Grune holz wood pellet Alfa Wood

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161515 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood
Παρακολουθώντας την συζήτηση , καθώς μελλοντικά με ενδιαφέρει να το γυρίσω σε πέλλετ , διακρίνω μια αναγέννηση επιστήμης όσων αφορά στην καύση του και παράλληλα απογοητεύομαι..
Μια ακούω συνέχεια για ρύθμιση αέρα , μια για τροφοδοσία - όχι ελκυσμό - όχι κλίνκερ , όχι ο κοχλίας , έχει απόδοση -δεν έχει απόδοση - κολλάει -φρακάρει - , Ελληνικό - Ξένο - ο άλλος κάθεται ζυγίζει και την στάχτη λες και είναι κανας έμπορος που πουλάει ηρωίνη (αν είναι δυνατόν.. ) και στο τέλος τι?
Αν όλα αυτά που συζητάτε αποτελούν μελέτη σε κάποιο ερευνητικό πρόγραμμα , πάω πασο - διαφορετικά προτιμώ να καίω ξύλα που σίγουρα θα καούν και θα έχω και τις πίσσες μου και τις στάχτες μου :)

Δεν ξέρω , στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε ?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161518 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood
Όλοι εμείς που καίμε πέλετ,είμαστε λάτρεις των νόμων της φυσικής-θερμοδυναμικής....

Μάλλον δεν έχεις ξενυχτήσει πάνω από τον λέβητα όπως οι περισσότεροι από εμάς... :huh: :huh: :huh:


Ούτε σε έχει ακούσει η γειτονιά από τα μπινελίκια γιά λέβητα - πέλετ - καμινάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161521 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood

Valo έγραψε: Παρακολουθώντας την συζήτηση , καθώς μελλοντικά με ενδιαφέρει να το γυρίσω σε πέλλετ , διακρίνω μια αναγέννηση επιστήμης όσων αφορά στην καύση του και παράλληλα απογοητεύομαι..
Μια ακούω συνέχεια για ρύθμιση αέρα , μια για τροφοδοσία - όχι ελκυσμό - όχι κλίνκερ , όχι ο κοχλίας , έχει απόδοση -δεν έχει απόδοση - κολλάει -φρακάρει - , Ελληνικό - Ξένο - ο άλλος κάθεται ζυγίζει και την στάχτη λες και είναι κανας έμπορος που πουλάει ηρωίνη (αν είναι δυνατόν.. ) και στο τέλος τι?
Αν όλα αυτά που συζητάτε αποτελούν μελέτη σε κάποιο ερευνητικό πρόγραμμα , πάω πασο - διαφορετικά προτιμώ να καίω ξύλα που σίγουρα θα καούν και θα έχω και τις πίσσες μου και τις στάχτες μου :)

Δεν ξέρω , στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε ?


Μια χαρά είσαι με τον ξυλολέβητα. Το μόνο του μειονέκτημα είναι το μη αυτόματο γέμισμα αλλά αυτό λύνεται εν μέρει με άλλες παρεμβάσεις στο σύστημα (μεγάλο δοχείο αδρανείας, παράλληλη σύνδεση με πετρελαίου ή πέλλετ κλπ).
Και εγώ αν είχα επαρκή χώρο για εγκατάσταση ξυλολέβητα θα έβαζα.
Το μόνο πρόβλημα του είναι τα γεράματα δηλαδή όταν δεν μπορείς να κατέβεις να γεμίζεις κάθε 2-3 ώρες.
Το πέλλετ είναι η επόμενη οικονομική λύση για εμάς τους υπόλοιπους, η οποία μπήκε ξαφνικά στη ζωή μας με την κρίση και έκανε πολλούς "ειδικούς" από πολλές πλευρές. Άλλοι "ειδικοί" κατασκευάζουν, άλλοι πουλάνε άλλοι τοποθετούν μα οι πιο πολλοί απ΄όλους ψάχνονται με το κακό που τους βρήκε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161522 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood
Μην ξεχνάτε και το ενεργειακό τζάκι (είτε αέρος είτε νερού)!!!
Εντάξει έχει άλλα μειονεκτήματα αλλά η ομορφιά του τζακιού και η ευκολία γεμίσματος σε σχέση με το ξυλολέβητα που πρέπει να βγαίνεις έξω είναι σημαντικά! Εδικά όταν υπάρχει ήδη λέβητας πετρελαίου και θες να ζεστάνεις συμπληρωματικά η και πλήρως σε μέτρια κρύα το τζάκι είναι ιδανικό πιστεύω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161524 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood
Έχει ειπωθεί από παλιά: αυτοκαθαριζόμενα συστήματα και μετά βάλε ότι καύσιμο θες. Απλά είναι ακριβά. Το βρίσκεις μπροστά σου όμως και σε βάθος 8-10 χρόνων έχεις κάνει και απόσβεση και σε κόστος καυσίμου αλλά κυρίως σε προσωπική εργασία.

Το εναλλακτικό καύσιμο δεν είναι για τον καθένα. Πρέπει να έχεις αποφασίσει για το πόση προσωπική δουλειά μπορείς να ρίξεις και πόση θες να ρίξεις (δεν φτάνει μόνο να μπορείς-πρέπει και να θες). Από μια ηλικία και μετά είναι δύσκολα αυτά τα σπορ. Και για να πεις ότι θα έχεις μια κάποια απόσβεση, υπολογίζεις να περάσεις τουλάχιστον 15-20 χρόνια με το σύστημα που θα βάλεις. Δεν κάνεις τέτοια έξοδα για 5-6 χρόνια. Και αυτά δεν στα λένε οι έμποροι. Αυτοί όλα καλά και ανθηρά τα βλέπουν, αρκεί να πουλήσουν.

Να πω και κάτι ακόμα. Εδώ στο φόρουμ βλέπετε να γράφουν κυρίως αυτοί που έχουν κάποιο πρόβλημα (στον λέβητα-σόμπα-καύση κτλ). Αυτοί θα γράψουν μπας και βρεθεί λύση. Οι περισσότεροι που δεν έχουν προβλήματα, δεν θα τους δείτε να γράφουν στο φόρουμ. Άλλωστε γιατί; Για να γράψουν δεν έχω κανένα πρόβλημα ή και κάποιο να έχω δεν είναι και κάτι σπουδαίο; Μην τα βλέπεις όλα μαύρα. Πολύς κόσμος δεν έχει κάποιο πρόβλημα που να μην μπορεί να το χειριστεί. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η προσωπική εργασία. Αν το έχεις λύσει αυτό μέσα σου, δύσκολα να σε προβληματίσει κάτι άλλο.

Είστε (είμαστε) σε εντελώς λάθος θέμα όμως νομίζω.
Υ.Γ.
Κύρια θέρμανση μέσα στο σπίτι και μάλιστα με ξύλα, για εμένα είναι απαγορευτική και από πλευράς κουβαλήματος αλλά πρώτα και κύρια για το καθάρισμα. Προσωπική άποψη, όχι όμως αβασάνιστη.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161537 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood

Pri έγραψε: Έχει ειπωθεί από παλιά: αυτοκαθαριζόμενα συστήματα και μετά βάλε ότι καύσιμο θες. Απλά είναι ακριβά. Το βρίσκεις μπροστά σου όμως και σε βάθος 8-10 χρόνων έχεις κάνει και απόσβεση και σε κόστος καυσίμου αλλά κυρίως σε προσωπική εργασία.

Το εναλλακτικό καύσιμο δεν είναι για τον καθένα. Πρέπει να έχεις αποφασίσει για το πόση προσωπική δουλειά μπορείς να ρίξεις και πόση θες να ρίξεις (δεν φτάνει μόνο να μπορείς-πρέπει και να θες). Από μια ηλικία και μετά είναι δύσκολα αυτά τα σπορ. Και για να πεις ότι θα έχεις μια κάποια απόσβεση, υπολογίζεις να περάσεις τουλάχιστον 15-20 χρόνια με το σύστημα που θα βάλεις. Δεν κάνεις τέτοια έξοδα για 5-6 χρόνια. Και αυτά δεν στα λένε οι έμποροι. Αυτοί όλα καλά και ανθηρά τα βλέπουν, αρκεί να πουλήσουν.

Να πω και κάτι ακόμα. Εδώ στο φόρουμ βλέπετε να γράφουν κυρίως αυτοί που έχουν κάποιο πρόβλημα (στον λέβητα-σόμπα-καύση κτλ). Αυτοί θα γράψουν μπας και βρεθεί λύση. Οι περισσότεροι που δεν έχουν προβλήματα, δεν θα τους δείτε να γράφουν στο φόρουμ. Άλλωστε γιατί; Για να γράψουν δεν έχω κανένα πρόβλημα ή και κάποιο να έχω δεν είναι και κάτι σπουδαίο; Μην τα βλέπεις όλα μαύρα. Πολύς κόσμος δεν έχει κάποιο πρόβλημα που να μην μπορεί να το χειριστεί. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η προσωπική εργασία. Αν το έχεις λύσει αυτό μέσα σου, δύσκολα να σε προβληματίσει κάτι άλλο.

Είστε (είμαστε) σε εντελώς λάθος θέμα όμως νομίζω.
Υ.Γ.
Κύρια θέρμανση μέσα στο σπίτι και μάλιστα με ξύλα, για εμένα είναι απαγορευτική και από πλευράς κουβαλήματος αλλά πρώτα και κύρια για το καθάρισμα. Προσωπική άποψη, όχι όμως αβασάνιστη.



Συμφωνώ με όλα όσα περιγράφεις , καθώς ο καθένας απο εμάς κινείται με διαφορετικές αντιλήψεις και ανάγκες. Κάτι που για σένα είναι απαγορευτικό για τους Χ λόγους , για κάποιον άλλο δεν είναι. Αυτό συμβαίνει όχι μόνο στην θέρμανση αλλά παντού στη ζωή του καθενός. Η προσωπική εργασία δεν συμβάλει στον τύπο θέρμανσης που θα επιλέξεις. Παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες σε αυτό και είναι διαφορετικοί στον καθένα απο εμάς σύμφωνα με κριτήρια.
Για να μην ξεφύγουμε απο το θέμα , δεν κρίνουμε κανέναν για τις επιλογές του καθώς σίγουρα αυτές έγιναν με συγκεκριμένα κριτήρια. Ίσως μπορούμε να κρίνουμε τον τρόπο που τις διαχειριζόμαστε και τι αποζητάμε απο αυτές τις επιλογές.
Προσωπικά, με ενδιαφέρει η οικονομικότερη απο άποψη κόστους ,δυνατή θέρμανση με την μέγιστη απόδοση χωρίς να έχω πρόβλημα να συμβάλλω σε προσωπική εργασία. (κουβάλημα-ντάνιασμα ξύλων -καθάρισμα κτλ)
Ξέρω οτι δύσκολα τα έχεις και τα 2 γιαυτό πάντα προσωπικά ξαναλέω - επέλεξα ξυλολέβητα με δοχείο αδρανείας .
Θεωρώ , οτι πέτυχα την χρυσή τομή σύμφωνα πάντα με τα δικά μου κριτήρια. :)

Για εσένα ή κάποιον άλλο , η δική μου παραπάνω επιλογή ίσως να είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας και να επέλεξε πχ ξυλόσομπα.
Εγώ πχ ξυλόσομπα στο σπίτι μου δεν θα έβαζα.. Αν όμως δεν είχα τα χρήματα για λέβητα και δοχείο ίσως στην ανάγκη να το έκανα καθώς εδώ έρχονται οι ανάγκες και τα κριτήρια που λέγαμε παραπάνω... :cheer:

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri, Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ