στον λεβητα απευθειας?θελω να κανω ακριβως το ειδιο κυκλωμα με χειροπηητο buffer.στο σχεδιο σας υπαρχει ενα δοχειο διαστολης η 2?εχω ενα 85αρη για 40kw λεβητα να βαλω κ δευτερο?ευχαριστω κ συγνωμη για το πρηξιμο.
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by burnit40.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #133769 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Re:Δοχείο αδράνειας - home made
Οι επιστροφες απο τα σωματα πανε στο δοχειο. Εγω εβαλα και δευτερο δοχειο διαστολης. Το δοχειο διαστολης ειναι αναλογο με τα λιτρα νερου της εγκαταστασης. Πρεπει να τα υπολογισεις μαζι με το μπαφερ εκ νεου και πιθανως να προσθεσεις (αν πχ κανεις χιλιαρι μπαφερ).

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": burnit40

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ