Θέμα με Ιταλική σόμπα Cola crono hr 9.3 kw

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #146952 από trelos_panos
Καλησπέρα σας,εάν κάποιος γνωρίζει θα μας έκανε καλο! B) Φίλος πήρε την σόμπα πριν από 5 μέρες,ο έμπορος δεν γνωρίζει να τον βοηθήσει εκτός από τα "εξωτερικά" και λόγω επαγγέλματος μου και της σόμπας που έχω ζήτησε τη βοήθειά μου.
Η σόμπα λοιπόν δουλεύει όλη μέρα,καθαρίζει ποτηράκι κλπ κάθε μέρα,και κάποια στιγμή ενώ δούλευε η σόμπα το βράδυ του βγάζει alarm 8 που όπως λέει το εγχειρίδιο που είδα (no negative pressure).Oπότε ξεκινάμε να δούμε μαζί τα "θέματα" της πίεσης-υποπίεσης.

Η καμινάδα μονωμένη απευθείας από τη σόμπα έξω στο τοίχο (80 cm),ένα οριζόντιο κομμάτι περίπου στους 35 πόντους - 2 ταφ ενωμένα είναι,και μετά 2,5 μέτρα ευθεία + το καπελάκι (περσιδωτό).

Νωπό αέρα παίρνει με μία μεταλλική περσιδούλα 15 Χ 15 και πλαστική σωλήνα Φ50 στους 25 πόντους που κουμπώνει απευθείας στη σόμπα με μία γωνία 30 μοιρών.

Η πόρτα φαίνεται πως κλείνει καλά.

Το alarm λοιπόν είναι το αποτέλεσμα για τη διαφορετική πίεση που διαβάζει ο πιεζοστάτης.

Αφού ελέγχουμε καμινάδα που είναι καθαρή,έκοψα και 2 σειρές από την περσίδα του νωπού για περισσότερο αέρα,
αρχίζουμε λύνουμε καπάκια για τον πιεζοστάτη,ελέγχω τα σωληνάκια του,φυσάω στον πιεζοστάτη κι ακούω τις επαφές του να ανοιγοκλείνουν,συνεπώς δουλεύει κι αρχίζουμε να ξανακλείνουμε τα καπάκια.

Ανάβουμε και η φλόγα έχει φτιάξει αρκετά σχετικά με την προηγούμενη φορά,τι άλλο θα μπορούσε να συμβαίνει από πίεση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #147000 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Θέμα με Ιταλική σόμπα Cola crono hr 9.3 kw
Αν και δεν εχω καμια σχεση με τη συγκεκριμενη σομπα οι βασικές αρχες λειτουργειας δεν διαφερουν..
Δε νομιζω οτι εχει σχεση η καμιναδα. Ουτε η εισαγωγη αερα.
Δειτε προσεκτικά το "κορδονι" γυρο απο την πορτα 'η καποιο σωληνακι της υποπιεσης να εχει καποια αδιορατη τρυπα, να μη παταει καλα, κατι τετοιο...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #147012 από Δημήτριος
Το περσιδοτό καπελάκι τις εξαγωγής πως είναι; Οι σομπες πελετ έχουν λειτουργία αυτοκαθαρισμου όπου γίνεται απότομη αύξηση στροφών του μοτέρ καυσαερίων. Αν η αυξημένη ποσοτητα καυσαερίων στιγμιαία στραγγαλίζεται απο το καπελάκι μπορει να του βγάζει alarm.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.052 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ