Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5411 από γιαννης δελτα

ΑΛΕΚΟΣ έγραψε: γιαννη δεν νομιζω να ειναι τα ιδια εμενα μου τα στειλανε μαζι με τον λεβητα κ την τριοδη την εχω μαλλον στην προσαγωγη.οσο για την πισσα θα ελεγα απο το 1μεχρι το 10ενα 3 εχω κομενα ξυλα 5νταετιασ.εσυ απ καταναλωση πωσ τα πασ;εχεισ δοχειο αδρανειασ;γενικα πωσ το δολευεισ :silly: :silly: :silly:

Σε παρακαλω δες πισω απο το λεβητα την τριοδη. Απο την κεφαλη φευγει ενα συρματακη και καταληγη σε εναν βολβο αισθητηριο. Σε ποιο σωληνα ειναι συνδεμενο αυτο το αισθητηριο στην επιστροφη η στην προσαγωγη του λεβητα. Βγαλε φωτο και στειλε. Δοχειο αδρανειας 800 λ. τανκ τανκ. Καταναλωση αναλογα το κρυο απο περιπου 50 κιλα μεχρι τα 100 στους -6 β.Θερμανση δαπεδου 22-23 βαθμους. Πολυ ευχαριστημενος ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΤΕΛΟΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5423 από Asteris

kosmidis80 έγραψε: Τελικά η απάντηση στο ερώτημα μου πιστεύω πως βρέθηκε στο οτι ο μ@λακας ο υδραυλικός δεν έβαλε στον χώρο τα σώματα που έπρεπε σε θερμιδες.

Κοινώς δεν μπορούν να ανεβάσουν παραπάνω την θερμοκρασία στον χώρο, αφού οι απώλειες είναι περισσότερες.
60 μ2 x 3 x 60 = 10.800 απαιτούμενες θερμίδες ανά πάτωμα, πλήν του κάτω που έχει λιγότερες απώλειες λόγω ημι-υπογειο.

θα μετρηθούν σήμερα τα σώματα ένα - ένα για να βγάλω αποτελέσματα και να δω τι μπορώ να κάνω (αλλαγή σωμάτων με τρίστυλα - ποιο μεγάλα?)

Γι αυτό πιστεύβ οτι μέχρι τους 20 βαθμούς ανεβαίνω γρήγορα και μετά ζορίζεται να ζεσταθεί το σπίτι.

έχει λογική ο παραπάνω συλλογισμός μου?


Πάλι σε έξοδα ρε γ@μωτο για ανικανοτητα υδραυλικου!!!


Είχες ίδιο πρόβλημα με το πετρέλαιο? Γιατί αν τα σώματα είναι ανεπαρκή, θα είχες και εκεί θέμα. Επίσης, συμπεριφέρεται το ίδιο με κρύο καιρό, το ίδιο και με ζεστό? Σήμερα πχ ήταν ζεστή σχετικά μέρα, δεν θα έπρεπε να έχει θέμα να ανεβάσει, αν ήταν ανεπαρκή τα σώματα. Σήμερα θα είχες τις μισές απώλειες σε σχέση με τα μηδέν της προηγούμενης εβδομάδας. Εμένα το σπίτι κράτησε 22 μόνο με τον ήλιο, στις 7 το βράδυ άναψα τζάκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5424 από kosmidis80

Asteris έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Τελικά η απάντηση στο ερώτημα μου πιστεύω πως βρέθηκε στο οτι ο μ@λακας ο υδραυλικός δεν έβαλε στον χώρο τα σώματα που έπρεπε σε θερμιδες.

Κοινώς δεν μπορούν να ανεβάσουν παραπάνω την θερμοκρασία στον χώρο, αφού οι απώλειες είναι περισσότερες.
60 μ2 x 3 x 60 = 10.800 απαιτούμενες θερμίδες ανά πάτωμα, πλήν του κάτω που έχει λιγότερες απώλειες λόγω ημι-υπογειο.

θα μετρηθούν σήμερα τα σώματα ένα - ένα για να βγάλω αποτελέσματα και να δω τι μπορώ να κάνω (αλλαγή σωμάτων με τρίστυλα - ποιο μεγάλα?)

Γι αυτό πιστεύβ οτι μέχρι τους 20 βαθμούς ανεβαίνω γρήγορα και μετά ζορίζεται να ζεσταθεί το σπίτι.

έχει λογική ο παραπάνω συλλογισμός μου?


Πάλι σε έξοδα ρε γ@μωτο για ανικανοτητα υδραυλικου!!!


Είχες ίδιο πρόβλημα με το πετρέλαιο? Γιατί αν τα σώματα είναι ανεπαρκή, θα είχες και εκεί θέμα. Επίσης, συμπεριφέρεται το ίδιο με κρύο καιρό, το ίδιο και με ζεστό? Σήμερα πχ ήταν ζεστή σχετικά μέρα, δεν θα έπρεπε να έχει θέμα να ανεβάσει, αν ήταν ανεπαρκή τα σώματα. Σήμερα θα είχες τις μισές απώλειες σε σχέση με τα μηδέν της προηγούμενης εβδομάδας. Εμένα το σπίτι κράτησε 22 μόνο με τον ήλιο, στις 7 το βράδυ άναψα τζάκι.


Δυστυχως δεν εχω σαφη συμπερασματα απο το πετρελαιο, καθως δεν το δουλεψα παρα μονον περυσι για λιγο στις αρχες του χειμωνα. Παρ ολα αυτα απο συζητησεις με αλλους στο συγκροτημα ειδα οτι οντως με το πετρελαιο δεν ανεβαζουν κι αυτοι μεγαλες θερμοκρασιες στα σπιτια τους.

Μετρησα σημερα τα σωματα και εβγαλα τα εξης :
1)Μεσαιος οροφος 60 μ2 -> 6.500 θερμιδες τα σωματα
2) Κατω οροφος 60μ2-> 6000 θερμιδες
3) Επανω οροφος-> Δεν μπηκα στον κοπο, ειμαι ηδη απογοητευμενος...

Το σπιτι εχει τρεις πλευρες ακαλυπτες, ειναι δυετιας και βρισκεται στον Δρυμο Θεσσαλονικης (περιοχη περιπου ιδια με τον Αστερη).

Απο προχειρο υπολογισμο οι αναγκες για καθε οροφο μου ειναι 60Χ3Χ60= 10.800

Αντε και ο κατω οροφος, λογω ημιυπογειου λιγοτερα, ΑΛΛΑ λογικο δεν ειναι, που να φτασουν τα σωματα???

Ξύλο που θελουν οι υδραυλικοι! Για κοστος 500 ευρω σε συνολο στο σπιτι (και πολλα λεω!) τωρα εμεις πρεπει να παμε για Τ3 ή για μεγαλυτερα σωματα απο την αρχη!!!

Γ@μω την γκαντεμια μου μεσα! Δεν ειναι εποχες για εξοδα παλι!


Υγ. Σημερα οντως που δεν εχει πολυ κρυο ανεβασε πιο ευκολα (με δυο γεμισματα) 20.7 που εχω τωρα
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5426 από Asteris
Όταν λες ανέβασε στους 20.7, τι εννοείς? Πόσο είχες δηλαδή το μεσημέρι? Κάποιο θέμα πρέπει να έχετε με την μόνωση, γιατί δεν είναι νούμερα αυτά για νεόχτιστο σπίτι. Τα σώματα καλά είναι, αν έχετε σύγχρονη μόνωση, 1000 θερμίδες τα 10τμ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5427 από kosmidis80
δεν ξερω ποσο ειχε το μεσημερι, απλα για να καταλαβεις τους 2 πρωτους βαθμους διαφορα τους ανεβαζει γρηγορα σχετικα και μετα δεν μπορει να ανεβασει αλλο.

Για παραδειγμα την ωρα που ηρθαμε σπιτι (απογευμα) το σπιτι ειχε 18.5 και τωρα (σκεψου την διαφορα μεταξυ των ποστ) εχει παει 21 βαθμους. Με τον τελευταιο 1 βαθμο σπαστικα αργα να ανεβαινει!

Ο λεβητας καιει κανονικα, τα νερα ολη αυτην την ωρα ειναι 60-65 και γυρνανε!

Αντε πες λοιπον τι αλλο μπορει να ειναι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5430 από Asteris
Εκτός από μεγάλες απώλειες του σπιτιού, πιθανόν ο όγκος των νερών που θερμαίνει ο λέβητας να μην είναι αρκετός για όλο το σπίτι. Ζεσταίνεις όλα τα πατώματα μαζί αυτήν την στιγμή? Μπορείς να πας τα νερά στους 75?

Εμένα ο μεσαίος είχε 21.7 το πρωί, 22.5 στις 4 το απόγευμα (το ζέστανε ο ήλιος) και άναψα τζάκι στις 7 το απόγευμα, έχοντας 21.6. Δείχνεις να έχεις μεγάλη απώλεια θερμότητας. Μήπως κάνα κλαπέτο τζακιού στο σαλόνι ξεχασμένο ανοιχτό? Μήπως τελείως αμόνωτη σκεπή που κρυώνει την πλάκα του τελευταίου ορόφου? Η πάνω πλάκα κρυώνει και τον μεσαίο, αν είναι παγωμένη δημιουργεί κρύο ρεύμα προς τα κάτω από τις σκάλες.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ