Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1496 από γιαννης δελτα

dpas έγραψε:

γιαννης δελτα έγραψε: Τι εγινε καμμια εξελιξη.........


Είναι όλα τοποθετημένα, εκτός του πίνακα του Viessmann. Είχε λεπτοδουλειά γιατί έπρεπε να "δέσει" στην ήδη εγκατεστημένο πετρελαιολέβητα Buderus.

Βέβαια ήταν και ο "μάστορας" που δεν αφοσιώθηκε τελείως, αφού έτρεχε και σε άλλες δουλειές.

Το Σάββατο προγραμματίσθηκε το άναμμα... :)

O δικος μου ερχετε σε λιγες μερες.εχω παρει και εγω το VITOLIJNO 100 30KW και θελω να μαθω απο καποιον φιλο που εχει λεβητα πυρολυσης ποσα γεμισματα κανει την ημερα και ποσα κιλα ξυλα καιει. Κατι ακομα εβαλες αυτο το λαβοματ ετσι? Οι γερμανοι επιτρεπουν επιστροφες στο λεβητα εως 55 βαθμους ενω αυτο το λαβοματ ειναι για 72 βαθμους. Το ελαβες υποψην αυτο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1508 από dpas

γιαννης δελτα έγραψε: O δικος μου ερχετε σε λιγες μερες.εχω παρει και εγω το VITOLIJNO 100 30KW και θελω να μαθω απο καποιον φιλο που εχει λεβητα πυρολυσης ποσα γεμισματα κανει την ημερα και ποσα κιλα ξυλα καιει. Κατι ακομα εβαλες αυτο το λαβοματ ετσι? Οι γερμανοι επιτρεπουν επιστροφες στο λεβητα εως 55 βαθμους ενω αυτο το λαβοματ ειναι για 72 βαθμους. Το ελαβες υποψην αυτο?


Ναι, έχω και το Laddomat 21...

Ανοίγει στους 72 βαθμούς για τα εισερχόμενα, ώστε να μην επιτρέψει υγροποιήσεις κλπ. Οι Γερμανοί λένε πάνω από 60 βαθμούς οπότε είμαστε ΟΚ...

Για το μόνο που ανησυχώ είναι οι πολλοί... αυτοματισμοί ρε παιδάκι μου....

Στον πίνακα του λέβητα συνδέονται: Κυκλοφορητής θέρμανσης, κυκλοφορητής boiler, κυκλοφορητής θέρμανσης, αισθητήρας θερμοκρασίας buffer, αισθητήρας πόρτας λέβητα, ανεμιστήρας καυσαερίων, θερμοστάτης χώρου..... ένας χαμός συνδέσεων...
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dpas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1545 από drifter
Καλημέρα παιδια!
Μια ή μάλλον πολλές βοήθειες....

Αν βάλω δοχείο αδράνειας αλλά και laddomat 21-60

1. O κυκλοφορήτης για τα σώματα θα συνδεθει στην έξοδο του δοχέιου ή στο λέβητα;
Αν συνδεθεί στο δοχείο θα πρεπει να έχει και τριοδη αναμειξης για να μην έχω 90 + βαθμούς στο δικτυο!

Επίσης θα πρέπει να ζεσταθεί 1000 lt νερό για να λειτουργήσει?

Αν ο λέβητας έχει αυτοματισμό που ελέγχει τον κυκολοφορητή τότε τί γινεται (vaggeli o radijator ετσι ειναι!)

2. Ο κυκοφορητής από το laddomat θα παινει εντολή από τα υδροστατη στο boiler?

3. Ποιας θερμοκρασίας laddomat να προτιμήσω ? (63 ή 72 οC)

To λογικό δεν θα ήταν να παίρνει το δικτυο από το boiler kai και μόλις έχω την θερμοκρασία που θέλω η περίσσεια ενέργεια να πηγαίνει στο δοχείο?


Τέλος μπορώ να απόφύγω το laddomat? Mε μία τετράοδη ίσως?
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by drifter.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1548 από γιαννης δελτα

dpas έγραψε:

γιαννης δελτα έγραψε:
Για το μόνο που ανησυχώ είναι οι πολλοί... αυτοματισμοί ρε παιδάκι μου....

Στον πίνακα του λέβητα συνδέονται: Κυκλοφορητής θέρμανσης, κυκλοφορητής boiler, κυκλοφορητής θέρμανσης, αισθητήρας θερμοκρασίας buffer, αισθητήρας πόρτας λέβητα, ανεμιστήρας καυσαερίων, θερμοστάτης χώρου..... ένας χαμός συνδέσεων...

Tα αισθητηρια τα εχει πακετο ο λεβητας η τα αγοραζεις εχτρα? εκτος απο το λαβοματ εχεις βαλει και αλλον κυκλοφορητη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1570 από dpas

γιαννης δελτα έγραψε: Tα αισθητηρια τα εχει πακετο ο λεβητας η τα αγοραζεις εχτρα? εκτος απο το λαβοματ εχεις βαλει και αλλον κυκλοφορητη?


Είναι δεδομένο ότι απαιτείται κυκλοφορητής θέρμανσης, αφού ο κυκλοφορητής του laddomat δεν εξυπηρετεί αυτή την απαίτηση ...

.. τα υπόλοιπα είναι όλα στην συσκευασία εκτός τον αισθητήρα του buffer (αν τοποθετήσεις). Αυτό θα ζητήσεις να το βάλει ο υδραυλικός, δεν είναι ακριβό, ένα καλώδιο με κυάθιο είναι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1674 από mario
Αγαπητέ φίλε, είμαι στη φάση εγκατάστασης ενος atmos dc 40sx, δεν τον έχω ανάψει ακόμη. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς πως μετέφερες ψηφιακό σήμα στο σπίτι? ή τι θερμόμετρο χρησιμοποίησες και που μπορώ να το βρώ?
Ευχαριστώ πολύ

spyroskosmas έγραψε: Φίλε Bora550, έχω την ίδια ακριβώς διάταξη με εσένα και έχω σκάσει από τη ζέστη. Άρα δεν φταίει η διάταξή σου. Αυτή τη στιγμή εγώ έχω θερμοκρασία δοχείου αδρανείας 80ο και έχω την τετράοδη να στέλνει 70ο. Τη θερμοκρασία τη βλέπω μετά την τετράοδη με θερμόμετρο εμβαπτιζόμενο, και τη θερμοκρασία του δοχείου έχω μεταφέρει ψηφιακό σήμα στο σπίτι.
Πέρυσι που έκαιγες πετρέλαιο τι θερμοκρασίες είχες στο σπίτι;
Φέτος τα σώματα του καλοριφέρ καίνε όπως με το πετρέλαιο;
Θα ήθελα να παρατηρήσω και κάτι για τον φίλο που ανέφερε για τον Atmos50sx. Τα μηχανήματα της Atmos, ή της Viesman, Buderus και πολλά άλλα που μου διαφεύγουν τώρα είναι κορυφαία στον τομέα τους. Είναι ατυχές να συγκρίνουμε μια σόμπα κινέζικη ή βουλγάρικη με μηχανήματα τοπ σχεδιασμού, φινιρίσματος,ασφαλείας κλπ. Δείτε λ.χ. το site της Buderus ή της Atmos με αυτό των Βουλγάρων και θα καταλάβετε αμέσως γιατί μιλάμε.
Είναι σα να συγκρίνουμε μια Mercedes με ένα Lada (για να μην παρεξηγηθούν οι κάτοχοι Lada και εγώ τέτοιο έχω). Και το ένα κινείται και το άλλο κινείται. Αλλού είναι οι διαφορές...
Έτσι και εδώ. Όλα καίνε και ζεσταίνουν. Αλλού είναι οι διαφορές...
Φίλε Bora δώσε μα στοιχεία να σε βοηθήσουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ