Τι μπορείς να πάθεις από κακή καύσιμη υλη

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3223 από michalisgr

mastoras έγραψε:

michalisgr έγραψε:

mastoras έγραψε: Τίθεται τέτοιο θέμα ? :huh:

Να σταματήσει η κάπνα μονώνοντας την καμινάδα ?


χθες σε γνωστο μου καναμε αυτη τη δουλεια..μιλαμε ανοιγε τη πορτα και ο κανος ερχοταν στη μαπα μας.. μονωσαμε σωστα τη καμιναδα με τη καμπυλη που πρεπει να εχει και ο καπνος εξαφανιστηκε!! Προσοχη στης καμιναδες σας!!


Εάν λύσω και αυτό το πρόβλημα, θα σταματήσουν οι γύρω μου να μου μιλούν για το REXONA :cheer: :cheer:

Σε παρακαλώ Μιχάλης τι υλικό γωνία και καμινάδα ήταν, και με τι υλικό την μόνωσες ? Και πόσο το πάχος του μονωτικού υλικού ?


κοιτα να δεις...αυριο αν τα καταφερω θα παω στο φιλο μου να σου βγαλω μερικες φωτογραφιες να δεις τι ακριβως εχει κανει και τι υλικα εχει βαλει.. πιστευω πως βλεποντας θα καταλαβεις περισσοτερα απτο να στα γραφω..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3224 από mastoras
Ναι ναι ναι Μιχάλης αυτό θα ήταν το ιδανικότερο.

;) Μεγάλο πρόβλημα η κάπνα, για πολλούς εδώ μέσα !!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3262 από ΜΑΡΙΑ

michalisgr έγραψε:

ΜΑΡΙΑ έγραψε: Καλησπέρα,τελικά ἀλλάξαμε καί ἐμεῖς πέλλετ καί ἀπό ἄλφα γούντ πήραμε Σακκᾶς....καί ἀρχισε ὁ ἐφιάλτης!!!
Ἄκαυστα πέλλετ,ἐμπλοκή Α01 συνεχῶς(ἄκαυστο πέλλετ στό τασάκι,καθημερινό καθάρισμα κ.ἄ)
Ἀλλάζουμε καθημερινά ρυθμίσεις.....τό νευρικό μας σύστημα κουρέλια!

Ελπίζω νά εἶναι θέμα ρυθμίσεων,γιατί 310€ στά σκουπίδια....ἔ δέν θά τό καταπιῶ ἔτσι.

Υ.Γ.
μέ τό προηγούμενο,τέλεια καύση.στάχτη πούδρα,καθάρισμα κάθε 5-6 μέρες.....


Μαρια;;;Γιατι δε το το επιστρεφεις;; Δυσκολο ειναι να πας και να τους πεις αυτα που γραφεις εδω;;;
Αν ψαχνει για μαλακες να παει αλλου!! Ζητα αντικατασταση ή επιστροφη χρηματων!!!



Μιχάλη,αὐτό ἀκριβῶς ἔκανα...καί ἐπειδή θέλω νά εἶμαι δίκαιη,ἡ ἑταιρία εἶχε ἄψογη συμπεριφορά,καί ἐξηγοῦμαι:

Μοῦ ἔδωσαν τεχνικό τους νά συνεννοηθοῦμε γιά ρυθμίσεις,παραδέχθηκαν-ἐντιμότατα-ὅτι συμβαίνει νά βγῆ σκάρτη παρτίδα,καί φυσικά μετά τήν τελευταῖα δοκιμή πού κάνω ἀπόψε,αὔριο κιόλας νά ἐπιστραφῆ τό ὑπόλοιπο τῆς παραγγελίας.

Πραγματικά ἐπαγγελματική ἡ συμπεριφορά τους....καί μπράβο τους!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3273 από Kanouk
Από αυτά που διαβάζω, μάλλον θα δουλεύετε το κλιμαστικο στο φουλ το καλοκαίρι. Μέχρι να δοκιμάσετε πολλές παρτίδες πελλετς από διαφορετικές εταιρίες και να βρείτε την κατάλληλη παρτίδα, θα ανάψετε την σόμπα/λέβητα πελλετς πολλές φόρες το καλοκαίρι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3337 από mastoras
Τελικά από ότι βλέπω, ακούω και διαβάζω ....... μακελειό γίνεται με το pellet B)

Πήρα να ευχηθώ τον έναν και μοναδικό γνωστό που ξέρω ότι ξεκίνησε πρόσφατα να ζεσταίνεται με pellet, και μου είπε, ότι έπαθε μεγάλη ζημιά στο σύστημα του.

Πήρε φωτιά το pellet....λόγω σκόνης, έτσι του είπαν, και βγήκε η φωτιά έξω από τον χώρο καύσης, στην συνέχεια έγινε βραχυκύκλωμα στο σύστημα τροφοδοσίας, έπεσε το ρεύμα, και ευτυχώς σταμάτησε εκεί η ζημία.

Έγινε βέβαια άμεση επισκευή, και αντικατάσταση όλης της ποσότητας του πέλλετ. Αλλά τρομοκρατήθηκε αρκετά. :S

Άρχισα να βλέπω εφιάλτες με φλόγες στον ύπνο μου τις τελευταίες μέρες, και δεν ξέρω εάν είναι εικόνες από την κόλαση, το υπόγειο......η την καμινάδα μου. :(
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3345 από KERBEROS

mastoras έγραψε: Τελικά από ότι βλέπω, ακούω και διαβάζω ....... μακελειό γίνεται με το pellet B)

Πήρα να ευχηθώ τον έναν και μοναδικό γνωστό που ξέρω ότι ξεκίνησε πρόσφατα να ζεσταίνεται με pellet, και μου είπε, ότι έπαθε μεγάλη ζημιά στο σύστημα του.

Πήρε φωτιά το pellet....λόγω σκόνης, έτσι του είπαν, και βγήκε η φωτιά έξω από τον χώρο καύσης, στην συνέχεια έγινε βραχυκύκλωμα στο σύστημα τροφοδοσίας, έπεσε το ρεύμα, και ευτυχώς σταμάτησε εκεί η ζημία.

Έγινε βέβαια άμεση επισκευή, και αντικατάσταση όλης της ποσότητας του πέλλετ. Αλλά τρομοκρατήθηκε αρκετά. :S

Άρχισα να βλέπω εφιάλτες με φλόγες στον ύπνο μου τις τελευταίες μέρες, και δεν ξέρω εάν είναι εικόνες από την κόλαση, το υπόγειο......η την καμινάδα μου. :(


Τελικά, έτσι όπως είναι τα πράγματα στην Ελλάδα, όπου δεν υπάρχει ακόμα σταθερή ποιότητα στο πέλλετ, μου φαίνεται πως η ποιότητα του καυσίμου αποδεικνύεται πολύ πιο κρίσιμη από την ποιότητα του μηχανήματος, τουλάχιστον ακόμα τώρα στην αρχή.
Πρώτο μέλημά μας θα πρέπει να είναι το να μην πάθουμε ζημιά κι όχι τα 20 και 30 ευρώ που θα γλυτώσουμε είτε από φθηνότερο καύσιμο είτε από 5 ή 10% καλύτερη απόδοση της συσκευής.
Τα επόμενα χρόνια, όταν ομαλοποιηθούν τα πράγματα, θα γίνουν και πιο ψαγμένες επιλογές και στους δύο τομείς.
Πάντως ζέστη και οικονομία έχουμε. Κι αυτό είναι μια πολύ καλή αρχή.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ