Καλάθι πελλετ σε ξυλοσομπα νερου PRITTY

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146070 από manostaz
καλησπέρα σας
μετα απο αρκετο καιρο είπα να να ξανα κάνω καποιες ερωτησεις στο εκλητικο φορουμ
εχω ξυλοσομπα νερου πριτυ.ειμαι παρα πολυυ ικανοποιημενος εδω και 2 χρονια..
ειναι πυροβολο κυριολεκτικα.
σκεφτομαι να τοποθετησω καλαθι πελλετ ή να το φιαξω μονος μου.
αξιζει?καιει πολλυ πελλετ γρηγορα?θα αναιβαζει θερμοκρασια το νερο?τι λετε?
διαβασα και αλλου παρομοιο θεμα εδω μεσα αλλα ηταν για τζακι οχι για σομπα.
παρακαλω ας απαντησουν οι οσοι το εχουν χρησιμοποιησει..ή ειναι επαγγελματιες στο χωρο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146073 από etsa67
Για το ύψος του θαλάμου καύσης της σόμπας υπάρχει κάτι στο εμπόριο. Γράψε στο google δοχείο καύσης πέλλετ ή βιομάζας.
Υπάρχουν δοχεία με τρύπες από πυρίμαχο χάλυβα ή ανοξείδωτο διάτρητο χάλυβα 3 χιλιοστών σχήματος καπνοδόχου, περίπου 20-25 εκατ. διαμέτρου και ύψους 20-25 εκατ. Από επάνω τοποθετείται ένας καπνοδόχος κατεύθυνσης της φλόγας, και αποτελείται από έναν σωλήνα ανοξείδωτο ,όχι διάτρητο, από 10 έως 20 εκατ. ανάλογα το διαθέσιμο ύψος. Στο σημείο που ακουμπάει στον διάτρητο καπνοδόχο σχηματίζει ένα μικρό κενό 1,-2 εκ για να εισέρχεται ο αέρας μετάκαυσης.
Τον διάτρητο καπνοδόχο τον γεμίζεις με πέλλετ και ανάβεις από επάνω.
Μετά περιμένεις.
Καλή επιτυχία.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146077 από manostaz

εγω κατι τετοιο εννοω..εσυ?
αξιζει?καει πολυ?εχει αποδοση?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146079 από Nasikas
Ισως χρειαστει να βρεις τρόπο να μεγαλώσεις την τρυπα που εισέρχεται ο αέρας στην σόμπα.

Πάντα σκεπτόμουν να το δοκιμάσω στην δική μου ξυλόσομπα νερου, αλλά καθε φορα που πηγαινα στο βουνό δεν ειχα χώρο στο αυτοκίνητο να βάλω το καλάθι. (Ωσπου το χάρισα σε φίλο καρυδοπαραγωγό που καει στο τζακι τα καρυδια του.)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146081 από manostaz
αυτο με το βουνο και το καλαθι δεν το καταλαβα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146082 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ποια σομπα εχεις? εγω σε ενα λεβητα PRITY GA33 προσαρμοσα στην κατω πορτα μπουκα πετρελαιου.καλα παει εως τωρα τρωι λιγο παραπανω πετρελαιο μιας και ο θαλαμος καυσης ειναι μεγαλος και εχω μεγαλη εξοδο θερμοκρασιας στην εξοδο.εκανα καποιες πατεντες με συστολη απο Φ150 ΣΕ Φ80 ΜΟΥ ΚΑΠΝΙΖΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ.εχει 3 διαφραγματα προσθεσα και αλλο ενα δεν εγινε κατι αξιολογο.πιστευω πως με κουπακι να το βαλεις στην κατω πορτα και να ειναι καθετη η φλογα με μοτερ φυσιτηρα εναυση με αντισταση κοχλια και κοντρολερ αν παινει το χερι σου ψιλοσυμφερει αν οχι αστο οπως ειναι με ξυλα μιας και εισαι ευχαριστημενος.σαν το πετρελαιο δεν ειναι τιποτα τα υπολοιπα ειναι κουβαλημα μαυριλα και ΧΑΜΑΛΙΚΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:














Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ