Πρόβλημα σε σόμπα Grace NB-P01

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152218 από Billtys Gt
Απαντήθηκε από Billtys Gt στο θέμα Πρόβλημα σε σόμπα Grace NB-P01
Επιστρέφω στο θέμα μετά από την βοήθεια όλων για να ενημερώσω ότι η σόμπα έχει μουλαρώσει :P και βγάζει συνέχεια το error Ε6 μετά από 10-15 λειτουργίας έχω ελέγξει τους αισθητήρες, επίσης είχα θέμα με τον καθαρισμό ο όποιος μετά από καθάρισμα της πλάτης της σόμπας έστρωσε (Αρκετή βρόμια στην πλάτη όχι καλή ροη αέρα ), ο εγκέφαλος έδινε εντολή για την αυξήσει τον στροφών του μοτέρ τον μετρήσα με ένα φίλο ηλεκτρονικό. απλά παράλληλα έχω και το πρόβλημα με το Ε6 που με έχει σκάσει…..

Να τονίσω ότι το Ε6 από ότι έχω παρακολουθήσει την σόμπα μου το πετάει όταν η σόμπα έχει πάνω από 105 βαθμούς μετά πάω 10-15 λεπτά δηλαδή βλέπω στο καντράν ότι έχω στον αισθητήρα χοάνης 35 βαθμούς και στον αισθητήρα καπναυσαεριων 105 μόλις πάει λίγο παραπάνω π.χ 120 βγαίνει το E6 σφάλμα το μανουαλ λέει ότι το Ε6 αντιστοιχεί στον αισθητήρα χοάνης και όταν πάει 70C+ βγάζει σφάλμα Ε6 αλλά εγώ πάντα εκεί έχω πολύ ποιο λίγο από 70 τον έβγαλα μια φορά και τον δοκίμασα με αναπτήρα και όντος όταν πήγε 85C έβγαλε το error αλλά όταν μου πετάει αυτό σφάλμα στην πραγματικότητα δεν είναι από εκεί γιατί έχει εκκινεί την στιγμή έχει 30C στην χοάνη και 120C στον αισθητήρα καπναυσαεριων.
Last edit: 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Billtys Gt.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152219 από Δημήτριος
Απαντήθηκε από Δημήτριος στο θέμα Πρόβλημα σε σόμπα Grace NB-P01
www.kstove.com/wp-content/uploads/K-Stov...l_8006_8009_8011.pdf Εδω λεει οτι μπορει να εχει προβλημα ο αισθητήρας. Καλη η δοκιμή με τον αναπτήρα. Τον εχεις βγάλει εκτος κυκλώματος για να δεις αν επαναλαμβάνεται το μήνυμα ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152221 από Billtys Gt
Απαντήθηκε από Billtys Gt στο θέμα Πρόβλημα σε σόμπα Grace NB-P01

Δημήτριος έγραψε: www.kstove.com/wp-content/uploads/K-Stov...l_8006_8009_8011.pdf Εδω λεει οτι μπορει να εχει προβλημα ο αισθητήρας. Καλη η δοκιμή με τον αναπτήρα. Τον εχεις βγάλει εκτος κυκλώματος για να δεις αν επαναλαμβάνεται το μήνυμα ;


Ναι τον είχα αποσυνδέσει εντελώς απλά τότε μου έβγαζε άλλο error ότι δεν υπάρχει αισθητήρας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152255 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Πρόβλημα σε σόμπα Grace NB-P01
Φιλε το διαβασα το μυνημα.αν εχει αισθητηρα υποποιεσης καντο γεφυρα(βγαλτο εκτος με ενωση τα δυο καλωδια που πανε στον αισθητηρα μεταξυ τους.ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΧΟΥΝ ΡΕΥΜΑ) και δες αν θα το ξανακανει.ο αισθητηρας στην χοανη ειναι σε περιπτωση επιστροφης φλογας στο σιλο οταν πιασει 75+ να μπει σε κρυωμα η σομπα μην παρει φωτια!!!!η εταιρια που την πηρες δεν γνωριζει κατι να σου πει?δεν γνωριζω κατι αλλο απο αυτα που προαναφερα σε ολο το ποστ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152288 από Billtys Gt
Απαντήθηκε από Billtys Gt στο θέμα Πρόβλημα σε σόμπα Grace NB-P01

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Φιλε το διαβασα το μυνημα.αν εχει αισθητηρα υποποιεσης καντο γεφυρα(βγαλτο εκτος με ενωση τα δυο καλωδια που πανε στον αισθητηρα μεταξυ τους.ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΧΟΥΝ ΡΕΥΜΑ) και δες αν θα το ξανακανει.ο αισθητηρας στην χοανη ειναι σε περιπτωση επιστροφης φλογας στο σιλο οταν πιασει 75+ να μπει σε κρυωμα η σομπα μην παρει φωτια!!!!η εταιρια που την πηρες δεν γνωριζει κατι να σου πει?δεν γνωριζω κατι αλλο απο αυτα που προαναφερα σε ολο το ποστ.


Κώστα αυτό εδώ λες; που το ονομάζει πάνω στην πλακέτα (vacuum switch) είναι το παρακάτω και έχει τρία καλώδια κόκκινο μαύρο και άσπρο που φεύγουν από τον αισθητήρα και πάνε στον εγκέφαλο εάν είναι αυτό που λες πως μπορώ να κάνω την συνδεσμολογία;

Την είχε αγοράσει ο αδελφός μου από ένα κατάστημα στην Θεσσαλονίκη πριν πέντε χρόνια απλά τώρα έχει κλίσει και δεν μπορώ να βρω κανέναν....


Συνημμένα:
Last edit: 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Billtys Gt.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152292 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Πρόβλημα σε σόμπα Grace NB-P01
Αυτο λεω πρεσσοστατη υποποιεσης-πιεσης.αφου εχει 3 καλωδια πρεπει να τα βρεις οταν φυσας στο σωληνακι ποια κανουν επαφη μεταξυ τους.ενωνεις τα μεταξυ τους και ετσι βγαζεις εκτος τον αισθητηρα πρεσσοστατη.θελει πολυμετρο να τα βρεις και να το βαλεις εκει που σφυραει και ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΒΓΑΛΜΕΝΟ ΤΟ ΦΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΡΕΥΜΑ.αν δεν μπορεις πες σε καποιον που να γνωριζει να μετρα με πολυμετρο να τα βρει και να τα γεφυρωσει.δες τι θα κανει και με αυτο τον τροπο!!!!!!!!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Billtys Gt

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ