Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5426 από Asteris
Όταν λες ανέβασε στους 20.7, τι εννοείς? Πόσο είχες δηλαδή το μεσημέρι? Κάποιο θέμα πρέπει να έχετε με την μόνωση, γιατί δεν είναι νούμερα αυτά για νεόχτιστο σπίτι. Τα σώματα καλά είναι, αν έχετε σύγχρονη μόνωση, 1000 θερμίδες τα 10τμ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5427 από kosmidis80
δεν ξερω ποσο ειχε το μεσημερι, απλα για να καταλαβεις τους 2 πρωτους βαθμους διαφορα τους ανεβαζει γρηγορα σχετικα και μετα δεν μπορει να ανεβασει αλλο.

Για παραδειγμα την ωρα που ηρθαμε σπιτι (απογευμα) το σπιτι ειχε 18.5 και τωρα (σκεψου την διαφορα μεταξυ των ποστ) εχει παει 21 βαθμους. Με τον τελευταιο 1 βαθμο σπαστικα αργα να ανεβαινει!

Ο λεβητας καιει κανονικα, τα νερα ολη αυτην την ωρα ειναι 60-65 και γυρνανε!

Αντε πες λοιπον τι αλλο μπορει να ειναι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5430 από Asteris
Εκτός από μεγάλες απώλειες του σπιτιού, πιθανόν ο όγκος των νερών που θερμαίνει ο λέβητας να μην είναι αρκετός για όλο το σπίτι. Ζεσταίνεις όλα τα πατώματα μαζί αυτήν την στιγμή? Μπορείς να πας τα νερά στους 75?

Εμένα ο μεσαίος είχε 21.7 το πρωί, 22.5 στις 4 το απόγευμα (το ζέστανε ο ήλιος) και άναψα τζάκι στις 7 το απόγευμα, έχοντας 21.6. Δείχνεις να έχεις μεγάλη απώλεια θερμότητας. Μήπως κάνα κλαπέτο τζακιού στο σαλόνι ξεχασμένο ανοιχτό? Μήπως τελείως αμόνωτη σκεπή που κρυώνει την πλάκα του τελευταίου ορόφου? Η πάνω πλάκα κρυώνει και τον μεσαίο, αν είναι παγωμένη δημιουργεί κρύο ρεύμα προς τα κάτω από τις σκάλες.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5433 από kosmidis80

Asteris έγραψε: Εκτός από μεγάλες απώλειες του σπιτιού, πιθανόν ο όγκος των νερών που θερμαίνει ο λέβητας να μην είναι αρκετός για όλο το σπίτι. Ζεσταίνεις όλα τα πατώματα μαζί αυτήν την στιγμή? Μπορείς να πας τα νερά στους 75?

Εμένα ο μεσαίος είχε 21.7 το πρωί, 22.5 στις 4 το απόγευμα (το ζέστανε ο ήλιος) και άναψα τζάκι στις 7 το απόγευμα, έχοντας 21.6. Δείχνεις να έχεις μεγάλη απώλεια θερμότητας. Μήπως κάνα κλαπέτο τζακιού στο σαλόνι ξεχασμένο ανοιχτό? Μήπως τελείως αμόνωτη σκεπή που κρυώνει την πλάκα του τελευταίου ορόφου? Η πάνω πλάκα κρυώνει και τον μεσαίο, αν είναι παγωμένη δημιουργεί κρύο ρεύμα προς τα κάτω από τις σκάλες.


Ναι αλλα ολα τα παραπανω παλι δεν δικαιολογουν το γρηγορο ανεβασμα στους πρωτους βαθμους θερμανσης και την αργη ανοδος αφου τα νερα φτασουν τους 70.

Να σου απαντησω στα παραπανω. Το τζακι στον μεσαιο ειναι κλειστο, ενεργειακο με βεντιλατερ που τραβαει και απο εξω, αλλα δεν αισθανεσαι να εχει απωλεια ή να μπαζει κρυο. Το επανω τον οροφο πριν 10 μερες τον εκλεισα τελειως καθως μεταφεραμε τα κρεβατια κατω. επιπροσθετα εβαλα μια πορτα και εκλεισα τον μεσαιο με τον επανω. Η σοφιτα μονωθηκε περυσι με dow και ειδα διαφορα το καλοκαιρι.
Την ποσοτητα των νερων την βοηθησα κανοντας τον εναλλακτη , αρχικη μου σκεψη στο προβλημα ηταν αυτη, εδωσα λοιπον αλλα 25 λιτρα νερου κατακσευαζοντας εναν εναλλακτη. Τα νερα τα ανεβαζω στους 70 ειτε με τον ενα οροφο-ηλεκτροβανα ή και με τους δυο πλεον (με τον εναλλακτη).

Εμενα πλεον η μονη σκεψη ειναι οτι δεν καλυπτουν τα τρια σωματα (1 40Χ90 Τ2, 1 100Χ90 Τ2 & 1 70Χ90 Τ2) για να καλυψουν τα 60 τετραγωνικα. ΚΑΙ υποψιν οτι τον πινακα των θερμιδων τον πηρα απο αλλη εταιρια και οχι απο τα Τουρκικα που εβαλε ο υδραυλικος που εκανε την εγκατασταση. Μπορει δηλαδη να ειμαι και αρκετα πιο κατω απο τα νουμερα που υπολογιζω!

Απο την αλλη αν αναψω το τζακι στο δευτερο γεμισμα εχω ανεβασει 24-25 βαθμους ανετα και ας εχει και 16 στο ξεκινημα.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5442 από kosmidis80
Και αν βοηθαει στο αν εχω μεγαλες απωλειες, τωρα εχω ακριβως 19.3 χωρις να ταισω την σομπα απο την ωρα του προηγουμενου ποστ. Νομιζω ειναι καλα αφου εχασε 1.7 βαθμους κατα την διαρκεια της νυχτας χωρις θερμανση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5472 από χρηστος8
[quote="kosmidis80"

Μετρησα σημερα τα σωματα και εβγαλα τα εξης :
1)Μεσαιος οροφος 60 μ2 -> 6.500 θερμιδες τα σωματα
2) Κατω οροφος 60μ2-> 6000 θερμιδες
3) Επανω οροφος-> Δεν μπηκα στον κοπο, ειμαι ηδη απογοητευμενος...

Το σπιτι εχει τρεις πλευρες ακαλυπτες, ειναι δυετιας και βρισκεται στον Δρυμο Θεσσαλονικης (περιοχη περιπου ιδια με τον Αστερη).

Απο προχειρο υπολογισμο οι αναγκες για καθε οροφο μου ειναι 60Χ3Χ60= 10.800




εγω με την τυπικη κατασκευη που κανουν οι εργολαβοι και στην ιδια περιοχη με σενα βαζω σωματα τουλαχιστον 9000 θερμιδες στα 60 μετρα που ανεφερες.
δεν υπαρχει περιπτωση τα σωματα σου να ειναι ζεστα (70 βαθμους) και να μην ζεσταινεσαι.
με μεγαλυτερα σωματα πιανεις την θερμοκρασια που θελεις ΓΡΗΓΟΡΑ και αν δεν εχεις πολλες απωλειες μετα κανεις συντηρηση.
τα σωματα σου απο οτι ειδα ειναι γυρω στις 6000 θερμιδες οντως. πολυ μικρα.
ΞΥΛΟ ΣΤΟΝ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ