Ευβοια πελλετ. Καιει κανεις???

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162165 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ευβοια πελλετ. Καιει κανεις???
Συγνώμη το τηλ. είναι 6942055528

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162169 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Ευβοια πελλετ. Καιει κανεις???
Στάθη καλημέρα και καλή χρονιά.
Εν πολλοις αυτα που λες για τους λεβητες ισχυουν και για την σόμπα ( η οποία είναι λέβητας σε σμίκρυνση) με τον συγκεκριμενο κοντρόλερ τουλαχιστον. Και το λεω γιατι πχ. του Μοσχάλη που ειχα πριν δεν εχουν διαδικασία "φυσηματος" για καθαρισμό.
Ο φιλος μου οπως ειπα με λεβητα κι αυτος ΕΧΕΙ πρόβλημα κρυσταλλώσεων που δεν μπορει να λυσει αν και εχει και ανεβασει και κατεβασει αερα. Βεβαια δεν εχουμε μιλησει 2 μερες τωρα να τον ενημερώσω και να μαθω επακριβώς τι εχει κανει.
Γιατι αυτη τη στιγμη στη αποθήκη του εχει 5 τονους

στη σομπα ΜΟΥ ηδη θεωρω οτι "ριχνει πολυ" και θελει "κοψιμο" για 2 λογους
πρωτον ειναι "ψιλλοκομενο" οποτε πεφτει περισσότερη ποσότητα
δευτερον ΕΠΕΙΔΗ ειναι ψιλοκομμενο "στουμπώνει" στο ποτυρακι κι ο αερας δεν "κυκλοφωρεί" αναμεσα στα πελλετ το ιδιο ανετα. Αντιθετα οσα ποτυρια εχω δει απο καυστήρα ειναι σαφως πιο "ρηχά" και με μεγαλύτερες τρυπες

Τωρα για τη πρωτη υλη του δεν γνωριζω πως και τι όποτε δεν εχω αποψη. Δυναμη το ξαναλεω παντως εχει.

Οι σομπες δεν εχουν τοσο ( οσο φανταζομαι ) δυνατό μοτερ καυσαερίων, οσο εχουν οι λεβητες. Εξ οου και ο καθαρισμός ειναι 45δευτ. σε σχεδον τερμα ταχυτητα.
ναι απο ανα μια ωρα το εβαλα να γινεται ανα 30 ή 35λεπτά ( δε θυμαμαι :) :) ) απο ανα ωρα που ηταν εργοστασιακά.

Και ΑΥΤΟ ηταν κατα την γνωμη μου η μεγαλη διαφορά. Δεν "μενει" υλικό να πετρώσει...

Σουμα - τωρα το θεωρω αποδεκτό για καυση στη σομπα μου . Και ως Ελληνικό και "βιοτεχνια" και οχι βιομηχανική μοναδα οπως η AW ανέχομαι την "κατάσταση" μια και η τιμη του ηταν και ειναι συμφέρουσα.
Αν ομως "για να τα πλυνει" ανεβασει την τιμη???? Θα πρεπει να ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ισαξιο... και με ΣΤΑΘΕΡΗ ποιότητα ωστε να μη παίζουμε με ρυθμίσεις ανα παρτίδα.

ΔΕΝ ( λογω τον ανωτερω) ειναι αυτη τη στιγμή καυσιμο για τον απλό χρηστη το λεω και παλι, ή/και για καποιον που δεν εχει καλό κοντρολερ να εχει "ευκολίες" ή μια απλή σομπιτσα - αντιλαμβανεσαι τι εννοω...

Τα εχω τα τηλεφωνα και το ονομα - ειχαμε μιλησει καποια στιγμή για παραγγελία.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162178 από ononos
Απαντήθηκε από ononos στο θέμα Re:Ευβοια πελλετ. Καιει κανεις???
Σωστά fokion αυτό που κάνει την διαφορά είναι ο συχνός καθαρισμός ώστε να μην μένει τίποτα στο ποτηράκι για να κρυσταλλώσει. Οσο αφορά την θερμογονο δύναμη του νομίζω ότι είναι επειδή πέφτει μεγάλη ποσότητα (όπως είπες είναι ψιλοκομμένο).

Στάλθηκε από το Lenovo P70-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ononos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162179 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Ευβοια πελλετ. Καιει κανεις???
Εγω βαζω τον αερα στις 2400 στροφες μεγιστο. Μετα βλέπω την φλόγα και αναλόγως μειώνω ή αυξάνω την τροφοδοσία πελετ.
Η σομπα εχει αυτό το πλεονέκτημα ,βλέπεις τη φλόγα. Αν είναι τεράστια η φλόγα και δεν επαρκή ο αέρας δεν τερματίζεις τον αερα αλλά κόβεις την ρίψη πελετ.
Το πρόβλημα οφείλεται στη τροφοδοσία πελετ η οποία είναι πολύ περισσότερη από οσο είναι φτιαγμένη να καίει η σομπα. Μειωσε την τροφοδοσια πελετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162184 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ευβοια πελλετ. Καιει κανεις???
Καλή μας Χρονιά και με υγεία.
Έτσι είναι και εγώ πιστεύω ότι αυτό το πέλλετ συμφέρει αν και μιλάμε συχνά με τον ιδιοκτήτη ώστε να βρούμε λύση στον καθαρισμό των κορμών που του φέρνουν οι ξυλέμποροι κατευθείαν απο το δάσος με λάσπες και χώματα.
Συμφέρον μας όλων τέτοιες επιχειρήσεις να παραμείνουν ζωντανές.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162185 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Ευβοια πελλετ. Καιει κανεις???
Eπίσης να προσθέσω ότι δεν νομίζω ότι είναι τόσο λεπτοκομμένο ώστε να αυξάνει παροχή ανά λεπτό ο κοχλίας.
Εγώ στον δικό μου κοχλία μετράω 430 γρ/λεπτό ενώ με to σβάη 440 γρ/λεπτό
Έχει να κάνει με τη παραπάνω στάχτη η οποία κρύβει κάποιες τρύπες ή σχισμές γρηγορότερα απο κάποια άλλα καθαρότερα και τότε ο αέρας έχει μεγαλύτερη ταχύτητα στην έξοδό απο τις σχισμές ή τις τρύπες της σχάρας και μικραίνει ΄καπνίζει τη φλόγα (έλλειψη μετάκαυσης).
Όταν το τασάκι καθαρίζεται η φλόγα φτιάχνεται καλά με περισσότερο αέρα.
έχει να κάνει επίσης με την επιφάνεια της σχάρας τον αριθμό τρυπών και την δυναμική του αέρα.
Καυστήρες με αδύνατο ανεμιστήρα δεν καθαρίζουν σωστά τέτοια πέλλετ.
Χρειάζεται ανεμιστήρας blower δηλ. με αυξημένο μανομετρικό πάνω απο τα 200 πασκάλ στη μέγιστη παροχή του.
Για σταθεροποίηση της φλόγας τώρα καλό είναι να παίζει ένα τάμπερ στην αναρρόφηση με μαγνητάκια ώστε να κολλά ει και να μη πέφτει.
Τώρα πειραματίζομαι με ένα σύστημα ώστε να κρατιέται η φλόγα σταθερή σε όλο το κυκλο λειτουργίας όπως ο καυστήρας αερίου -πετρελαίου μεταβάλλοντας τη παροχή αέρα ελέγχοντας τη με τη ταχύτητα της.
Αν μεγαλώνει η ταχύτητα η φλόγα μικραίνει άρα πρέπει ο ανεμιστήρας να μειώνει στροφές και το αντίστροφο.
Μία άλλη δοκιμή που έχω κάνει είναι να αυξήσω τη συχνότητα ρίψεων ανά λεπτό ώστε να πλησιάσω τη κύλιση των ρευστών καυσίμων για σταθεροποίηση της φλόγας.
Ένα άλλο είναι να κάνω ένα διάφραγμα ώστε ο άερας να εισέρχεται στη φλόγα με 80 c.
Θα δούμε.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ