Τι μπορείς να πάθεις από κακή καύσιμη υλη

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3346 από jnet

mastoras έγραψε: Τελικά από ότι βλέπω, ακούω και διαβάζω ....... μακελειό γίνεται με το pellet B)

Πήρα να ευχηθώ τον έναν και μοναδικό γνωστό που ξέρω ότι ξεκίνησε πρόσφατα να ζεσταίνεται με pellet, και μου είπε, ότι έπαθε μεγάλη ζημιά στο σύστημα του.

Πήρε φωτιά το pellet....λόγω σκόνης, έτσι του είπαν, και βγήκε η φωτιά έξω από τον χώρο καύσης, στην συνέχεια έγινε βραχυκύκλωμα στο σύστημα τροφοδοσίας, έπεσε το ρεύμα, και ευτυχώς σταμάτησε εκεί η ζημία.

Έγινε βέβαια άμεση επισκευή, και αντικατάσταση όλης της ποσότητας του πέλλετ. Αλλά τρομοκρατήθηκε αρκετά. :S

Άρχισα να βλέπω εφιάλτες με φλόγες στον ύπνο μου τις τελευταίες μέρες, και δεν ξέρω εάν είναι εικόνες από την κόλαση, το υπόγειο......η την καμινάδα μου. :(


Σε τι μηχάνημα έγινε το κακο?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3353 από mastoras
Είναι ένα εργαλείο Ελληνικής παραγωγής, λέβητας, καυστήρας, και ενσωματωμένο δοχείο τροφοδοσίας.

Μου είπε επίσης ότι υπήρξαν πολλά παρόμοια περιστατικά με το συγκεκριμένο πέλλετ. Κάτι δεν πήγε καλά και τώρα τρέχουν και δεν φτάνουν. :(

"Τελικά, έτσι όπως είναι τα πράγματα στην Ελλάδα, όπου δεν υπάρχει ακόμα σταθερή ποιότητα στο πέλλετ, μου φαίνεται πως η ποιότητα του καυσίμου αποδεικνύεται πολύ πιο κρίσιμη από την ποιότητα του μηχανήματος"

Αυτό που είπε ο φίλος KERBEROS είναι η πιο σωστή κουβέντα.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3354 από χρηστος8

mastoras έγραψε: Τελικά από ότι βλέπω, ακούω και διαβάζω ....... μακελειό γίνεται με το pellet B)

Πήρα να ευχηθώ τον έναν και μοναδικό γνωστό που ξέρω ότι ξεκίνησε πρόσφατα να ζεσταίνεται με pellet, και μου είπε, ότι έπαθε μεγάλη ζημιά στο σύστημα του.

Πήρε φωτιά το pellet....λόγω σκόνης, έτσι του είπαν, και βγήκε η φωτιά έξω από τον χώρο καύσης, στην συνέχεια έγινε βραχυκύκλωμα στο σύστημα τροφοδοσίας, έπεσε το ρεύμα, και ευτυχώς σταμάτησε εκεί η ζημία.

Έγινε βέβαια άμεση επισκευή, και αντικατάσταση όλης της ποσότητας του πέλλετ. Αλλά τρομοκρατήθηκε αρκετά. :S

Άρχισα να βλέπω εφιάλτες με φλόγες στον ύπνο μου τις τελευταίες μέρες, και δεν ξέρω εάν είναι εικόνες από την κόλαση, το υπόγειο......η την καμινάδα μου. :(



φιλε μαστορα καλημερα.επειδη η αγορα πελλετ ειναι σε νηπιακο σταδιο στην ελλαδα, λογικο ειναι να υπαρχουν προβληματα.
η αγορα πετρελαιου που υπαρχει εδω και τουλαχιστον 30 χρονια ξερεις ποσα προβληματα βγαζει καθε χρονο λογω κακης ρυθμισης λειτουργειας των καυστηρων;
αυτο δεν σημαινει οτι το πετρελαιο ειναι σκαρτο.
προσωπικα πιστευω, του χρονου η αγορα θα τιμωρησει τους αλεξιπτωτιστες. ;)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3357 από KERBEROS
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο στο πετρέλαιο οι κεντρικοί προμηθευτές είναι έλάχιστοι και, μέχρι τώρα, έκαναν ό,τι ήθελαν με την ποιότητά του. Όλοι θα ΄χετε ακούσει από βενζινάδες τη φράση: 'όλοι έχουμε την ίδια βενζίνη και πετρέλαιο'. Εγώ είχα πάρα πολλά προβήματα με νοθευμένο ή 'βρώμικο' πετρέλαιο θέρμανσης, κι ας μην πω για βενζίνη καλύτερα.
Στο πέλλετ ευτυχώς οι πηγές κατασκευής και προμήθευσής του είναι απίστευτα πολλές. Ψάχνοντας χρόνο με το χρόνο θα βρίσκουμε τις πιο αξόπιστες πηγές, οι οποίες δεν θα είναι καθόλου σίγουρες ότι θα μας έχουν συνεχώς πελάτες, εάν δεν προσέχουν την ποιότητα και την τιμή του καυσίμου τους.
Με το πέλλετ και το ξύλο έχουμε τη δυνατότητα να διαχειριστούμε τη θέρμανσή μας μόνοι μας ή το πολύ με έναν μεσάζοντα. Απίστευτο για μια χώρα όπως η Ελλάδα, όπου τόσα χρόνια μας έπιναν το αίμα οι κάθε λογής μεσάζοντες...
Πρέπει να εκμεταλλευτούμε αυτή τη δυνατότητα, έστω κι αν φάμε κάποιες φορές τα μούτρα μας.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3383 από alxakc
Για να δούμε...
Σακκάς, Hellenic Eco fuel, ALFA, ΜΑΚΗ και συνεχίζουμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3385 από Τάκης

alxakc έγραψε: Για να δούμε...
Σακκάς, Hellenic Eco fuel, ALFA, ΜΑΚΗ και συνεχίζουμε...


Καλά είναι να μη τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι γιατί έτσι καλύπτουμε τα πραγματικά κακά καύσιμα. Κάποια απο αυτά είναι φανερά ακατάλληλα γιατί όσοι τα δοκιμάσανε είχαν προβλήματα κάποια άλλα μόνο σε κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις που πιθανά να μη φταίει και το καύσιμο.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ