Να αγοράσω σόμπα Pellet για διαμμερισμα 60τ.μ ?

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164458 από Kostis92
Καλησπέρα σε όλους ,μόλις έκανα εγγραφή στο forum γιατί σκέφτομαι εδώ και καιρό να αγοράσω μια σόμπα pellet,η περιοχή που μένω είναι τα Ιωάννινα ,το σπίτι μου είναι 60 τ.μ και κατασκευής 2007 ,τον περσινό χειμώνα κατανάλωσα 120ευρω πετρέλαιο ανά 20 μέρες με θερμοκρασία 20 βαθμούς ,για 10 ώρες την μέρα που είμαι σπίτι και με την αύξηση τιμής του πετρελαίου φέτος ,το πήρα απόφαση να κάνω αυτήν την αγορά...Με συμφέρει να το κάνω ?πόσα KW και ποια σόμπα μου προτείνεται ...Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164459 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Προχτες ημουν στην περιοχη σου!!!!!Αν προκειται για υδραυλικη που θα την συνδεσεις με τα καλοριφερ στο κολεκτερ υπαρχουν πολλες και αξιοπιστες.εως 25kw θα σε καλυψει ανετα(υπολογισμενο και μποιλερ ζεστου ζερου χρησης) μιας και εχουν σκαλες ισχυος λειτουργιας και μπορεις να εχεις επιλογη.αν πας σε αεροθερμη πρεπει να εχεις ενιαιο χωρο που θα γινεται τουμπανο και τα αλλα τα δωματια με λιγοτερη ζεστη αναλογα την διαρυθμιση.σιγουρα θα εισαι πιο οικονομικα απο το πετρελαιο αλλα εχει και αυτη την ταλαιπωρια.κουβαλημα καθαρισμα γενικα ασχολια και φυσικα συζητησε το με την γυναικα μην εχεις ΓΚΡΙΝΙΑ :P :P :P :P .ευτυχως που εχετε ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ εκει και θα εχεις και επιλογη πελλετ και πιο οικονομικο.αν κανεις αναζητηση εδω εχουν αναφερεθει αρκετα για μαρκες προβληματα .ολα ειναι σχετικα και οσο αντεχει η τσεπη σου.να υπαρχει υποστιρηξη ανταλλακτικα(υπαρχουν παντου) σε οτι παρεις ;) ;) ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164462 από dimlyk
σωστη αποφαση :) θα καταναλωνεις περιπου τα μισα οποτε σε λιγα χρονια κανεις και αποσβεση
γενικα μαρκες δεν προτεινουμε αυτο που προτεινουμε ειναι να προτιμησεις καποιον αξιοπιστο εμπορο της περιοχης σου να απαιτησεις τις κρυφες ρυθμισεις εγκατασταση και το πρωτο αναμα δωρεαν (χωρις φυσικα αυτα να ειναι δεσμευτικα)
αν εσυ μας προτεινεις 2-3 μοντελα ισως μπορεσουμε να εκφερουμε καποια αποψη ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164464 από Nasikas
Γιατί έχω την υποψία ότι είχε σόμπα πετρελαίου ο φίλος μας ?

(ίσως επειδή την προηγούμενη εβδομάδα δύο γνωστοί πήγαν απο σόμπα πετρελαίου σε πέλλετ και έψαχνα να τους βρω συστολές - προκειμένου να μην αλλάξουν σωληνώσεις.)

Μην το φοβάστε το πέλλετ πατριώτη Ηπειρώτη.
"Χουρτένς ζέστα"...λέει ένας δικός σου εκεί.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164479 από sdancer75
25kw που λέει ο Κώστας ειναι πολλά για ένα σπίτι 60τμ. Η δικη μου 15kw με καλύπτει πλήρως στον 5 όροφο εκτεθειμένο απο παντού εκτος απο μια πλευρά και 75τμ.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164490 από Kostis92
Όχι δεν είχα σόμπα πετρελαίου ,κανονικά λέβητα πετρελαίου είχα με αυτονομία ,μου είχε πει από την αρχή ο σπιτονοικοκύρης ότι έχει πάρα πολύ μεγάλο λέβητα λόγο λάθους μηχανικού και επίσης από τα 6 διαμερίσματα καίγαμε μόνο τα 3 ,όλοι οι άλλοι έχουν ενεργειακά τζάκια ...από ότι διάβασα στο forum φίλε Κώστα ,μου φαίνονται πολλά για τον χώρο μου τα 25kw ,άπλα σκέφτομαι αερόθερμη με ένα κανάλι για το υπνοδωμάτιο ,δεν θέλω να κάνω κανονική εγκατάσταση γιατί είναι νοικιασμένο και δεν θέλω να κάνω πολλά ,απλά πιστεύω ότι ο χώρος ζεσταίνεται αρκετά εύκολα με μια σόμπα pellet γιατί είναι ένας ενιαίος και έχει ένα δωμάτιο και ένα μπάνιο χωρίς να υπάρχει διάδρομος για να πας σε αυτά ,επίσης έχει αρκετά καλή μόνωση είναι πρώτος όροφος απλά από κάτω είναι μια τύπου πιλοτή ,που αποθηκεύει καυσόξυλα ο σπιτονοικοκύρης και ο καυστήρας ,θελω την βοήθεια σας για την επιλογή μου σε KW να πάω λίγο κατευθυνόμενα να ψάξω γιατί αυτήν την στιγμή δεν έχω ιδέα και δεν θέλω να μου πουλήσουν κανένα γαϊδούρι επειδή τούς έχει μείνει stock όπως κάνουν συνήθως οι περισσότεροι και μετά θα σας πω για μάρκες ακόμα είμαι στα βασικά ....Φιλε Nasikas ''θέλου ζέσταααα''

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ