Τι μπορείς να πάθεις από κακή καύσιμη υλη

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1153 από egglezos

kappas έγραψε: Ναι δυστυχώς . Να πω ότι ο συγκεκριμένος λέβητας δουλεύει με "βρεxουμενι" σχάρα όπως οι περισσότερες σόμπες pellet.


γιατί δυστυχώς? Δεν φταίει ο λέβητας...μήν του βάζει πυρήνα ελιάς, δεν είναι κατασεκυασμένος για να καίει πυρήνα γιατί είναι με καυστήρα με απόρριψη...σε υλικά που είναι τόσο λεπτόκοκκα όπως το πυρηνόξυλο πρέπει να χρησιμοποιείται καυστήρας τύπου volcano και όχι απόρριψης. Επίσης, ο πυρήνας έχει χαμηλότερο σημείο τήξης από την πελλέτα με αποτέλεσμα να κάνει κλίνκερ σε πιο χαμηλή θερμοκρασία από το πέλλετ: όταν λοιπόν ο καυστήρας είναι φτιαγμένος για να σηκώνει υψηλές θερμοκρασίες στην πελλέτα, τότε στο πυρηνόξυλο το πιο εύκολο είναι να κάνει κλίνκερ.

Η βρεχούμενη σχάρα σου μειώνει τον βαθμό απόδοσης καύσης όταν καίς ξύλα...όταν καίς πελλέτα με εξωτερικό καυστήρα δεν επηρρεάζει σημαντικά. Στα ξύλα μειώνει την θερμοκρασία κάυσης με τα ανάλογα αποτελέσματα.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1163 από KERBEROS
Κύριε Εγγλέζε, μπορεί το κλίνκερ που έχω στην αντίσταση να σχετίζεται με το γεγονός ότι έχω ρυθμισμένα τα νερά στους 55 βαθμούς;

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1174 από egglezos

KERBEROS έγραψε: Κύριε Εγγλέζε, μπορεί το κλίνκερ που έχω στην αντίσταση να σχετίζεται με το γεγονός ότι έχω ρυθμισμένα τα νερά στους 55 βαθμούς;


δεν νομίζω...βάλτον όμως καλύτερα σε πιο ψηλή θερμοκρασία για να έχεις καλύτερη στάχτη και λιγότερες υγροποιήσεις μέσα στον θάλαμο καύσης.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1175 από egglezos

Κουίζ...

Εχουμε 4 πελλέτες, μία Ρουμάνικη, 2 ελληνικές και μία βουλγάρικη.

μπορείτε να βρείτε ποιά πελλέτα είναι σε κάθε ποτηράκι?

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1177 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Μας βάζεις δύσκολα...
Το 2ο & το 4ο είναι τα ελληνικά;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1178 από KERBEROS
Το 1ο και το 3ο ελληνικό, το 2ο ρουμάνικο και το 4ο βουλγάρικο.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ