Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5514 από Asteris
Πόσοι λέβητες την έχουν την αντιστάθμιση αυτόματη ρε συ Χρήστο? Να την αλλάζεις δυό φορές την μέρα μόνος σου δεν γίνεται σίγουρα, γίνεται όμως να την αλλάζεις όπως εγώ στους 75 στις αρχές Δεκεμβρίου έως το τέλος Φεβρουαρίου, που πιάνουν τα γερά κρύα. Αν βάλω μέσα στο σπίτι τον CTR-5500, θα μπορώ και πιό συχνά.

Και για τα σώματα δεν είπα να τα πάρουμε λειψά, αλλά ούτε και να βάζουμε παραπανίσιες θερμίδες χωρίς λόγο. Μετά θα θέλουν και μεγαλύτερο λέβητα για να μπορεί να τα ζεστάνει σωστά, οπότε να πάλι η αύξηση κατανάλωσης χωρίς λόγο.

Εμένα μου βάλανε λέβητα 50.000 θερμίδες σε σπίτι που από ότι φαίνεται αρκείται και με 25. Η περίπτωση που λέω ότι άργησε να ανεβάσει, ήτανε μιά φορά το 2009 με -3 βαθμούς και τα τρία πατώματα να προσπαθούν να ανεβάσουν όλα μαζί το πρωί. Είχαν μείνει τα νερά στους 65. Τα πήγα 75 και ποτέ δεν ξαναζορίστηκε από τότε. Αν μιλάμε για μόνιμη ανεπάρκεια και δη σε νορμάλ κρύα όπως χτες με τους 10-12 βαθμούς, τότε ενδεχομένως να είναι όντως πολύ κάτω σε θερμίδες (αν και δεν νομίζω, όλοι οι υδραυλικοί προς τα πάνω τα πάνε).

Γιατί δεν δοκιμάζεις μιά μέρα να δουλέψεις το πετρέλαιο, το έχεις αποσυνδέσει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5519 από χρηστος8

Asteris έγραψε: Πόσοι λέβητες την έχουν την αντιστάθμιση αυτόματη ρε συ Χρήστο? Να την αλλάζεις δυό φορές την μέρα μόνος σου δεν γίνεται σίγουρα, γίνεται όμως να την αλλάζεις όπως εγώ στους 75 στις αρχές Δεκεμβρίου έως το τέλος Φεβρουαρίου, που πιάνουν τα γερά κρύα. Αν βάλω μέσα στο σπίτι τον CTR-5500, θα μπορώ και πιό συχνά.

Και για τα σώματα δεν είπα να τα πάρουμε λειψά, αλλά ούτε και να βάζουμε παραπανίσιες θερμίδες χωρίς λόγο. Μετά θα θέλουν και μεγαλύτερο λέβητα για να μπορεί να τα ζεστάνει σωστά, οπότε να πάλι η αύξηση κατανάλωσης χωρίς λόγο.


δυστηχως ελαχιστοι.



Εμένα μου βάλανε λέβητα 50.000 θερμίδες σε σπίτι που από ότι φαίνεται αρκείται και με 25. Η περίπτωση που λέω ότι άργησε να ανεβάσει, ήτανε μιά φορά το 2009 με -3 βαθμούς και τα τρία πατώματα να προσπαθούν να ανεβάσουν όλα μαζί το πρωί. Είχαν μείνει τα νερά στους 65. Τα πήγα 75 και ποτέ δεν ξαναζορίστηκε από τότε. Αν μιλάμε για μόνιμη ανεπάρκεια και δη σε νορμάλ κρύα όπως χτες με τους 10-12 βαθμούς, τότε ενδεχομένως να είναι όντως πολύ κάτω σε θερμίδες (αν και δεν νομίζω, όλοι οι υδραυλικοί προς τα πάνω τα πάνε).



μην εισαι τοσο σιγουρος οτι ειναι προς τα πανω παντα. αν εχεις τον εργολαβο μπαστακα πανω απ το κεφαλι σου και σου λεει βαλε μικρα σωματα οικονομια κτλ τι να κανεις;





Γιατί δεν δοκιμάζεις μιά μέρα να δουλέψεις το πετρέλαιο, το έχεις αποσυνδέσει?




Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5523 από kosmidis80
Η δοκιμη εγινε με λειτουργια σε 80 και εφτασ και 85 βαθμους, οπου ανοικα και σευτερη ηλεκτροβανα για να αποφυγω το. Χαμαμ απο την βαλβιδα στην σομπα. Ο μεσαιος λοιπον ανεβασε γρηγορα 1μιση βαθμο, οποτε ολα συγκλινουν στο οτι δεν φτανουν οι θερμιδες των σωματων.

Χρηστο θα μιλησουμε αυριο για να βρουμε την βελτιστη λυση στο προβλημα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5629 από kosmidis80
Επανερχομαι και ζητω συγνωμη που δεν επικοινωνησα με τον Χρηστο, αλλα απο το πρωι προσπαθω να βγαλω ακρη με τον εργολαβο ετσι ωστε να μην χρεωθω την ανικανοτητα του υδραυλικου του. Αυριο πρωι που θα εχει τους πινακες απο τα σωματα και τις θερμιδες θα ξαναμιλησουμε για να δει και ο ιδιος οτι δεν καλυπτουν αυτα που βαλανε.

Ερωτηση... Ως γνωστων δεν βαζουν τα πραγματικα νουμερα στις μελετες που καταθετουν, υπαρχει περιπτωση αν αρνηθει να αναλάβει την αντικατασταση να μπορω να προχωρησω σε αγωγες χρησιμοποιόντας την μελετη απο την Πολεοοδομια και την επισημη μελετη αντιστοιχα από εναν μηχανικο?
Δεν θελω να το χοντρυνω τοσο, αλλα απο κακοτεχνιες του ιδιου υδραυλικου εχουμε ξυλωσει ηδη ενα μπανιο στην μετακομιση ακομα(σπασμενο συφωνι) χωρις χρεωση βεβαιως και εχω ξοδεψει αλλα 1500 με 2000 ευρω για να καλυψω αλλα θεματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5648 από nik
geια σε ολους.ηθελα να ρωτησω, ειδα καποιους ξυλολεβητες και γενικως ψαχνομαι.αρκετοι ξυλολεβητες εχουν εγκεφαλο οπου ρυθμιζεις εσυ την θερμοκρασια που θες στα νερα και αυτοι αναλογα ανοιγουν η κλεινουν το βεντιλατερ και ετσι δυναμωνουν την φωτια η την κοβουν τελειως.μαλιστα ειδα τον redijator opoυ λεει οτι ακομα και οταν κλεισεις για την νυχτα τον θερμοστατη αυτος δεν σβηνει τελειως την φλογα και μια φορα καθε ωρα την φυσαει για 20 δευτερα με αποτελεσμα να μην σβηνει ποτε.εχει κανεις αναλογο λεβητατοτε γιατι να εχουμε μπαφερ 1000αρι για αποθηκη αφου μπορουμε να παιζουμε με το βεντιλατερ?απο τους ακριβους λεβητες πυρολησης αρα και ποιο καλους ποιος ειναι ο καλλυτερος και γιατι?πχ VARMEBARONEN WOODY EFECTA OPOP ATMOS VEDOLUX 30 κτλ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5665 από spyroskosmas
Φίλε Nik, οι ξυλολέβητες χωρίς πυρόλυση έχουν διακόπτη ρύθμισης της έντασης του ανεμιστήρα, άρα ρύθμιση του αέρα καύσης,της θερμοκρασίας των νερών, άρα της απόδοσης του μηχανήματος, και της κατανάλωσης κατά συνέπεια. Αν έχει πολύ κρύο, δίνεις ένταση στον ανεμιστήρα. Αν όχι, κόβεις.
Για τον συγκεκριμένο πυρολυτικό που λες δεν τον ξέρω, ας πουν οι φίλοι που τον έχουν. Ο δικός μου, όταν φτάσει η θερμοκρασία των νερών του λέβητα στο setpoint που ρυθμίζεται με μηχανικό περιστροφικό διακόπτη, κλείνει τον ανεμιστήρα. Μπαίνει όμως αέρας στο χώρο καύσης από το μηχανικό κλαπέτο, και έτσι διατηρείται η φωτιά, αλλά δεν κάνει και πλήρως ατελή καύση. Όταν πέσουν οι θερμοκρασίες των νερών, δίνει ξανά εντολή και αρχίζει την κίνησή του ο ανεμιστήρας. Πάντως, αν ο χώρος κάυσης έχει ξύλα, θα έχεις φωτιά. Για να μην έχεις φωτιά, πρέπει να μην έχεις ξύλα.
Την ερώτηση για το buffer την απαντάς μόνος σου. Αποθήκη ενέργειας. Το buffer το βάζεις όταν έχεις περίσσευμα ενέργειας από το λέβητά σου, να την αποθηκεύεις και όταν ο χώρος σου έχει ζήτηση να τραβάει κατευθείαν ενέργεια από το δοχείο. Μπορείς όμως να έχεις λέβητα χωρίς αυτό. Όπως μπορείς και σε μη πυρολυτικό λέβητα να βάλεις buffer.
Για τιμές και γνώμες άστα. Ο καθένας το δικό του το θεωρεί σούπερ, αγορασμένο σε σούπερ τιμή. Και γιατί να μην το θεωρεί; Τι του στοιχίζει;
Πέραν της πλάκας,ο δικός μου είναι o Atmos 32kw, με Laddomat και 2 buffer των 1000λτ σε μεζονέτα 120μ.Τον ίδιο έβαλε μετά και ο πατέρας μου. Είμαστε ευχαριστημένοι.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ