Καμιναδα + Hp22

Περισσότερα
6 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 8 Μήνες πριν #159418 από Maktheo
Καμιναδα + Hp22 δημιουργήθηκε από Maktheo
Καλησπέρα στα μελη του energ.gr

Μετα απο 2 χρονια διαβάσματος ως guest στο φορουμ, και αφου εμαθα τα παντα για την hp22 που εισαγει η εταιρεια του κ. Μοσχαλη οπως επισης οτι την συγκεκριμενη την εχουν 2 πολυ καλοι μου φιλοι και εχει τσεκαριστει και απο κοντα, αποφασισα και προχωρησα στην αγορα της.
Να σημειωσω οτι μεχρι τωρα χρησιμοιπουσα για θερμανση ενα inverter air condition 18000btu για τις ηπιες μέρες και ενα απλο χτιστό τζακι για τις πιο κρυες μερες του χειμωνα..

Η ερωτηση μου αφορα την καμιναδα.
Η σομπα μπήκε ακριβως διπλα στο τζακι (εκ δεξιων), και η καμιναδα της βγαινει 40-50 cm οριζοντια εξω, στην συνέχεια (εξωτερικα πλεον στο μπαλκονι) γυριζει αλλους 50-60cm αριστερά, μετα με γωνια σηκώνεται 1 μετρο καθετα και μετα με μια 45αρα γωνια και αλλους 50-60cm ο σωληνας της καμιναδας μπαινει μεσα στην χτιστη (εξωτερικη) καμιναδα του τζακιου..

Ερωτηση 1. Αν και το κλαπε του τζακιου θα ειναι κλειστο, θελω να μονωσω ή απομονωσω τον θαλαμο του τζακιού για να μην μπαινουν τυχον καυσαέρια μεσα στο σπιτι. Να βαλω πετροβαμβακα ή κεραμοβαμβακα στο κλαπε, πιο πανω απο το κλαπε ή να κλεισω εντελως την φατσα του τζακιου; Το τελευταιο θα ηθελα να το αποφυγω εαν γίνεται..

Ερωτηση 2. Εξωτερικα που εχω τους inox σωλήνες για την πελλετοσομπα, αυτα τα 60 εκατοστα οριζοντια και το υπόλοιπο 1 μετρο καθετο συν αλλα 60 εκατοστα με κλιση 45 μοιρων, θα πρεπει να τα μονωσω με καποιο πετροβάμβακα ή κεραμοβαμβακα; Μου ειπαν οτι δεν χρειάζεται αλλα εγω σκεφτηκα να κανω μια κατασκευη με mdf (με τις σωστες αποστασεις ασφαλειας απο τους σωληνες, και λεω mdf αντι γυψοσανιδας γιατι ως επιπλοποιος θα ειναι 100% δωρεάν) και ετσι να εχει 2 χρησεις, μια διακοσμητικη για να κρυψει τους σωληνες και να φανει σαν τοιχος/επενδυση και μια πρακτικη για να μονωσει τους σωληνες και να γινεται καλύτερη απαγωγη καυσαερίων χωρις υγροποίηση κτλ..

Για πειτε γνωμες και αποψεις..
Last edit: 6 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Maktheo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 8 Μήνες πριν #159419 από Maktheo
Απαντήθηκε από Maktheo στο θέμα Re:Καμιναδα + Hp22
Και εδω μια φωτο απο μεσα, αργοτερα θα ανεβασω και μια απ'εξω, εκει που βγαινουν οι σωληνες και εκεί που θελω να καλυψω οπως ανέφερα..

Στάλθηκε από το Letv X500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 8 Μήνες πριν #159425 από Maktheo
Απαντήθηκε από Maktheo στο θέμα Re:Καμιναδα + Hp22
Και εδω η πισω μεριά, εκει που βγαινουν οι σωληνες και μπαίνουν μεσα στην καμιναδα του τζακιου..

Η δεύτερη φωτο ειναι η εισαγωγη αερα, εκει μαλλον θα βαλω κατι σαν περσιδα, να κοψει την απ'ευθειας εισαγωγή αερα, να τραβαει απο κάτω..

Στάλθηκε από το Letv X500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160017 από Maktheo
Απαντήθηκε από Maktheo στο θέμα Re:Καμιναδα + Hp22
Και εδω ετοίμασα τα 2 ξυλινα κουτια απο mdf, βαμμένα στο χρώμα του τοιχου για να ολοκληρωθει το αισθητικό κομματι της εγκαταστασης..Ειναι με πορτακια για να μπορω να τα καθαριζω ευκολα.. απο κατω η βάση του οριζόντιου κουτιου εχει τρυπες για εισαγωγή αερα και του πανω περσιδες στην πορτα οπως φαινεται για απαγωγη της οποιας θερμότητας προκυψει (που δεν νομιζω να υπαρχει). Βεβαια θα καλυψω και τους σωληνες της καμιναδας με πετροβάμβακα για να μην εχω θεμα με τις θερμοκρασιες και τα ξυλινα κουτια..

Στάλθηκε από το Letv X500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160050 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Καμιναδα + Hp22
ωραια η κατασκευη ..ελπιζω να σε βολεψει και στο καθαρισμα :) ...ενας λογος για να μην μονωσεις την καμιναδα αλλα αν θες το κουτι σου εσωτερικα
στην 1η ερωτηση που εκανες αρχικα εστω και πολυ καθυστερημενα μ οποιον τροπο σε βολευει αρκει αν σφραγισει η καμιναδα για καθε ενδεχομενο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160055 από Maktheo
Απαντήθηκε από Maktheo στο θέμα Re:Καμιναδα + Hp22
Ναι το σκεφτηκα και εγω σαν μια αλλη λυση να βαλω επενδυση πετροβάμβακα στο κουτι για ακομα πιο ευκολο καθάρισμα...αλλα δεν εχω καταλήξει ακομα γιατι ετσι επενδυσα το σφραγισμα του τζακιου που εκανα με ενα πανελ mdf 8mm και ο πετροβάμβακας σχίζονταν με τα διχαλα απο το καρφωτικο, οποτε θεωρω οτι θα με ταλαιπωρησει για να κατσει στις σωστές θεσεις...

Για το σφραγισμα καταρχην έκλεισα το κλαπε και κατοπιν εκοψα ενα πανελ mdf 8mm σε cnc στο σχημα του τζακιου-καμιναδας (κατοψη) το οποιο απο την πανω πλευρα εβαλα πετροβάμβακα.. το πανελ μπηκε συρτά και πιάνει δεξια-αριστερα και πισω πατώντας πάνω στις μασιφ σιδερένιες επενδυσεις που ειχαν μπει εξτρα στο τζακι περιμετρικά (απο πανω απο το μάρμαρο αφηναν 1,5 πόντο οποτε με βολεψε να μπει συρτα το πανελ μαζι με τον πετροβάμβακα).

Τωρα σε μια δοκιμη που εκανα ειδα οτι κατα το αναμμα και για πολυ λιγα δευτερόλεπτα (20-30) βγαζει λίιιιιιγο καπνό μεσα στην εστια του τζακιου ο οποίος ομως δεν ειναι ορατός με γυμνο ματι αλλα φαίνεται μονο σε δεσμη φωτος (φαινεται με φακο). Η δοκιμη βέβαια εγινε με εξωτερική θερμοκρασία 15 βαθμους οποτε θεωρω οτο οσο κρυωνει ο καιρος το θεμα μπορει να εξαλειφθεί εντελώς. Αν όχι μπορει απλα να κλεισω εντελως την πρόσοψη της εστιας με σιλικονη και ενα πλεξιγκλάς ή πανελ ξύλου (ισως με καποιο σχεδιο πανω που θα βγαλω στο cnc) αλλα αυτην την λυση θελω να την αποφυγω για αισθητικούς λόγους...

Στάλθηκε από το Letv X500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Maktheo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.233 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ