Τι μπορείς να πάθεις από κακή καύσιμη υλη

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1313 από KERBEROS

stef30 έγραψε: Προσοχή παιδιά στο πέλλετ progetto(βουλγάρικο) που έχετε.Ο Μιχάλης τα έμαθε ήδη,τι έπαθα σήμερα από το σαβουροπέλλετ που έκαψα.Από άλλον το είχα πάρει το πέλλετ,αλλά τον πήρα τηλέφωνο για οδηγίες.Δημιουργήθηκε πέτρωμα στην μπούκα του καυστήρα,φράκαρε και δεν περνούσε αέρας και μετά από ανεπιτυχείς προσπάθειες για να ανάψει ο καυστήρας σταμάτησε αφού είχε μαζευτεί πέλλετ σε όλο το σπιράλ.Εντάξει καθάρισα την μπούκα,άδειασα χειροκίνητα το σπιράλ και ξαναπήρε μπροστά.Υπόψιν επειδή ήμουν υποψιασμένος κάθε μέρα καθάριζα την μπούκα εκτός από χτες.Απλά λυπάμαι να πετάξω το πέλλετ και θα το κάψω μάλλον με πολύ προσοχη και αύριο θα καθαρίσω πολύ σχολαστικά τον λέβητα.Είναι περίπου 10 τσουβάλια ακόμη,άρα για 3-4 μέρες ακόμη.
Ακόμη είμαι στο ψάξιμο για πέλλετ.Δέχομαι προσφορές για Αμπελώνα.Θα χρειαστώ 6 τόνους τουλάχιστον ακόμη.

Εγώ έχω κοντέψει να το πάθω με Άλφα (δεύτερη παλέτα). Τελικά από εδώ και πέρα πρέπει όλοι μας να παίρνουμε διαφορετικά πέλλετ, για να δούμε ποιο τελικά είναι καλύτερο για το μηχάνημά μας.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1315 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Δεν βγάζω άκρη! Εγώ με το Alfa wood(το κόκκινο) δεν έχω κανένα πρόβλημα, αλλά δεν δοκίμασα και τίποτα άλλο! Ας μας πει κάποιος ειδικός τί τρέχει! Το πέλλετ να προσέχουμε ή κάποιοι λέβητες έχουν πρόβλημα ότι πέλλετ και να καίνε; Και τί πρέπει να κάνουν για να λύσουν το πρόβλημα;
Κάποιος να απαντήσει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1317 από Asteris
Άμα είχαν αισθητήρα λάμδα, να κουμαντάρει τροφοδοσία και αέρα, θα καίγανε και σένα μέσα. Τώρα βασίζονται σε έτοιμες συνταγές που δεν πετυχαίνουν, γιατί αλλάζει (κατά πολύ από ότι φαίνεται) η θερμογόνος δύναμη του καυσίμου, ακόμα και σε διαδοχικές παρτίδες του ίδιου προμηθευτή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1318 από KERBEROS
Από χθες κάναμε νέες ρυθμίσεις. Ακόμα λιγότερο πέλλετ στην έναυση, μεγαλύτερα κενά και λιγότερο καύσιμο, όταν μπαίνει ο καυστήρας (τουλάχιστον αυτό κατάλαβα). Η κατάσταση δείχνει σημάδια βελτίωσης. Σε κανα δυο εικοσιτετράωρα θα έχω πλήρη άποψη.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1319 από giogud

KERBEROS έγραψε: Από χθες κάναμε νέες ρυθμίσεις. Ακόμα λιγότερο πέλλετ στην έναυση, μεγαλύτερα κενά και λιγότερο καύσιμο, όταν μπαίνει ο καυστήρας (τουλάχιστον αυτό κατάλαβα). Η κατάσταση δείχνει σημάδια βελτίωσης. Σε κανα δυο εικοσιτετράωρα θα έχω πλήρη άποψη.


Δοκίμασε να ανεβάσεις και τον αέρα. Ίσως σε βοηθήσει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1320 από N1k0s
ο αέρας βοηθάει , αλλά παραπάνω αέρα κάνει πολύ πιο κακό ... καλύτερα σταθερός ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ